Už pred mesiacom prebehlo rokovanie medzi klubom FC Spartak a policajným velením kraja. Po vlaňajšom čiernom septembri, keď bol pustošený nielen štadión, ale aj ulice boli plné nepokoja, celkom pochopiteľné opatrenia. Medzi tisíckami divákov sú aj tí, ktorí buď nevedia, že škodia poškodzujú svoj obľúbený klub alebo to robia úmyselne. Pred takýmito návštevníkmi sa zamykajú brány štadiónov. Aj to bola jedna verzia ako uchrániť majetok a športové meno trnavského klubu – hrať bez divákov. Bola to len jedna z možností, ktorú navrhol Spartak ligovej komisii. Tak prišli na rad tie komplikovanejšie a samozrejme aj nákladnejšie. Búrku nevôle medzi fanúšikmi vyvolalo presunutie hosťovského sektora na južnú tribúnu. Veľa fanúšikov na tejto tribúne s fandením začínalo, tu sa v minulosti vždy hecoval celý štadión. Dnes už má trnavský štadión dve také epicentrá, okrem juhu aj na severe. No aj tak to bola a je posvätná tribúna „pod hodzináma“.
Najväčšie nasadenie polície na športovom podujatí
Už deň pred derby oznámil krajský policajný riaditeľ Bystrík Stanko, koľko bude v akcii nasadených policajtov i usporiadateľov. Spolu na verejný poriadok v uliciach a na štadióne dohliadalo 850 policajtov, 100 železničných policajtov, 30 príslušníkov mestskej polície a 210 členov poriadkovej služby organizátora. K dispozícii boli aj dve vodné delá, jedno z nich však blokovalo Športovú ulicu. Celá Kollárova ulica od stanice po štadión bola odrezaná od sveta na priľahlých uličkách. Nad vlakom z Bratislavy letel policajný vrtuľník, ktorý potom zo vzduchu monitoroval ulice mesta a štadión. Napriek prísnym prehliadkam pri vstupe na štadión sa slovanistom podarilo prepašovať dymovnice, ktoré skončili na hracej ploche pri víťaznom góle a dokonca pár svetlíc vystrelili na tábor spartakovcov. Uvidíme ako sa s tým vyrovná disciplinárna komisia. Domáci fanúšikovia sa použitia pyrotechniky zriekli, za čo si pochvalu zaslúžia. Menej už chválime skupinku, ktorá v druhom polčase štadión opustila a šla skúšať silu policajného zátarasu pod južnou tribúnou. Počas celej akcie polícia svoju úlohu zvládala, predvedených bolo 12 nespratníkov, väčšina z nich bola z Bratislavy. „Predviedli sme tých, čo hodili modré dymovnice na plochu štadióna,“ oznámil B. Stanko. Po akcii informoval krajský riaditeľ aj o výške nákladov: „Táto akcia bude stáť viac ako 2 milióny korún, ale považujem použitie takejto sily za nutné. Vážnejšie incidenty sa nevyskytli aj z tohto dôvodu,“ povedal večer po zápase unavený a spokojný riaditeľ trnavskej polície.
Fanúšikovia žiadajú dôkladné vyšetrenie
Ešte stále sa mnohí trnavskí priaznivci nemôžu vyrovnať s traumou z finále pohára. Zásah riadený žilinským šéfom Františkom Posluchom považujú za nezvládnutý o to viac, keď videli ten trnavský. Petíciu sa rozhodli podporiť aj fanúšikovia z Bratislavy. Potom petíciu doručia ministrovi Róbertovi Kaliňákovi so žiadosťou o vyvodenie zodpovednosti a informovania verejnosti o výsledkoch šetrenia.
ŠTEFAN HORVÁTH
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.