Babka šla prvý raz k lekárovi ako deväťdesiatročná

Neuveriteľných 101 rokov sa minulý týždeň dožila babička Mária Škodová. Rodáčka z Dolných Lovčíc ostala verná dedine, kde prežila celý život. Hovorí, že dnešnému svetu už veľa nerozumie, o to viac však spomína, ako sa žilo kedysi. „A bolo nám dobre, i keď

Babička Škodová (vpravo) oslávila 101. narodeniny.Babička Škodová (vpravo) oslávila 101. narodeniny. (Zdroj: Archív rodiny)

skromnejšie," nezabudne pripomenúť.

DOLNÉ LOVČICE. Bolo to niekedy v tridsiatych rokoch. „Chodievali vtedy žobráci, hladní, od domu k domu si pýtali čosi zajesť. Ak dostali krajec chleba, schovali ho do plátennej kapsy," spomína dnes sto jeden ročná babka Mária Škodová. Raz cez obed zaklopal takýto tulák aj na okno jej domu. Babka mu otvorila, práve uvarila kelový prívarok, a ten rozvoniaval po celej izbe. Naložila mu plný tanier, ktorý rýchlo zjedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„A čo mu u iných nedali jesť? Zamyslela som sa nad tým. Žobrák zrazu vstal, poďakoval a povedal mi: Pán Boh zaplať, nech sa vám dobre vedie a aj sa vám povedie. Povedal to takým zvláštnym hlasom, ale zároveň až som sa zľakla," hovorí babka. Muž potom odišiel z domu.

SkryťVypnúť reklamu

Babka vybehla za ním, aby sa pozrela, kto to v skutočnosti bol. Chvíľu počkala, či nepôjde od susedov. Ulica však ostala prázdna. Žobráka nikde...

Chodila pracovať na polia do Rakúska

Babka Škodová mala osem starších súrodencov. Celý život prežila v Dolných Lovčiciach. Už od mlada však chodievala s jednou zo sestier a jej manželom na sezónne práce do Rakúska.

„Pracovali sme na poli, na jar sa pretrhávala a okopávala repa, neskôr sme mlátili zase zbožie. Ak nebolo čo robiť, poslali nás domov. V septembri sme prišli opäť trhať repu," vysvetľuje. Pracovali nielen cez deň, ale aj počas mesačných nocí. Odbehli sa navečerať a potom sa vrátili na pole. Robotu chceli stihnúť do začiatku novembra, teda do Sviatku zosnulých, pretože sa obávali, že potom už príde nečas.

SkryťVypnúť reklamu

4.jpg

„Bola som vtedy slobodná, mala som možno dvadsať rokov. Narobili sme sa veľa, ale nikdy mi to neprekážalo, nikdy ma nebolel chrbát. Ja som rada pracovala," priznáva babka. Hovorí, že v týchto časoch sa žilo skromne, ale veselo. Pred každým domom mali ľudia lavičku, kde večer sedávali a rozprávali sa. „Chlapci prišli aj so susednej dediny, mali harmoniky a spievali. Mnohí si našli nevesty."

V škole sa učili maďarsky

Z Lovčíc chodili deti do Zavara, kde bola škola. Učili sa v zime od rána až do tretej popoludnia. Keď mali žiaci obedňajšiu prestávku, sedeli na chodbe alebo behali po dvore a rozprávali sa po slovensky.

„Vtedy sme sa už učili maďarsky, takže na nás niektorí žalovali, ako sa rozprávame. Sestrička si nás zavolala, museli sme zovrieť prsty do ružice a potom nás bila prútikom. Takže viem trocha maďarsky a niečo nemecky. Ale nepredala by som sa ani tomu, ani tomu..."

SkryťVypnúť reklamu

Do vydaja sa nehrnula

Aj keď mala mladá Mária niekoľko nápadníkov, nikdy sa do vydaja nehrnula. „Prišli za mnou večer dvaja, ale tak som sa hanbila, že som im ani do očí nepozrela," smeje sa. Nakoniec mala svadbu spoločne so sestrou ako dvadsaťpäťročná. Hospodárstvo potrebovalo chlapskú ruku.

„Otec ostal chorý. Raz šiel ochrániť mojich bratov, ktorí boli na muzike a bili ich tam. Počkali si aj jeho," doplňuje. Neskôr už nedokázal pracovať, o všetkos a starala Mária. Každé ráno dojila kravy, chodila na drevo, ktorým kúrili. Dokonca zbierali aj tabakové korene.

„Mlieko som chodila predávať do Trnavy, vtedy ešte nebola zberňa.Šli sme skupinka žien pešo popri štreke. Vyrážalo sa z Lovčíc o piatej ráno. V partii nám bolo veselo a pri rozhovore cesta rýchlo ubehla." Niekedy nestihli nadojiť mlieko, nemala pripravenú kavnu, a potom musela ženy dobehnúť.

8.jpg

„Zaklopali mi na okno, aby som vedela, že už šli. Vtedy som sa nebála ísť sama, dnes by som už nešla. Ľudia sú všelijakí..."

Dodnes sníva o veľkej záhrade

„Mali sme veľkú záhradu, ktorú sme si prenajali od grófov z kaštieľa. Ako dievča som ju strážila, bratia zatiaľ kosili obilie. Raz sa stalo, že som zaspala pri pasení kráv, keď som sa prebudila, ležali vedľa mňa na zemi a tiež spali," smeje sa babka.

Majitelia sa neskôr odsťahovali do Košútov. „Moja mama u nich kedysi slúžila, aj tam bývala v pridelenej izbe. Oni potom chceli, aby sme od nich celú záhradu kúpili, ale nemali sme toľko peňazí. Tak sme ju vzali do árendy."

