Jednou z možností ako stráviť príjemný večer je pre mnohých ľudí návšteva galérie. O dôvod viac, ak v nej vystavujú známi a uznávaní umelci, akými sú Ondrej Zimka so svojou dcérou a synom.
29. sep 2008 o 0:00
Aby ste mohli odoberať príspevky tohto autora, musíte byť prihlásený:
Prihlásiť|Registrovať
„Ondrej Zimka je národným umelcom, hovorí o našich povestiach, rozprávkach, bájach a dokáže tieto sny porovnávať s realitou. Má mimoriadne farebné videnie a tieto veci po ňom zdedila aj dcéra Milina,“ hovorí o dielach umelcov kurátor výstavy Juraj Štuffa. V tvorbe otca a dcéry badáme napriek vekovému rozdielu rovnakú črtu dominancie, ktorou je farebnosť. Milina však svoje umenie robí modernejším spôsobom, ktorý je prístupnejším mladej generácii.
Generačná výstava rodiny Zimkovcov prebieha do konca októbra v oboch výstavných priestoroch Galérie Jána Koniarka v Trnave. V Kopplovej vile si milovníci umenia môžu vychutnať výstavy Ondreja Zimku Obratník Zimkorožca a Miliny Zimkovej Babie leto. V Synagóge prebieha výstava Ondreja 4. s názvom Kapitalistický realizmus.
Otec svoju tvorbou ovplyvnil aj deti
„Považujem za prirodzené, že s otcom vystavujeme spolu. Vyrastala som v jeho ateliéri, preto som umenie vnímala veľmi intenzívne Stačí, aby mal človek z umenia radosť, o pár rokov z nej určite niečo vyklíči,“ skonštatovala Milina. Tvorbu svojho otca veľmi obdivuje. „Jeho obrazy nie sú len o zátiší. Sú to príbehy, do ktorých sa človek môže vnárať a vynárať a má tak možnosť vstúpiť do iného sveta.“ Črty Ondreja Zimku sa odzrkadlujú aj na tvorbe jeho syna. „Od detstva nám rozprával rozprávky a príbehy, takže sme jeho tvorbou dosť ovplyvnení,“ hovorí Ondrej 4. Umenie je pre neho ako hra, pri ktorej zhmotňuje svoje myšlienky. Ku svojim námetom sa rád vracia aj po rokoch. „Niektoré diela realizujem aj štyri až päť rokov,“ dodáva.
Výstava zaujme aj mladých ľudí
Výstava je určená širokej verejnosti a zaujme aj mladšie publikum. Už počas vernisáže sme sa pristavili pri dvoch mladých študentoch, ktorí sa s obdivom prizerali jednému z obrazov. „Obrazy pre nás symbolizujú rozvoj ľudskej fantázie. Pre mňa ako filozofa znamená umenie rozvíjanie všeobecného rozhľadu o fantázii, ktorá dotvára reálnu podobu sveta,“ povedal študent filozofie Tibor Martinák.
DARINA KVETANOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.