Pálenica v Chtelnici pracuje v týchto dňoch naplno. Jej vedúci Ján Hlaváč hovorí, že oproti minulým rokom už poklesol záujem o vypálenie nakvaseného ovocia.
„Ľudia majú vlastné prístroje, mladým sa ovocie zbierať nechce. Okrem toho dnes je vypálenie alkoholu oveľa drahšie ako v minulosti,“ povedal. Najviac záujemcov podľa neho prichádza najmä z Bratislavy a okolia. V Chtelnici začínajú páliť ako prví už od začiatku augusta. Každý liter vypáleného alkoholu musia zapísať a zdaniť. I napriek tomu sem počas roka niekoľkokrát zavíta nečakaná kontrola.
Colný úrad v Trnave v súčasnosti registruje v kraji celkovo deväť pestovateľských páleníc. Od júla minulého roku do júla tohto roku vypálili celkovo 50 tisíc litrov čistého alkoholu. Do štátneho rozpočtu tak odviedli viac ako sedem miliónov korún. „V tomto roku sme zistili jednu nelegálnu pálenicu – podomácky vyrobené zariadenie, spolu s ním takmer 400 litrov liehu rôznej koncentrácie a asi 3000 litrov kvasu,“ informoval nás hovorca Colného úradu v Trnave Silvester Nestarec. Ak niekto vyrába lieh bez povolenia, hrozí mu pokuta najmenej 100 tisíc korún. Ak by šlo o právnickú osobu, táto suma prekračuje sumu jedného milióna.
„Kontrola nelegálnych páleníc sa vykonáva operatívne, na základe rôznych zistení a informácií. Zámerom je aj ochrana zdravia ľudí, lebo lieh z domácej pálenice je nekvalitný a škodlivý,“ dodal hovorca. Združenie pestovateľských páleníc odhaduje počet čiernych páleníc na Slovensku až na 30 tisíc. V súčasnosti si pestovateľ môže podľa zákona platného od septembra legálne vypáliť pre vlastnú potrebu 43 litrov stopercentného liehu. Doteraz to bolo o 13 litrov menej. (RAS)