„Umelecká výstava je výsledkom autorskej umeleckej reflexie na okupáciu bývalého ČSSR vojskami Varšavského paktu.
Je to akýsi pohľad na historické udalosti z roku 1968 zo strany bývalého Sovietskeho Zväzu,“ uviedol výtvarník Mykola Biloshytsky z BonArtu.
Výstava kompozične pozostávala z 15 umeleckých originálov v tvare vojenských terčov, ktoré zobrazovali historické osobnosti a prelomové udalosti z roku 1968.
Prostí vojaci okupáciu odmietali
„Ja som pôvodne z Ukrajiny a v 68 som bol školák. Keď sa vtedy ruskí vojaci vrátili z Československa, cítili sa podvedení, pretože boli vtiahnutí do obrovskej provokácie. Jednoducho ich oklamali. A mnohí z nich to ľutujú doteraz,“ tvrdí Biloshytsky.
Umelci z BonArtu so svojim zaujímavým projektom boli už aj v Prahe, kde mala výstava obrovský ohlas. Z nadácie Trnava Trnavčanom získali na podujatie grant vo výške 20- tisíc korún. Vystavovať budú na prelome roka aj v Berlíne.
„Z pohľadu mesta si ceníme občianske aktivity, ktoré nenásilnou formou pripomínajú rôzne historické udalosti. Chceme dosiahnuť, aby podobné akcie vznikali samovoľne, bez náročnej organizácie a hlavne zdola, od občanov,“ prezradil Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava.
PETER BRIŠKA