Začiatkom novembra sa však opäť ozvala zákerná choroba a Šošoka skončil v trnavskej nemocnici. Bol natoľko zoslabnutý, že nedokázal rozprávať.
Po prvý raz sa choroba – mozgový nádor ozvala pred rokom, počas príprav tretieho ročníka festivalu International Jazz Piešťany. Vtedy Doda postihla náhla nevoľnosť a pred svojim podnikom Art Jazz Gallery odpadol. Najprv ho ošetrovali v piešťanskej nemocnici, potom ho previezli do Bratislavy.
„Ľudia mi písali rôzne esemesky, a to urýchlilo moje uzdravenie. To je moment, kedy je duša človeka slabá, ale podpora ľudí mu dáva šancu prekonať aj tie najťažšie chvíle života,“ povedal počas aprílového otvorenia štvrtého ročníku festivalu v Piešťanoch.
Zapredal sa džezu
Už nasledujúci mesiac dostal ocenenie od Trnavského samosprávneho kraja, ktoré ako priznal, bolo prvé po mnohých rokoch. Dodo sa pohyboval v džezovom svete viac ako štyridsaťpäť rokov. Označovali ho za najvýznamnejšieho slovenského bubeníka a perkusionistu. Podľa vlastných slov vždy kráčal svojou vlastnou umeleckou cestou. „Najdôležitejšie je, ak sa koncert ľuďom páči a vytvára v nich pocity šťastia. Vtedy je to fantastické,“ vyznal sa. Sám nikdy nepovažoval džez za menšinový žáner. „Nikdy som ho tak nechápal, pretože človek je slobodný a môže si vyberať!“
Na májovom oceňovaní nezabudol pripomenúť, že má množstvo plánov do budúcnosti. „Život mi ich vytvára sám. Mám cestu, ktorú naďalej tvorím. Veľakrát na niečo myslím, a ono sa to neskôr stane realitou. Nič nie je matematicky pripravené.“
Jozef Dodo Šošoka sa narodil 16. marca 1943 v hronských Kosihách pri Leviciach. Vyštudoval nielen Pedagogickú fakultu v Nitre aj v roku 1988 aj Berklee College of Music v Bostone. Uznávaný bol ako džezový bubeník a prekusionista nielen na Slovensku, ale v celom svete.
Na pódiách sa stretával so špičkou svetového džezu. Mnohých z nich pritiahol na piešťanský festival. V tomto roku naň dokázal pritiahnuť takmer celú džezovú scénu z New Yorku.
Ako hudbník dokázal spájať africké motívy, world music a klasiku s džezom. Hudobné nástroje si priniesol zo všetkých kútov sveta a používal ich vo svojej hudbe. Bol zakladateľom Slovenského jazzového kvarteta. Zahral si aj s americkou legendou – saxofonistom Johnom Purcellom. Získal množstvo ocenení, najvýznamnejším bola americká Cena Leo Danihelsa za hudbu. Na Slovensku mu hudobný fond udelil Cenu za celoživotné dielo, propagáciu džezu doma i zahraničí a za vernosť džezu.
Na sklonku života sa Šošoka presťahoval do Piešťan, kde žil s manželkou, výtvarníčkou Ivetou Schwarzbacherovou. V roku 2007 sa zosobášili a spoločne pracovali v Jazz Art Gallery. Mesto Piešťany mu v roku 2006 udelilo cenu – stal sa kultúrnou osobnosťou.
„Džez je fenomén hudby, prostredníctvom neho som precestoval celý svet a spoznal množstvo úžasných ľudí. Som šťastný, že som sa stal Piešťancom.“
Rakovina si svoju daň vypýtala minulý piatok predpoludním. Jozef Dodo Šošoka zomrel vo veku 65 rokov. (RAS, SITA)