Botanickú záhradu založili ešte v roku 1967 a bola podriadená vedeniu Katedry prírodopisu pôvodnej Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. O rok neskôr po presťahovaní Pedagogickej fakulty do Bratislavy prešla pod správu Materiálovotechnologickej fakulty (MtF) Slovenskej technickej univerzity.
Po čase MtF pristúpila k revitalizácii
V čase politických zmien koncom osemdesiatych rokov nebola vhodná klíma na to, aby v záhrade nastali výraznejšie zmeny. Fakulta zápasila s oveľa vážnejšími problémami. K zmene došlo až v roku 2005.
„V tomto roku MtF pristúpila k postupnej revitalizácii tejto významnej plochy. Najbližšie záhrady tohto typu sa totiž nachádzajú v Nitre a Bratislave. Prvé zásahy spočívali v odstránení inváznych rastlín, ošetreniu drevín arboristom, rozšíreniu zbierky drevín či vybudovaní náučného chodníka,“ povedal Maroš Sirotiak z Katedry enviromentálneho inžinierstva na MtF. Počas tohto roka získala botanická záhrada potrebné finančné prostriedky na revitalizáciu z Envirofondu vo výške osemsto tisíc korún (26 555 €).
V zárade pribudli nové dreviny a informačné tabule
Postupne v parku osadili desať informačných tabúľ. Pribudli aj nové dreviny.
Približne dvadsať stromov priviezli z Talianska, ďalšie z Ázie a Severnej Ameriky. „Dosadili sme dub močiarny, gledíčiu trojtŕňovú, muchovník lamarkov, ľaliovník tulipánokvetý či metasekvoju čínsku.
V ďalších etapách dosadby plánujeme vysadiť napríklad tisovec dvojradový, eukalyptus, borovicu ostitú, borovicu himalájsku, karaganu stromovitú či judášovec strukový,“ prezradila Kristína Gerulová z Katedry enviromentálneho inžinierstva MtF. Niektoré z dovezených stromov majú štyri až šesť metrov. Bývalá botanická záhrada bola pôvodne určená len pre výučbu študentov. Postupne sa však otvára aj pre verejnosť. „Už teraz je možnosť organizovaných exkurzií pre skupiny návštevníkov, treba sa ohlásiť na katedre environmentálneho inžinierstva,“ uviedol Sirotiak.
Po vybudovaní komunikácie pre peších, medzi Bottovou a Botanickou ulicou, bude záhrada prístupná aj pre širšiu verejnosť. „Bude voľne prístupná v stanovených otváracích hodinách, ale až po vybudovaní chodníka. Bežní návštevníci z okolia budú musieť byť teda ešte trocha trpezliví,“ uzavrela Gerulová. Najlepšie sa vraj aj tak ukáže až na jar. PETER BRIŠKA