Trnavské gymnázium má zo všetkých stredných škôl v Trnave najdlhšiu tradíciu. Jeho korene siahajú až do šestnásteho storočia, keď arcibiskup Mikuláš Oláh v roku 1554 zriadil zo starej farskej a mestskej humanistickej školy kapitulskú školu.
Svoju súčasnú históriu však začalo gymnázium písať až po prvej svetovej vojne, v roku 1919, keď sa 5. mája vytvorilo Československé reálne štátne gymnázium Jána Hollého. Budúci rok preto oslavuje jubilejné 90. výročie svojho založenia.
História a tradícia ustúpili novým potrebám
Počas celého obdobia svojej existencie „okupovalo“ priestory historickej budovy na Hollého ulici.
V roku 1994 získalo súhlas Ministerstva školstva SR zriadiť osemročné gymnázium. Od tohto roku sa počet študentov začal zvyšovať a kapacita starého gymnázia už jednoducho nepostačovala. „Do starej budovy sme sa už nezmestili. Vždy sme hľadali alternatívne priestory na vyučovanie, ktoré sa nachádzali priamo v budove, alebo v jej tesnej blízkosti. Učilo sa v prerobených pivniciach, niektoré triedy sa dokonca nachádzali mimo hlavnej budovy. Priestory už boli nevyhovujúce a pre potreby gymnázia nestačili,“ uviedla Eva Starnová, riaditeľka školy.
„Na gymnáziu som učila 42 rokov, od roku 1965. V súčasnosti som na dôchodku a na škole už iba zastupujem. Z novej budovy som mala trocha obavy, ale tie sa postupne vytratili. Po týždni som si zvykla. Pre potreby študentov je to tu oveľa lepšie. Veľký priestor, všetko je čisté, triedy sú moderne vybavené,“ prezradila profesorka Katarína Princová.
Aj žiakom sa na novej škole páči. „Je to moderne vybavená škola a to bolo aj jedno z kritérií, prečo som sa sem prihlásila. Je tu nová telocvičňa, atletický ovál i moderne vybavené triedy a učebne,“ uviedla Martina Lopatková, prváčka na gymnáziu.
Staronové gymnázium sídli Na hlinách
V roku 2005 sa časť študentov gymnázia presunula do novopostavenej budovy Na hlinách. V súčasnosti je tam dvadsaťštyri tried štvorročného a druhého stupňa osemročného gymnázia. Prvý stupeň osemročného gymnázia sa stále vyučuje v priestoroch starej budovy na Hollého ulici. Dohromady v oboch budovách je 918 študentov. Od budúceho roku by sa však všetci študenti mali ocitnúť pod jednou strechou Na hlinách.
„Nová budova je dimenzovaná na 20 tried, no my máme 31 tried. Nezmestíme sa do jednej budovy. Plánovanou nadstavbou súčasného pavilónu školy chceme docieliť, aby všetky ročníky boli v jednej budove,“ dodala Starnová.
Projekt rekonštrukcie gymnázia si vyžiada viac ako 45 miliónov korún (1, 49 milióna €). Ministerstvo školstva už schválilo príspevok o výške približne 42 miliónov (1,42 milióna €) a v súčasnosti prebieha overovanie predložených dokumentov. „Ak to na ministerstve odsúhlasia pustíme sa do nadstavby čo najskôr. Musíme to však realizovať počas školského roka, pretože za dva mesiace letných prázdnin sa to stihnúť nedá. Predbežné prognózy výstavby rátajú s ôsmymi mesiacmi,“ tvrdí Starnová.
Študenti i profesori budú musieť vydržať
„Realizácia nadstavby zasiahne aj vyučovací proces na gymnáziu. Podmienky budú určite ťažšie, ale študenti i samotní pedagógovia sa budú musieť uskromniť a obetovať pre ďalšie generácie.
Ak by sme hlavné práce sústredili iba na poobedie, keď už má väčšina študentov po vyučovaní, stavba by sa predražila. Aj premávka na tomto sídlisku je pre nákladné autá zo stavby v doobedňajších hodinách prijateľnejšia ako poobede, keď sa väčšina obyvateľov Hlín vracia domov z práce,“ uzavrela Starnová.
Gymnázium Jána Hollého na Hlinách teda čaká obdobie kompromisov. PETER BRIŠKA