Článok pokračuje pod video reklamou
Pre zníženie nezdaniteľného minima, ktoré vláda prijala ako krízové opatrenie, totiž prídu o časť svojich príjmov. V prípade Trnavy ide o približne 1,16 milióna eur. Vedenie mesta preto nariadilo šetrenie o päť až osem percent vo všetkých odboroch.
„Mimo kapitálových výdavkov chceme ušetriť milión až 1,7 milióna eur. Ďalšia vec je, že nebudeme môcť uskutočniť niektoré investície,“ uviedol primátor Trnavy Štefan Bošnák. O tom, ktoré to budú, má mesto rozhodnúť do 15. apríla.
„Musíme zmapovať ktoré investície sú rozbehnuté a prehodnotiť stupeň ich dôležitosti,“ uviedol Bošnák. Prednosť však majú mať akútne problémy, najmä v súvislosti s riešením dopravy, a spolufinancovanie projektov, ktoré získali dotácie z
Druhým opatrením proti kríze je podľa Bošnáka podpora drobných živnostníkov a podnikateľov, ktorí majú v prenájme mestský majetok. „Chceme im vyjsť v ústrety stabilizáciou nájmov, možno príde k odpusteniu valorizácie,“ informoval primátor.
Opatrenia mesta sa majú premietnuť aj do aktualizácie rozpočtu, o ktorej budú mestskí poslanci rokovať v máji. „Všetko bude závisieť od vývoja situácie a od ostatných opatrení štátu, ktoré sa nás dotknú,“ uzavrel Bošnák.
Šetrenie nariadili aj primátori ďalších miest Trnavského samosprávneho kraja. Piešťany šetria desať percent bežných výdavkov, kríza by však nemala mať vplyv na investičné aktivity v tomto roku.
„Máme avizovaný od našich ekonómov slušný hospodársky výsledok za prechádzajúci rok. To, čo je schválené, asi zrealizujeme všetko,“ uviedol primátor Piešťan Remo Cicutto.
Naopak Senica investičné aktivity na tento rok zatiaľ neschválila. Podľa primátora Ľubomíra Parízka čakajú, ako sa vyvinie situácia a zatiaľ šetria vo všetkých oblastiach.
Mestá v kraji sa však zhodujú, že šetrenie nebude na úkor zamestnancov miestnych samospráv. Podľa nich nehrozí prepúšťanie, ani znižovanie miezd.