Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Julo Fujak: Je to len experiment s hudbou

Pre experimentátora Jula Fujaka znamená hudba krok do oblastí s neznámym výsledkom. Nepovažuje ju len za dekoráciu či kulisu, ale za niečo, čo má účel v sebe samom, čiže v tom, že ju máme schopnosť a potrebu počúvať.

Julo Fujak, experimentom kráča v neznámom.Julo Fujak, experimentom kráča v neznámom. (Zdroj: JULO SELNEKOVIČ)

Pre experimentátora Jula Fujaka znamená hudba krok do oblastí s neznámym výsledkom.

HLOHOVEC. Experimentátor Julo Fujak hudbu nepovažuje len za dekoráciu či kulisu, ale za niečo, čo má účel v sebe samom, čiže v tom, že ju máme schopnosť a potrebu počúvať.

Na koncerte odohranom 26. februára 2008 v hypnotickej atmosfére Empírového divadla v Hlohovci sa napriek nízkej návštevnosti naplno podelil o nevšedné zážitky, aké môže priniesť len experimentovanie so zvukom a jeho tvarom.

Vstúpiť do experimentálnych zvukových plôch znamená prežiť dobrodružstvo. Pri stretnutí s niečím pre niekoho možno bizarným a podivným sa otvára cesta k obohateniu osobnosti človeka.

fujak1.jpg


Mnoho ľudí experimentálnu hudbu odsudzuje, pretože ju nechápu, považujú ju len za spleť bizarných tónov, hlukov a ruchov. V akej situácií sa nachádza v súčasnej dobe experimentovanie s hudbou a zvukom na Slovensku?
- Je známe, slovenská hudobná kultúra zaostáva za vývojom. Neznamená to, že u nás nevznikajú úžasné, autentické a zaujímavé diela. Ľudia si zväčša neuvedomujú, že experiment má jednu výhodu a zároveň aj nevýhodu. Je postavený na testovaní a bádaní. Ako vieme z prírodných vied, nie každý pokus sa vydarí... No nevydarené pokusy sa umeleckým experimentátorom neodpúšťajú. Inovatívna hudba však musí ísť aj do rizík.

Nízky záujem o inú - nepopulárnu hudbu na Slovensku je daný aj silnou konzervatívnosťou. Čo všetko je schopné hudobné publikum akceptovať?

- Naše publikum je síce vnímavé i zvedavé, ale i „podivne" svojské. V porovnaní s ostatnými európskymi štátmi má väčšie medzery v poznaní súčasnej hudby. Konzervativizmus a konformita tu totiž majú zapustené hlboké korene, ale je to rôznorodé od mesta k mestu... Často sa stretávam s tým, že postupy a metódy, ktoré používam v mojej hudbe, sa tu označujú za experiment, no v cudzine ide už o niečo ustálené.

Experimentálna hudba stála vždy na okraji, možno aj práve preto, že v nej prebiehali najväčšie a niekedy nepočuvateľné výboje, ktoré ale neskôr inšpirovali rôzne rockové skupiny.
- Doba nebola voči inováciám nikdy obzvlášť prajná, ale prioritou experimentálnej hudby nie je stať sa masovou záležitosťou. Ľudia sú však v súčasnosti navyknutí žiť čoraz pohodlnejšie, málokto sa oddáva riziku neznámeho, siahajú radšej po tom, čo im je známe.

Chodia poväčšinou na osvedčené mená a festivaly, chcú to, čo počujú v rádiách a vidia v televízii. Uprednostňujú, ako hovorieval Frank Zappa, stress fun čiže zábavu za každú cenu, od ktorej je len krok k mentálnej lenivosti a ignorancii. Ale to sa vlastne netýka len hudby...

fujak2.jpg


Vyžaduje experimentovanie hudobné nadanie a virtuózne zvládnutie nástroja? Musí hudobník nástroj dokonale poznať a ovládať, aby „pohol" hudbou a zaujal poslucháča? Alebo zohráva najdôležitejšiu úlohu improvizácia?
- Nemožno stotožniť experimentovanie s improvizáciou, napriek tomu, že tá sa k slovu dostáva čoraz viac. Ešte pred štvrťstoročím bolo nemysliteľné, aby na slovenskom pódiu vystúpili hudobníci, ktorí bez stanovenia témy začali bez prípravy úplne voľne improvizovať a hľadať zvukové plochy vznikajúce práve v tom momente. Dnes sa tento princíp využíva v rôznych súvislostiach a kontextoch, napríklad v rámci intermediálnych a konceptuálnych projektov, ale i pri dotváraní čiernobielych filmov nemej éry.


Samoúčelná virtuozita je príznakom vyprázdnenosti. Naučiť niekoho hrať technicky dokonale sa dá, naučiť ho vytvárať zaujímavú hudbu je však oveľa ťažšie, tu virtuozita veľmi nepomôže. Sú hudobníci, ktorí vôbec nemusia ovládať nástroj z hľadiska tradičných techník a dokážu z neho „vydolovať" hudobne také zaujímavé zvuky, ktoré konvenčne zdatný hráč, limitovaný svojimi návykmi a nebodaj i predpojatosťou, nikdy nedosiahne. Virtuozita ani improvizácia samé osebe nikdy nie sú zárukou kvality.

