PIEŠŤANY. Areál s učebňami, dielňami, jedálňou a internátom sú vedené na TTSK ako nepotrebné a určené na predaj. V troch kolách sa nepodarilo majetok odpredať. O budovy má už dva roky záujem aj UCM.
Podľa riaditeľa Inštitútu fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (IFBLR) Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave Jozefa Beňačku však sa začali na úrady nedávno šíriť anonymné listy poškodzujúce vysokú školu.
„Dokonca k nám tajne chodia ľudia a prehovárajú našich zamestnancov, aby s nami zrušili spoluprácu. Šíria sa informácie, že naša škola nemá akreditáciu, čim zase odrádzajú študentov od štúdia," zdôraznil Beňačka.
Údajne sa uskutočnili aj neoficiálne stretnutia subjektov, ktoré prejavili záujem o areál.
V priestoroch vysťahovanej školy chce univerzita zriadiť učebne, prednáškové miestnosti pre vysokoškolákov a internáty. Okrem toho by tu bolo aj rehabilitačné a balneologické centrum, ktoré by mohli využívať tiež ľudia z regiónu.
Vysoká škola by zaplnila iba časť priestorov, preto Beňačka nevylúčil spoločné užívanie priestorov s inými školami a inštitúciami.
„Okrem fyzioterapie, kde je teraz asi 600 študentov pripravujeme ešte dva ďalšie, ale s menším počtom. Okrem tohto areálu hľadáme aj iné riešenia, pretože súčasné kapacity už nám nepostačujú," dodal Beňačka. Škola tak zvažuje aj možné využitie budovy polikliniky.
Školu od kraja zatiaľ nikto nechcel odkúpiť
Vyučovanie v budovách školy skončilo pred dvoma rokmi. Zriaďovateľ a správca areálu Trnavský samosprávny kraj ponúkal užv minulosti objekt na predaj.
„Nakoľko sa nepredal ani v III. kole ponukového konania, uskutoční sa štvrté kolo bez stanovenia minimálnej ceny," uviedol hovorca Trnavského samosprávneho kraja Ivan Krajčovič. Hodnota celého areálu je asi 9 miliónov eur (280 800 000 korún).
Záujem má aj ďalší inštitút fyzioterapie
Zaviesť výučbu v týchto priestoroch má záujem aj Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave . Tá už má svoje detašované pracovisko v Piešťanoch. Objekt však kupovať nechcú.
„V súčasnosti máme záujemcov o štúdium, ale o rok môže byť všetko inak," vysvetlil rektor Vladimír Krčméry. Počet študentov v odbore fyzioterapia by sa rozšírením pôsobiska školy zvýšil približne o polovicu.
Škola pre nízky záujem už dva roky štúdium v Bratislave neotvorila . Detašované pracoviská má však v Nemecku a v Čechách.
„Vedeli by sme sa dohodnúť aj na prípadnom užívaní budov aj s inou vysokou školou, i so zahraničia," doplnil rektor. V prípade, že vysoká škola neuspeje, nebudú otvárať štúdium.
„V súčasnosti sme neskutočne preťažení, máme 600 študentov v bakalárskom odbore sociálna práca," skonštatoval Krčméry.
Areál vodohospodárskeho učilišťa od jeho presťahovania spravuje stredná záhradnícka škola z vlastných zdrojov.