„Žiadny právny predpis, ktorý je určený na ochranu práv spotrebiteľa nerieši problematiku vstupu spotrebiteľa s detským kočíkom do predajne,“ tvrdí Danuša Krkošová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Podľa zákona č.250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa je však povinnosťou predávajúceho, aby predaj výrobkov a poskytovanie služieb zabezpečil takým spôsobom, ktorý umožňuje ich bezpečné použitie. Z toho dôvodu je sám predávajúci oprávnený určiť si podmienky za akých bude túto činnosť zabezpečovať.
O matkách s kočíkom zákon nehovorí
Pokiaľ ide o zákaz vstupu do priestorov obchodu matke s kočíkom, jednoznačnú právnu úpravu tohto problému v našich zákonoch nenájdeme.
„Avšak v zmysle Zákona o ochrane spotrebiteľa, predávajúci nesmie konať v rozpore s dobrými mravmi, ktoré stojí v protiklade so vžitými tradíciami, či vykazuje zjavné znaky diskriminácie, prípadne vybočenia z pravidiel morálky uznávanej pri predaji výrobku a poskytovaní služby,“ tvrdí právnička Jana Dominová.
Matky s kočíkmi sú potenciálni zákazníci
Úspech predajcov závisí od zisku, respektíve množstva zákazníkov, ktorí si daný tovar v jeho obchode kúpia. Nechať spotrebiteľa za dverami obchodu je preto nemysliteľné.
„V dnešnej dobe si nemôžeme dovoliť dávať podobné zákazy. Zákazníci sú pre nás predsa najdôležitejší. Máme síce malú predajňu, ale mamičkám s kočíkmi vždy dovolíme vojsť,“ tvrdí Mária Mesingová, vedúca darčekovej predajne na Hlavnej ulici v Trnave. Všetko teda závisí od rozhodnutia predajcu.
„Ak priestory obchodu nevyhovujú tomu, aby sa tam kočík vošiel, je iba na jeho rozhodnutí, či ich vpustí dnu, alebo nie. Ale v konečnom dôsledku škodí sám sebe, pretože prichádza o možný zisk. Mamičky s kočiarmi môžu ísť predsa nakupovať aj inde,“ potvrdila Margita Palušová z agentúry na Ochranu spotrebiteľa.
Navyše podľa vyjadrenia právničky Dominovej, náš právny poriadok obsahuje vyhlášku upravujúcu podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu, a táto presne určuje okrem iného aj rozmery priechodových plôch medzi samoobslužnými predajnými pultmi v budovách na obchod a služby (najmenšia priechodová šírka medzi samoobslužnými predajnými pultmi musí byť 1800 mm, pri stavebných úpravách existujúcej stavby musí byť najmenšia šírka medzi samoobslužnými pultmi najmenej 1500 mm).
Avšak treba poznamenať, že toto ustanovenie vyhlášky sa vzťahuje na každú budovu na obchod, ktorej celková predajná plocha je väčšia ako 2000 m2.
Mnohé matky však zákazy neriešia
„Ani raz som sa nestretla s tým, že by ma niekto vykázal z obchodu len preto, že mám kočík. Priznám sa, že ani nikdy nepozerám na dvere obchodu, či je vstup s kočíkom povolený, alebo nie. Ak by ma však niekto z predajne vykázal, určite by mi to vadilo a do toho obchodu by som viac nevstúpila,“ uviedla Katarína Janáčová z Trnavy.
„Raz som vošla do istého obchodu aj s kočíkom a nevšimla som si zákaz. Z predajne ma preto zdvorilo vyhodili a poradili mi, aby som si kočík nechala pred predajňou. Aj som tak urobila, ale nakoniec som nič nekúpila, pretože som neustále cez výklad predajne sledovala svoj kočík za niekoľko tisíc, aby mi ho neukradli,“ dodala Martina Vančová z Maduníc.
Dôvody predajcov sú však na mieste
Medzi predajňami so zákazom vstupu pre kočíky prevažujú najmä tie s drobným spotrebným a darčekovým tovarom. Najčastejšími dôvodmi jeho umiestnenia vraj býva nedostatok miesta v predajni, prípadne aj matky- zlodejky, ktoré svoj kočiar využívajú ako skrýšu pre nakradnuté veci.
„Vzhľadom na fakt, že rozmery našej predajne nie sú veľké, mamičky s kočiarmi sa k nám jednoducho nevmestia. Ale aj napriek tomu sa im snažíme pomáhať. Napríklad aj tak, že ich vpustíme do prednej časti predajne, kde nechajú kočiar a od jednotlivých pultov v úzkych uličkách predajne naň dovidia,“ uviedla Libuša Vašková, vedúca predajne Korunka na Hlavnej ulici.
„Zákaz sme umiestnili na dvere obchodu preto, lebo predávame prevažne drobný sortiment a množili sa nám prípady kradnúcich matiek s kočíkmi. Samozrejme, nemožno všetky hádzať do jedného vreca. Preto, ak nie je práve v predajni veľa zákazníkov, matky s kočíkmi vpustíme dnu nakupovať aj napriek zákazu,“ uzavrel Stanislav Gomola, vedúci predajne LMH na Paulínskej ulici v Trnave.
PETER BRIŠKA