Ľubovník bodkovaný má schopnosť privolať lásku. Stačí ak ho nazbierate počas svätojánskej noci. Potom ho stačí uvariť a dať vypiť osobe, ktorú milujete.
23. jún 2008 o 0:00
Aby ste mohli odoberať príspevky tohto autora, musíte byť prihlásený:
Prihlásiť|Registrovať
Ľubovník bodkovaný poznali ľudia už od staroveku. Verili, že má čarovné účinky a dokáže privolať lásku. No vždy platilo pravidlo – museli ju nazbierať počas svätojánskej noci. Inak sa jej účinok minul. „Ľudia ju dávali usušenú do malého vrecúška, zavesili na krk a nosili ako talizman. Najmä dievčatá, pretože si chceli získať lásku milovaného chlapca,“ hovorí bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového. Okrem toho sa odvar z ľubovníka, ľudovo nazývaného trezalka, pridával aj do nápojov.
Iba jeden druh je liečivý
Ľubovník sa však v ľudovom liečiteľstve využíva najmä na potlačenie ľahkých depresií, ale aj pri bolestiach žalúdka. Vyrábajú sa z neho oleje na masírovanie a odbúravanie únavy. „Dôležité je vyvarovať sa pobytu na slnku, pretože ľubovník sa s ním neznesie. Človek sa nesmie opaľovať, hrozia mu vyrážky aj úpal,“ upozorňuje bylinkárka. Ľubovník má viacero druhov, no len jeden z nich je liečivý. Pri zbere si treba dať pozor na listy. Len pravá rastlina ich má pri pohľade proti slnku bodkované. Podobný ľubovník nepravý má naopak po okrajoch listov čierne rámovanie. Nie je jedovatý, ale ani nelieči. V minulom roku svietili lúky pri Chtelnici, ale aj Pustej Vsi množstvom žltých kvetov ľubovníka. „Signalizoval depresie, tentoraz je ho veľmi málo.“ Naopak, objavilo sa veľmi veľa žihľavy. „Príroda akoby vycítila prichádzajúce choroby a takto nám naznačuje, že bude prevažovať reuma, ale i tuberkulóza.“
Zabudnutá bylinka
Na chtelnických lúkách občas vyrastie veľmi vzácna bylinka – konopáč. V minulosti ho ženy zbierali, pretože si z neho pripravovali odvar do kúpeľa, ale aj čaje. Konopáč zastavuje krvácanie z maternice.
„Ženy mali v minulosti jedenásť i viac detí a po toľkých pôrodoch aj veľmi vyťažené vnútorné orgány. Stávalo sa, že maternica vyšla z bruška. A konopáč tíšil takéto ženské problémy,“ vysvetľuje. Ľudia vtedy o rakovine nevedeli, ale vďaka tejto rastline sa mnohým ženám s touto diagnózou predĺžil život. „Postupom času sa na bylinku zabudlo, dnes sa nepredáva a málokto ju pozná.“ Konopáč obľubuje vlhké tienisté miesta pri potokoch.
Bylinkárka Anna Kopáčová sa k svojej záľube dostala až po mnohých rokoch. „Venovala sa tomu moja babka, ale vtedy ma bylinky neoslovili. A po čase som zistila, že už bez nich neviem žiť. Byliny, ktoré rastú okolo nás, nám pomáhajú,“ tvrdí. Preto ak pri zbere rastlín narazí na neznámy druh, vezme ho so sebou a preskúma. Ako hovorí, keď do byliniek nevloží svoje srdce, ich účinok sa znižuje.
RASŤO PIOVARČI
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.