Svoje miesto majú v experimentoch aj drogy. Téma, o ktorej sa u nás ešte otvorene príliš nehovorí. Dá sa hovoriť o vplyve ich užívania na výsledný efekt alebo ide len o módu?
- Drogy sú témou starou ako umenie samo. Niekto ich môže užívať na zmenu stavu svojho vedomia, ale je otázne, do akej miery je to produktívne. Poznám ľudí, ktorí v triezvom stave tvoria oveľa kvalitnejšie veci, ako tí, čo sa spoliehajú na podporné látky.

Tie totiž nezaručujú, že človek automaticky dosiahne výborný výsledok. V istom zmysle však ide o neprebádanú a u nás dodnes tabuizovanú tému. Prečo niekto potrebuje množstvo cigariet, jointov, alebo ten a ten alkohol, iný zas zelený čaj, alebo len chvíľku meditácie... Ja patrím k tým „triezvejším" (smiech).

Prenáša sa experimentovanie so zvukmi aj do Vášho osobného života alebo ho oddeľujete od hudby?

- Všetci žijeme život, ktorý si vyžaduje každodenne istú mieru improvizácie. Človek si napríklad cez deň naplánuje veľa vecí, ale stačí niečo, čo do toho nepredvídateľne zasiahne, a všetko je inak. Derek Bailey to pomenoval presne: druhy, ktoré stratia schopnosť improvizovať, vyhynú.

Myslím, že nežijem experimentálne, ale môj život sa vyvíja iným smerom, ako som si kedysi želal. Niekedy si hovorím - bohužiaľ, inokedy - našťastie...

Prichádza inšpirácia pre tvorbu zvnútra alebo majú na ňu vplyv vonkajšie udalosti?
- Okolo človeka sa točí množstvo nápadov, nechávam sa inšpirovať rôznymi vecami - útržkami novinových článkov, náhodnými rozhovormi, reklamou. Obklopujú každého, záleží len na tom, ako ich človek vníma, samozrejme, že vo vzťahu ku konkrétnej téme toho ktorého projektu.

Pri tvorbe piesní je zas v hre interakcia rôznych vzťahov: napríklad intonácia a rytmus slova v básni a jeho vtiahnutie, resp. dotvorenie jeho významu v melódii a harmonickom podloží. V tomto sú pre mňa vzorom Vargove a Ursinyho piesne, mám rád Longital a, možno to niekoho prekvapí, i niektoré hity Katky Knechtovej a Pehy.



Viete načrtnúť, čo nové prinesie hudba v tomto storočí a kam sa asi budú uberať jej kroky?
- To netuším, ale je možné, že roztrieštenosť a nesmierna diverzita v hudbe bude pokračovať. Pestrosť je pozitívna, otázne je, čo všetko z nej vykvasí.

Ešte pred takými tridsiatimi rokmi sa dalo hovoriť o istých štýlových príbuznostiach, ale teraz má každý významný skladateľ svoj vlastný jazyk, iný artikulačný princíp, preto treba k nemu hľadať iný kľúč. Sú tu zároveň opodstatnené obavy, či Európa už nie je unavená a presýtená - poslucháčsky aj tvorivo. Keď sú ľudia sú zo všetkého otupení a apatickí, potom ak aj zaznie niečo zaujímavé, málokto zareaguje.

Hľadať spôsob, ako človeka prebrať z letargie k životu - aj to je dôvod, prečo sa vlastne niekto venuje tzv. experimentovaniu.

fujak3.jpg

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 047
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 070
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 449
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 825
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 934
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 118
  7. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 378
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 101

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
  2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
  3. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  4. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  5. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  6. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  7. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 983
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 956
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 12 452
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 719
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 717
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 556
  7. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 6 964
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 925
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Štátny archív v Trnave.

Počas Dňa otvorených dverí nebudú chýbať ani tvorivé dielne pre malých i veľkých, kde si záujemcovia budú môcť vyskúšať rôzne typy pisárskeho náčinia.


SITA 51m

Do Víkendu otvorených záhrad a parkov (3. a 4. 6.) sa v tomto roku z Trnavského kraja zapája desať záhradníckych skvostov.


TASR 4 h
Námestie Sv. Michala v Hlohovci

V Hlohovci pripravujú nové zásady pre prenajímanie verejných priestorov a priestranstiev v správe mesta.


TASR 19 h
Kúpalisko Castiglione v Trnave.

Ceny vstupného na kúpaliská išli v porovnaní s minulým rokom hore.


SITA 23 h

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
  2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
  3. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  4. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  5. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  6. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  7. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 983
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 956
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 12 452
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 719
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 717
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 556
  7. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 6 964
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 925
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu