Trnavský rodák Mikuláš Schneider Trnavský svojím celoživotným dielom prispel bohatým vkladom do slovenskej hudby. Trnavské zborové dni sa usporadúvajú už dvadsať rokov.
Spev, ktorý spája
Každý, kto sa zúčastnil na koncerte „Zbory zborom“, si odniesol neobyčajný zážitok nielen zo spevu ale aj z umeleckého prejavu jednotlivých telies. Na pódiu najživšie pôsobili Nemci, ktorí prejavovali radosť zo spevu neustálymi úsmevmi.
K dobrej atmosfére prispel i ich zbormajster, ktorý si zo zboristov vybral už i svojho nástupcu. Najprofesionálnejšie pôsobili účinkujúci z Poľska a Maďarska. Práve oni získali i najviac ocenení.
Zbor z Českej republiky musí ešte na sebe popracovať spolu so zborom z Lotyšska, ktorých oblečenie pripomínalo skôr odev folklórneho súboru.
Domáci zbor Tirnavia mal oproti svojim hosťom oveľa menej členov, čo však neubralo na kvalite vystúpenia.
Spoločná skladba účinkujúcich
Na záver festivalu už tradične zaznela spoločná skladba zúčastnených speváckych zborov Jubilate deo od trnavského rodáka Mikuláša Schneidera Trnavského, ktorú zbory naštudovali v rámci tvorivých dielní počas festivalu.
Vďaka patrí i Gabrielovi Kalapošovi – umeleckému riaditeľovi festivalu, ktorý sa všetkým zboristom prihovoril v angličtine.
Účinkujúcim sa v Trnave páčilo, boli spokojní so stravou aj s ubytovaním. Mladí ľudia však chceli spolu tráviť aj čas po koncertoch. Chceli si spolu zatancovať a nadviazať nové kontakty. Spoločná zábava sa však nekonala. STANISLAVA BORISOVÁ