MNOHÝCH DO NEMOCNICE PRINÁŠAJÚ VYTRIEZVIEŤ
MNOHÝCH DO NEMOCNICE PRINÁŠAJÚ VYTRIEZVIEŤ
MNOHÝCH DO NEMOCNICE PRINÁŠAJÚ VYTRIEZVIEŤ
MNOHÝCH DO NEMOCNICE PRINÁŠAJÚ VYTRIEZVIEŤ
Záchytka v Trnave chýba
S porušovaním verejného poriadku, ale aj s agresivitou sa musia pasovať mestskí policajti i zdravotný personál fakultnej nemocnice. Všetci sa zhodujú na tom, že zrušená záchytka v meste chýba.
18. aug 2008 o 0:00
Aby ste mohli odoberať príspevky tohto autora, musíte byť prihlásený:
Prihlásiť|Registrovať
otialkoholickú záchytnú izbu zrušili v Trnave ako poslednú. Dôvodom boli financie i prenesený výkon kompetencií na mestá a obce. Trnavská záchytka ročne vykazovala stratu 2,5 milióna korún. Mestskí poslanci sa ju napokon rozhodli zrušiť, keďže požadovaný príspevok na jej fungovanie zaplatilo len 9 zo 131 oslovených obcí. Záchytka totiž slúžila aj pacientom z Piešťan, Hlohovca či Galanty. Noc v nej neraz strávili aj cudzinci či ľudia z rôznych kútov Slovenska.
Kam s podnapitými
„Z pohľadu rušenia nočného kľudu či domovej slobody bola záchytka dobrá vec,“ skonštatoval hovorca mesta Pavol Tomašovič. Jej zrušenie odôvodnil aj tým, že v rámci jej prevádzkovania sa mestá museli zaviazať zabezpečením odbornej zdravotnej starostlivosti.
„Vzhľadom k tomu, že nespravujeme nemocnice, sme tak urobiť nemohli,“ povedal. Zástupca náčelníka mestskej polície Ivan Ranuša si myslí, že jej zrušenie súviselo s financiami. „Záchytka je v meste určite potrebná. Otázne len je, kto ju zaplatí. Klientmi záchytiek totiž bývajú ľudia, od ktorých je ťažké pýtať peniaze,“ skonštatoval. Mestským policajtom tak neraz vzniká problém.
„Keď je človek opitý, niekedy ho nie je možné dostať domov. Iné prípady sú, keď musíme volať záchranku, pretože nevieme konštatovať zdravotný stav opitého. Horšie to je v zime,“ povedal Ranuša. V Trnavskom kraji neexistuje miesto, kam by opilcov povaľujúcich sa po ulici alebo ohrozujúcich svoje rodiny, mohla polícia umiestniť.
Záchytka je potrebná
Milovníci alkoholu neraz končia v trnavskej nemocnici. Aj preto si jej námestník Ján Ušák myslí, že záchytka je nevyhnutnosťou. „Je potrebné odbremeniť nemocnice od ľudí, ktorí nepotrebujú zdravotnú starostlivosť, ale vytriezvieť,“ reagoval. Takýto ľudia podľa jeho slov nielenže odčerpávajú finančné prostriedky zo zdravotníctva, ale naviac enormne zaťažujú celý zdravotnícky systém.
Celý problém je naliehavejší v zimnom období. „Chcem upozorniť, že nehovorím o pacientoch s ťažkými otravami alkoholom a úrazmi či podchladením, ktorí si vyžadujú lekársku starostlivosť. Je však na zamyslenie, či by nebolo vhodné nájsť mechanizmus priamej úhrady aj za takúto starostlivosť,“ domnieva sa. Zdravotný personál i policajti sa pritom neraz stretávajú aj s agresivitou. Výnimkou nie sú ani prípady, ktoré sa prejavujú ničením majetku v ambulancii.
Akútnym problémom sú aj drogy
Polícia i lekári sa čoraz viac stretávajú aj s podnapitými mladistvými. „Nie je ich málo. Väčšinou ide o prvé skúsenosti s alkoholom a nie o závislých alkoholikov,“ poznamenal Ušák. Podľa neho je dôležitá prevencia, ktorá by mala byť v dôslednom dodržiavaní legislatívy a to zákazu predaja alkoholických nápojov mladistvým. V tomto prípade sa mestskí policajti snažia dopátrať, ako sa maloletí k alkoholu dostali. „Na druhej strane sú za svoje konanie zodpovední,“ dodal Ranuša. Ako však dodal Ušák, u mladistvých nezohráva rolu len alkohol. „Už dlhšiu dobu pozorujeme nárast počtu privezených závislých aj na iných návykových látkach.“
PETRA NAGYOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.