Podľa programu na zlepšenie kvality ovzdušia nesmie byť 24 hodinová koncentrácia pre tuhé látky PM10, ktorá má hodnotu päťdesiat mikrogramov na meter kubický, prekročená viac ako tridsaťpäťkrát.
V minulom roku bolo jej prekročenie na hrane, tento rok bola hodnota prekročená už štyridsať osemkrát. Mesto na túto skutočnosť upozornilo obyvateľov na svojej internetovej stránke. Žiada ich, aby obmedzili spaľovanie tuhých palív v krboch. „Vyzvali sme jednak podnikateľské subjekty, ktoré produkujú splodinu a obrátili sme sa aj na malospotrebiteľov,“ uviedol hovorca mesta Pavol Tomašovič. Podľa neho približne desaťtisíc malých znečisťovateľov pôsobí na ovzdušie podobne, ako jeden veľký.
Najväčšie znečistenie spôsobuje doprava
Podľa programu pre zlepšenie kvality ovzdušia je hlavným zdrojom tuhých znečisťujúcich látok doprava a celková čistota mesta.
„V ovzduší sa nachádzajú väčšinou prašné látky z automobilovej dopravy. Malý spotrebitelia sa na znečisťovaní podieľajú viac, ako veľký spotrebitelia. Fabriky vypúšťajú určité množstvá znečisťujúcich látok, no sú sledované a musia preukazovať splnenie emisných limitov,“ uviedla Sabína Klačová z Krajského úradu životného prostredia.
Pre vylepšenie situácie vypracoval Krajský úrad životného prostredia akčný plán. Podľa neho by znečisteniu ovzdušia pomohlo hlavne vyriešenie dopravy v meste, vysadenie zelene a väčšia údržba cestných komunikácií. Podľa Sabíny Klačovej sa musia o čistotu ovzdušia pričiniť aj podnikatelia a obyvatelia mesta.
Medzi najväčších producentov prašných látok patria Johns Manville, Zlievareň Trnava a Trnavská teplárenská. „Podnikateľom sme zaslali list, aby začali viac sledovať svoje filtračné zariadenia. Na obyvateľov mesta sa snažíme pôsobiť hlavne prostredníctvom osvety,“ uviedla Klačová. (DK)