TRNAVA. Všetky platidlá, ktoré boli v obehu na území súčasnej Slovenskej republiky, si budú môcť návštevníci múzea pozrieť od 29. januára. Ako uviedla kurátorka výstavy Lucia Duchoňová, medzi exponátmi sa nachádzajú aj najstaršie mince biateky, ktoré razili Kelti a rímske mince, ktoré sa na naše územie dostali vďaka obchodníkom a rímskym vojakom.
Za prvé papierové peniaze sa označujú takzvané bankocedule, ktoré sa začali tlačiť v roku 1762 počas vlády cisárovnej Márie Terézie. Odvtedy sa peniaze zmenili deväťkrát. Dnešnému euru predchádzali košútovky, korunová mena, prvé československé bankovky so secesnými motívmi, bankovky tlačené v Moskve a ďalšie.
Expozíciu doplní samostatná vitrína s pamätnými mincami a medailami, ktoré sa razili najmä na sklonku 19. a v 20. storočí. Výstavu bude sprevádzať dokumentačný materiál v podobe obrazov a iných exponátov, ktoré charakterizujú jednotlivé historické obdobia.
"Chceme poukázať na to, ako sa menila celková politická a hospodárska situácia na našom území. Na tomto pozadí vždy vznikali nové bankovky a zmeny v štáte sa odrazili aj na ich výtvarnom zobrazení," skonštatovala Duchoňová.
Výstava v Západoslovenskom múzeu potrvá do konca augusta.