TRNAVA. Lekárenskú pohotovosť čakajú v druhej polovici roka pravdepodobne zmeny. Ministerstvo zdravotníctva rokuje s lekárnikmi samosprávnych krajov a Slovenskou lekárnickou komorou o vhodnom modeli fungovania tejto služby.
Niektoré slovenské lekárne pohotovostné služby odmietajú, argumentujú nízkym počtom zamestnancov i finančnou nevýhodnosťou.
„Ak je v lekárni len jedna farmaceutka, ktorá má deti, prípadne ak je jej dieťa choré, nemožno jej nariadiť ďalšiu prácu počas pohotovostnej služby, ak už má za sebou odpracovaných 8,5 hodiny normálneho pracovného času," vysvetlila časť problému hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Aj keď asi dvadsiatka lekární v Trnave pohotovostnú službu zatiaľ neodmietla, stratoví sú na nej všetci.
„Robíme pohotovostné služby už asi desať rokov. Spolupracujeme so samosprávnym krajom aj lekárnickou komorou," povedala vedúca lekárne Marianum a zároveň predsedníčka Lekárnickej komory v Trnave Mária Rubintová.
Lekárne v meste sú v pohotovosti cez víkendy a sviatky od siedmej ráno do desiatej večer. Celonočnú pohotovosť nemá ani jedna. Podľa Rubintovej nemala opodstatnenie.
„Robili sme dôkladnú analýzu receptov, ktoré boli vydané počas nočných služieb. Ukázalo sa, že vo väčšine prípadov sa nejednalo o urgentné výdaje liekov. Ľudia si chodili kupovať leukoplast, či vyberať týždeň staré recepty. Pohotovosť často zneužívali aj narkomani na nákup injekčných striekačiek," hovorí Rubintová.
To, ktorá lekáreň má momentálne pohotovosť, sa ľudia dozvedia ak zájdu do tej najbližšej. Na dverách musí podľa zákona visieť rozpis služieb, ktorý ich odkáže do otvorenej lekárne.