Vždy v lete prichádzala rodina z kaštieľa do Lovčíc a odvážali si koč plný ovocia zo sadu v záhrade. „Rástlo tam všetko, čerešne, hrušky, slivky, broskyne, jahody, egreše, maliny... Vtedy tu na poliach pomáhali sezónni robotníci z Liptova a Oravy. Tí si zvyčajne od nás kúpili nejaké ovocie."

5.jpg

Súčasťou veľkej záhrady bola aj rozľahlá lúka, kde sa pásli nielen husi, ale aj kravy, ovce a barany. „Mali sme sa dobre, mali sme kravy a predávali sme mlieko, tak sme si zarobili. Komu bolo dobre, komu bolo lepšie. Nedá sa opísať ako vtedy bolo, dnes je všetkého dostatok, ale nie je to v poriadku."

Záhradu nakoniec kúpil babkin príbuzný, ktorý zarobil peniaze na robotách v Spojených štátoch. „Koľkokrát sa mi sníva, že som v záhrade a on tam stojí."

Museli si na seba zarobiť

Rodina si na seba zarábala všemožnými spôsobmi. „V zime som sedela za stolom počúvala rádio a vyšívala obrusy. Potom som ich predávala v kúpeľoch v Piešťanoch. Tam som sa naučila nemecký jazyk. Kúpeľní hostia mali o výšivky záujem a dobre platili." Kúpele však mali svojich predajcov, a iba tí mohli ponúkať rôzne suveníry. Preto policajti ľudí bez povolenia pokutovali. „Ale našli sa aj takí, ktorí sa nechali uplatiť za dvadsať korún," dodáva.

6.jpg

Na jarmoky zas chodievala babka ponúkať nielen mlieko, ale aj sušené tekvicové jadierka, slivky, varený bôb či dokonca vzácne šafranové korenie, ktoré si sama pestovala. „Ľudia si ho kupovali, ja som z neho tiež varila krásnu žltú veľmi chutnú polievku. Kuchárčenie ma bavilo."

Babka najradšej jedávala zeleninu, najmä špenát, šalát, ale i kapustu. Pripravovala si aj huspeninu. Dnes si pochutí na tlačenke a slaninke. Pred spaním si nezabudne dať štamprlík sladkého alkoholu. Viacej ani nemôže, pretože užíva lieky.

Na konci vojny k nim prišli aj Nemci aj Rusi

Začiatkom apríla 1945 prišli do Lovčíc nemeckí vojaci. Zastavili u Škodových na dvore, tank odviezli do humna, odkiaľ chceli strieľať na blížiacich sa Rusov.

„Bolo to na Veľkú noc, do domu vtrhol vojak, spadol oblečený aj obutý do postele a okamžite zaspal. Nemci u nás zostali celý deň. Na dvore mali poľnú kuchyňu a v našich hrnoch si piekli dolky." Priniesli si aj sud vína. Babka ostala aj s dcérami schovaná v kryte.

Mužov Nemci vyhnali na pole, kde museli kopať zákopy. „Bála som sa, čo bude v noci. Vojaci sa poopíjali a vyspevovali nemecké piesne, poznala som aj slová, niečo som sa naučila ešte na prácach v Rakúsku. Naraz sa ozval krik, odchádzali. Vzali mi aj mosadznú naberačku, ktorú po mne nakoniec šmarili."

V noci dedinčania počúvali ako sa k Zavaru blíži ruské vojsko na autách a tankoch. „Vošli do domu, pýtali si vodku a vajíčka. Prišlo ich veľmi veľa, opäť som sa bála a vybehla som na dvor."

Cez vojnu nebolo kvalitného alkoholu, pil sa domáci špiritus, ktorý nepríjemne smrdel. „Zriedila som ho vodou a dala, nech ho vypijú. Boli to rôzni ľudia, ale nerobili nám zle"

Po prvýkrát navštívila lekára až v deväťdesiatke

Na svadbe pred desiatimi rokmi babka ešte tancovala. Mala energie na rozdávanie. Po čase však dostala srdcový záchvat, po prvýkrát musela ísť k lekárovi a založili jej zdravotnú kartu. „Odvtedy užívam lieky, zoslabol mi zrak, dvakrát mi operovali oči. Aj uši toľko neslúžia, viem, že niekto rozpráva, ale už toľko neroumiem. Preto musia hovoriť nahlas," vysvetľuje babka.

Televíziu dnes nepozerá, cez deň sa modlí, občas sa poprechádza po dvore. V lete sedí v záhrade na hojdacej lavičke, kde si zdriemne. Ešte pred rokom chodila pešo na omšu do kostola v neďalekom Zavare. „Dnes by som už neprešla, museli by ma priviezť autom. Ale obsedela by som tam."

Odkiaľ má babka také pevné zdravie a dlhovekosť vysvetliť nevie. Jej otec i mama zomreli pomerne mladí. Nikto sa nedožil osemdesiatky.

babkaii.jpg

Babka Mária Škodová z Dolných Lovčíc oslávila svoje 101. narodeniny v stredu 28. januára.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 075
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 964
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 034
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 881
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 845
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 029
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 598
  1. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  4. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  7. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 98 370
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 306
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 310
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 309
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 535
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 831
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 427
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 196
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


Piatkový protest sa začne o šiestej večer.


Ilustračné foto.

Policajtom sa podarilo zadržať 41-ročného Trnavčana.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  4. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  7. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 98 370
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 306
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 310
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 309
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 535
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 831
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 427
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 196
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu