TRNAVA. „Častou príčinou zastavenia srdca je veľmi rýchle a úplne nepravidelné kmitanie komôr srdca - komorová fibrilácia. Táto porucha rytmu srdca okamžite zastavuje krvný obeh vyradením srdca ako pumpy, a následne vyvoláva aj stratu vedomia," povedal Lukáš Čapeľa zo záchrannej stanice Falck v Trnave.
Takúto nebezpečnú poruchu aktivity srdca je možné zrušiť s použitím krátkeho, ale veľmi silného elektrického impulzu, ktorý chaotickú elektrickú aktivitu srdca zastaví. „Srdce sa po elektrickom impulze môže opäť rozbehnúť svojim prirodzeným rytmom. Na zastavenie tohto chaotického a neúčinného „chvenia" komôr sa používa defibrilátor," dodal Čapeľa.
Záchranári z trnavskej posádky Falck počas súťaže Záchrana 2008 v Modre.
Keď televízne programy vyškoľujú nových „doktorov"
Verejnosť má možnosť v dnešnej dobe sledovať veľké množstvo televíznych seriálov a filmov aj z prostredia medicíny. Nemocnica v Ružovej záhrade, Doktor House, Klinika Grace či Pohotovosť patria na slovenských televíznych obrazovkách k tým najsledovanejším. Príbehy seriálových hrdinov chtiac - nechtiac často vytvárajú nesprávny pohľad na to, ako to funguje v reálnom živote. Napríklad, keď sa hovorí o defibrilácii, málokto vie, kedy sa takzvaný „elektrošok" môže použiť.
Elektrošoky sú v určitých prípadoch nevhodné
„V záchrannej službe sa nám opakovane stáva, že ľudia v kritických situáciách doslova prosia o „elektrošoky" v podvedomej snahe použiť všetky dostupné možnosti na záchranu ich príbuzného," uviedol Čapeľa. Neuvedomujú si však, že nie vždy je defibrilácia potrebná. Aj napriek tomu, že postihnutý práve nedýcha a je v bezvedomí. „V určitých prípadoch je dokonca nevhodná. Každý lekár, alebo záchranár, musí vyhodnotiť elektrickú aktivitu srdca, pričom iba v konkrétnych prípadoch chaotickej elektrickej aktivity použije defibrilačný výboj," upresnil Čapeľa.
Na celoslovenskej súťaži záchranárov v Modre získali bronzové medaily.
Kritické situácie vyžadujú skutočných odborníkov
„Dobre známa „rovná čiara" na EKG prístroji je jednou z tých situácií, kedy pri zastavení obehu a resuscitácii použitie elektrického výboja nie je účinné," pokračoval. V kritických situáciách sa príbuzní, v snahe pomôcť svojmu najbližšiemu, často stávajú tými najpovolanejšími. „Evidujeme prípady, kedy ľudia nabádajú záchranárov na postupy, ktoré vidia v televíznych seriáloch. Od nevhodnej defibrilácie až po priamu masáž srdca pri otvorenom hrudníku," povedal.
Najdôležitejší je čas, kedy sa začne s oživovaním
„Všetci by sme si mali uvedomiť, že najdôležitejšou pomocou pri kriticky chorom je práve priamy svedok. Včasná a účinná resuscitácia vytvára až šesťdesiat percentnú pravdepodobnosť, že životne dôležité orgány obnovia svoju činnosť," prezradil Čapeľa. Už po troch minútach od zastavenia dýchania a činnosti srdca začínajú nenávratne odumierať mozgové bunky, ktoré sa už nedokážu zregenerovať. „Veľmi dôležitý je čas, kedy sa začne s oživovaním; aby postihnutý mal čo najväčšiu nádej na plné zotavenie. Treba začať s laickou prvou pomocou, vrátane resuscitácie, okamžite, nezabúdajúc pritom na vlastnú bezpečnosť," uzavrel. Tých niekoľko minút do príchodu záchranky môže byť totiž tými rozhodujúcimi.
Živí figuranti počas súťaže pôsobili autenticky.