Žiadosť o presťahovanie útulku zamietli poslanci minulý štvrtok na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Urobili tak aj napriek sťažnostiam firiem EMPIRIA, TAVOS a Ekom, ktorým prekáža zápach a hluk šíriaci sa z útulku najmä počas letných mesiacov. Prekážala im aj prekročená kapacita útulku. V tesnej blízkosti útulku má firma EMPIRIA svoje kancelárie. Dozor nad hygienou pracoviska odporučil firme, aby požiadala mesto o premiestnenie útulku.
Veterinár nezistil porušenie hygienických noriem
Kontrola Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy zistila, že zápach aj hluk neprekračujú normy a sú primerané počtu zvierat. Mesto i napriek tomu zvažovalo premiestnenie útulku do inej oblasti. „Mali sme niekoľko lokalít, kam by sme ho mohli presťahovať. V súčasnosti to nie je možné, pretože mesto nie je vlastníkom ani jedného z náhradných pozemkov,“ uviedol vedúci referátu životného prostredia Ján Baranovič.
Útulok pracovníci referátu pravidelne kontrolujú. Podľa Baranoviča veľkú mieru na šírení zápachu zohráva to, ako často sa čistia koterce pre zvieratá. Zatiaľ ešte nevedel povedať, či navrhnú útulku prijať prísnejšie opatrenia a zvýšiť tak starostlivosť a čistotu.
Útulku stále chýbajú pracovníci
„Dodržiavame všetky stanovené normy, dostali sme výborné hodnotenie z veterinárnej správy. Stále sa snažíme našu prácu zlepšovať, ale chýbajú nám nielen financie, ale aj ľudia,“ informovala nás zakladateľka piešťanského útulku Erika Antalová. Nedávno vylepšili koterce a zaviedli ešte prísnejšie opatrenia proti hluku a zápachu.
Mesto ročne dotuje útulok sumou približne 500 tisíc korún (16 597€). „Do piešťanského útulku vozia zvieratá nielen z nášho mesta. Na jeho chod však žiadna z obcí neprispieva a dopad financií je na nás,“ povedal primátor Remo Cicutto. Útulku dáva peniaze za prijatie odchytených psov len mesto Hlohovec.
Zvieratá utrácať nebudú
Pôvodný projekt útulku bol na štrnásť kotercov pre 30 zvierat, po rozšírení ich je tam asi osemdesiat. Baranovič hovorí, že ďalšie zvýšenie počtu kotercov je nemožné a mesto začne uvažovať nad znížením počtu zvierat v útulku.
„V súčasnosti sme znížili stav psíkov zo sto na osemdesiat,“ vysvetlila Antalová. Obaja vylúčili radikálne riešenie, akým by bolo utrácanie zvierat. „Každé mesto to rieši svojim spôsobom. Spolupracujeme so Slobodou zvierat a tu je jasná filozofia, zviera zachrániť a nie utratiť,“ dodal Baranovič.
Piešťanský útulok pracuje už dvanásť rokov a v súčasnosti ho prevádzkuje regionálne centrum Slobody zvierat. Pre každého prijatého psíka sa snažia nájsť nový domov.
„V tom spočíva náš úspech,“ dodala Antalová. Referát životného prostredia sa bude snažiť o to, aby do útulku prijímali iba psov odchytených v meste Piešťany, čím by sa znížil aj počet zvierat a eliminovali sa negatívne vplyvy na okolie.
RASŤO PIOVARČI