TRNAVA. Ihrisko Farárka v mestskej časti Modranka je už od jari minulého roku príčinou sporov. Časť obyvateľov sa obáva, že ak pozemky na ktorých stojí prejdú do rúk cirkvi, ihrisko zanikne.
Pre plánované rozširovanie priľahlého cintorína totiž mesto a rímskokatolícka cirkev podpísali dohodu o výmene pozemkov, ktorú tento týždeň schválilo aj trnavské Mestské zastupiteľstvo. Cirkevný pozemok pod domom smútku a časť farskej záhrady budú mestské, pozemky pod ihriskom sa stanú majetkom cirkvi.
Protichodné petície
„Nechcem, aby moje deti keď prídu na môj hrob hovorili svojim deťom - Tu stál kedysi kolotoč, kam sme sa chodili hrávať," povedal Juraj Horňák, ktorý spolu s manželkou spísal v decembri petíciu za zachovanie pozemkov v majetku mesta.
Pod tú sa podpísalo 118 obyvateľov, ktorí považujú takéto riešenie problémov s kapacitou cintorína za nekoncepčné. Ihrisko by si chceli svojpomocne obnoviť a priestor využívať aj ako oddychovú zónu. Boja sa, že keď pozemok už nebude verejným priestranstvom ale súkromným majetkom cirkvi, ľudia naň nebudú môcť vstúpiť.
Na ich iniciatívu zareagovala v januári druhá skupina obyvateľov, ktorá zozbierala trojnásobný počet podpisov. Cieľom petície bolo podporiť výmenu pozemkov, s podmienkou zachovania ihriska.
Pod petíciu sa podpísala aj poslankyňa Mestského zastupiteľstva za mestskú časť Modranka, Agnesa Petková. „V petičnom výbore som nebola, petíciu som podpísala ako občan. S výsledkom hlasovania zastupiteľstva som však spokojná, vyšlo sa v ústrety všetkým stranám," povedala.
Cirkev chce do ihriska investovať
Deti z blízkej Tichej ulice, ktoré ihrisko využívajú asi najčastejšie, majú momentálne k dispozícii malý kolotoč, jednu hojdačku a starú preliezačku. Obďaleč spustnuto stoja basketbalové koše a lavičky.
Na múre, ktorý oddeľuje ihrisko od areálu kostola je pripevnená ceduľa. Podpísaní sú pod ňou bližšie neurčení „všetci, ktorým záleží na tom, aby sa deti a mládež mali kde hrať". Okrem upozornenia, že ihrisko monitoruje Mestská polícia, sú na papieri napísané aj tri dobre mienené rady. Deti vystríhajú pred kopaním lopty do múru, hlučnými radovánkami počas svätej omše a pred používaním vulgarizmov.
Nápis na múre deti vystríha.
„Nie je to cirkevná aktivita. Od nápisu sa dištancujeme," povedal miestny farár Radoslav Bazala. Deti z ihriska nevyháňa, vraj nebude uzavreté počas omší ani teraz, keď je cirkevným majetkom.
Farnosť má každý rok vyčleniť časť zo svojich peňazí na jeho údržbu. „Budeme do neho investovať zo svojich zdrojov. Kúpili sme už mantinely aby sa tam dalo v zime korčuľovať, plánujeme aj osvetlenie," povedal Bazala. Konkrétne čísla ešte známe nie sú, ale v najbližšom čase by o nich mala rokovať Farská ekonomická rada.
Mesto sa postará o cintorín aj deti
Výmenou pozemkov získalo mesto do svojho majetku priestor, v ktorom plánuje rozširovať existujúci cintorín. Zo zákona má totiž povinnosť zabezpečiť miesta na pochovávanie. Nové hroby budú posunuté bližšie ku kostolu, do priestorov farskej záhrady. Podľa Petkovej bude v múre miesto aj na ukladanie urien.
„Výmena s cirkvou bola výhodná, hrobové miesta sa dajú rozšíriť v kontinuite s existujúcim cintorínom. Situáciu by to malo vyriešiť na päť - šesť rokov," povedal hovorca mesta Pavol Tomašovič. Cintorín by však mohol fungovať aj dlhšie, keby sa začalo pochovávať do starých hrobov, alebo sa zvýšil počet kremácií. „Predpokladám, že kremácie budú stúpať. V prípade potreby máme pripravené aj miesto na krematórium," povedal Tomašovič.
Obávať sa vraj nemusia ani rodičia malých detí. „Do Modranky investujeme, začali sme s humanizáciou, plánujeme vybudovať otvorený školský dvor, kde bude priestor pre najrôznejšie detské aktivity," povedal Milan Horák, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu. K dispozícii je už v súčasnosti športový areál s detským ihriskom.