Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
ŠK SLOVAN – FC SPARTAK 2:3 (1:0)

Trnavčania pokorili Bratislavu, nielen na trávniku, aj na tribúnach

Bratislava zažila vo sviatočnú sobotu trnavskú inváziu a vysoko nadpriemernú návštevu v hľadisku, aká býva v našom hlavnom meste iba pri zápasoch Trnavy.

ŠK Slovan – FC Spartak 2:3 (1:0) BRATISLAVA: Kiss – Kosmeľ (83. Ibragimov), Struhár, Dobrotka, Mojský – Slovák, Černák, Serrano, Ižvolt (76. Breznaník) – Masaryk, Sylvestr. Tréner Boris Kitka. TRNAVA: Vojáček – Pončák, Niang, Kopačka, Hruška (68. Vaculík) – Kopúnek – Ďuriš, Barčík, Michalík (55. Djurovič) – Kožuch, Bernáth (88. Tomčák). Tréner Josef Mazura. Góly: 10. Dobrotka, 70. Vaculík, 76. Slovák, 77. Barčík, 80. Kožuch. ŽK: 43. Ižvolt, 52. Niang, 57. Kopúnek, 90.+ Tomčák. Pred 10 856 divákmi rozhodoval Vlk (Palušák, E. Weiss). Bílí andeli pokorili Tehelné pole na „Bílú sobotu” v skvelej i vulgárnej atmosfére a doviezli Olšiakom ukradnuté body Spartak nastúpil bez Doležaja a T. Hanzela, možno i preto úvod 118. derby patril belasým. Tí kopali najskôr tri rohové kopy. V 9. min kryl Vojáček nebezpečný priamy kop Mojského. Štvrtý roh Slovana v 10. min však už bol gólový. Trnavská obrana loptu neodvrátila a voľný a domáci kapitán Dobrotka nezadržateľne napol sieť. V 15. min mali jedinú príležitosť polčasu Trnavčania, keď sa Kožuch prebil cez Kosmeľa, no z uhla vystrelil vedľa. Do otvorenej obrany Spartaka v 21. min dostal ideálnu prihrávku Masaryk, posunul loptu Sylvestrovi, ale lopta sa odrazila od pravej žrde do autu. Potom ešte dvakrát zasahoval dobre chytajúci Vojáček. V 27. min kryl strelu Ižvolta a o desať minút vyrazil do šibenice smerujúcu hlavičku Struhára po centri Mojského. Po zmene strán sa domáci snažili rozhodnúť a už v 49. min pohrozili Slovákom, ktorý vystrelil z hranice šestnástky tesne vedľa. To však už bol na ihrisku iný Spartak, odvážnejší, dôraznejší i futbalovejší ako v prvom polčase. Postupne získaval pôdu pod nohami najmä zásluhou Barčíka, zlepšil sa Ďuriš, pridali sa ďalší. Červeno-čierni sa dostali do dobrej streleckej pozície v 67. minúte, lenže v rozhodujúcom okamihu si zavadzali Hruška s Bernáthom. O minútu poslal tréner Mazura na ihrisko Vaculíka. V 69. min chytil Vojáček hlavičku Masaryka a prišlo vyrovnanie. Ďuriš vysunul na pravej strane Barčíka, ten z prvej odcentroval do ohňa, obrana Slovana loptu odvrátila len k Vaculíkovi a ten v 70. min pohotovou strelou z 20 m vyrovnal. Radosť Trnavčanov však netrvala dlho. V 76. min po rohu Mojského najvyššie vyskočil Slovák a domáci tábor sa tešil z vedenia 2:1 po jeho hlavičke. Potom však prišli dve „smrtiace” minúty spartakovcov. V 77. min zahrával roh Ďuriš, Kiss vyboxoval pred šestnástku. Voľný Barčík ukážkovou strelou pod brvno vyrovnal na 2:2. Spartak zasadil rozhodujúci úder v 80. min. Barčík poslal Ďurišovi, ten do behu Bernáthovi, ktorý ideálne prihral nabiehajúcemu Kožuchovi, Trnava viedla 3:2. Snaha Slovana v závere bola márna. ZAUJAL Zlepšený výkon Spartaka v druhom polčase a gólová smršť v podaní tria strelcov: Vaculík, Barčík, Kožuch. Napriek dvom gólom vyriešil ďalšie nebezpečné príležitosti brankár Vojáček, solídnu premiéru má za sebou i Senegalčan Babacar Niang, k neutíchajúcemu bojovníkovi a kapitánovi Kopúnkovi sa v druhej časti pridali Ďuriš a skvele sa rozohral i Barčík. Obavu z neúčasti Doležaja spartakovci včas zažehnali a výsledkovo potvrdili súčasnú nadvládu nad odvekým rivalom. NEPRESVEDČIL Jednoznačne výkon Spartaka v prvom polčase, no hlavne v úvodnej desaťminútovke. V obrane to viackrát horelo a podobne ako v Žiline (tam už v 5. min) inkasovali spartakovci gól, ktorý slovanistov upokojil i povzbudil. Len šťastie pri žrdi Sylvestra pomohlo, že už v 21. min nebolo o výsledku rozhodnuté. Takéto zaváhania, zbytočné gólové manko a potom jeho pracné doháňanie by sa mužstvu, ktoré má vysoké ambície, veru nemalo stávať opakovane. Z jednotlivcov nesedel post ľavého beka Hruškovi, na nevýrazný stred poľa trpeli aj útočníci. Tí si to však vynahradili pri víťaznom góle. ZLOMOVÁ MINÚTA Možno za ňu označiť vyrovnávajúci gól Spartaka v 70. min, keď Lukáš Vaculík pohotovou strelou vyrovnal na 1:1. Naštartoval tým streleckú efektivitu spartakovcov, ktorých nezastavil ani druhý gól Slováka a odpovedali naň okamžite dvoma utešenými strelami. Tie priniesli nielen dokonalý obrat vo výsledku, ale rozjasali početný tábor priaznivcov Spartaka, ktorým sa veru v sobotu oplatilo cestovať so svojimi miláčikmi na zápas. Domov sa vracali nadmieru spokojní. MIKULÁŠ ROŽŇÁK