Spektrum umelcov na tomto festivale je široké. Čo bolo kľúčom pri ich výbere?
Všetci umelci pochádzajú zo strednej Európy. Svoju úlohu zohral teda geografický aspekt. Iným kľúčom môže byť bilboart Ilony Németh, ktorý ukazuje deväť štátov strednej Európy. Každý z týchto štátov sa považuje za geografický stred kontinentu, Slovensko nevnímajúc. Chceli sme teda ukázať iné možné pohľady. Kľúčom k výberu bola tiež kvalita tvorby, aktuálnosť, vlastný identický pohľad na svet a samozrejme aj médium.
V rámci festivalu ste vsadili na tri elementy, obraz, hudbu a film. Očakávate záujem mladých ľudí?
Verím, že festivalom oslovíme aj mladých ľudí. Aj naša galéria často zápasí s nízkou návštevnosťou. Festival s medzinárodnou účasťou však podľa môjho názoru má tendenciu zaujať a prilákať. Súčasná mladá generácia sa zaujíma najmä o počítačové a digitálne médiá. To všetko Festival medzinárodných umení ponúka.
Počas festivalu prebehne večer českého, poľského, maďarského a rakúskeho filmu. Nezabudli ste na slovenský film?
Slovenský film je pre nás ľahko dosiahnuteľný. V Trnave je aj filmový klub, kde sa práve premieta film Ela Havetta Slávnosť v botanickej záhrade. Čo sa týka slovenského umenia, podporili sme skôr výstavné a koncertné podujatia. V rámci hudby od etnografického folklórneho momentu fujary s harmonikou až po mladý trnavský jazz a samozrejme umelcov prezentujúcich výtvarné umenie.
DARINA KVETANOVÁ