PAVLICE. Minulý utorok, okolo štvrtej poobede, bola na núdzové číslo 112 nahlásená nehoda v obci Pavlice, kde zasypalo robotníkov pri výkopových prácach na novej kanalizácii.
„S prácami sme začali ešte minulý rok a potrvajú do konca júna," povedal Ján Matejovič z Trnavskej vodárenskej spoločnosti, ktorá je objednávateľom výstavby v rámci projektu ISPA. Starostka Pavlíc odmietla priebeh prác i samotné nešťastie komentovať.
Komplikovaný zásah riešili dve posádky hasičov
Na miesto nešťastia ihneď vyrazila jedna posádka trnavských hasičov. Počas cesty do Pavlíc, však dostali správu, že zasypaní sú traja ľudia a nie jeden, ako sa zdalo pôvodne.
„Keď som zistil, že na mieste sú až tri zasypané osoby, privolal som ďalšiu posádku.Pri zásahu sme využili lezeckú výstroj, pretože výkop bol približne štyri metre hlboký," informoval Daniel Benkovský mladší, veliteľ zásahu a člen Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Trnave. Hasiči museli pri vyhrabávaní robotníkov improvizovať.
Hasiči použili aj stavebné bagre
Dvaja robotníci boli zasypaný po pás. „Pomocou rebríka sme sa dostali do jamy a oboch sme v krátkom slede vytiahli von. Tretí robotník bol zasypaný najviac, až po hrudník," dodal Benkovský. Hrozil ďalší zosuv steny a v ohrození sa nachádzali aj službu konajúci hasiči.
„Dva bagre, ktoré tam boli, sme využili počas záchranných prác. Lyžicu, na pohyblivom ramene jedného z nich, sme opreli o stenu výkopu, aby sme zabránili jej ďalšiemu zosuvu," potvrdil Benkovský. Rameno druhého bagra zasa použili ako kladku.
Dráma trvala takmer dva a pol hodiny
Podľa slov záchranára Mareka Šarvaica, človek sa nedokáže pri zasypaní ľahko vyhrabať.
„Pacienti ktorí bývajú zavalení, sú ohrození takzvaným „crush" syndrómom, ktorý je dôsledkom pomliaždenia väčšieho množstva svalovej hmoty. Veľké molekuly bielkoviny, ktoré unikajú do krvného obehu, ohrozujú organizmus, predovšetkým funkciu obličiek a môžu vyústiť až do ich zlyhania. Zavalenie je naviac psychicky veľmi deprimujúca udalosť, takže sa sleduje aj psychika pacienta," povedal Ján Ušák, hovorca fakultnej nemocnice v Trnave.
Komplikovaný zásah hasiči zvládli
„Bola to ťažká, mokrá hlina, robotníci nemali šancu sa odtiaľ svojpomocne dostať," potvrdil Benkovský. Pri vyhrabávaní posledného, najviac zavaleného robotníka, hasiči použili lopaty, rýle i vlastné ruky.
„Keď sme odhrabali spodnú časť tela, zistili sme, že jeho nohy sú zakliesnené pod kanalizačným potrubím, ktoré osádzali. Museli sme použiť nožnice, vystrihať dieru a uvoľniť nohy zraneného," povedal Benkovský. Najviac im vraj pomáhalo, že robotník bol pri vedomí a s hasičmi po celý čas komunikoval.
Po dva a pol hodinách sa im zavaleného robotníka podarilo vyhrabať, zafixovať a vytiahnuť pomocou kladky. Následne bol odovzdaný záchranárom.
„Hospitalizovaný bol iba jeden pacient, ten najviac zavalený. Ostatní dvaja boli ošetrení ambulantne. Stav hospitalizovaného je pod kontrolou," uzavrel Ušák.