Trnavčania sa počas uplynulého týždňa mohli o svojom zdraví dozvedieť viac. „Ľudia väčšinou nevedia, čoho sa naša akcia týka. Myslia si, že meriame len krvný tlak. Keď však zistia, že ide o obličky, so záujmom sa pristavia, “ povedala Adriana zo Šoporne, ktorá spolu s kolegyňami rozdávala informačné balíčky. „Každý obsahuje edukačnú brožúru s komplexnými informáciami o obličkách a diagnostický prúžok, na základe ktorého si môžete overiť, či sú vaše obličky v poriadku. Nájdete v ňom aj zoznamy ambulancií odborníkov, ktorí v prípade problémov poradia,“ dodala. Cieľom podujatia bolo medzi ľuďmi šíriť osvetu v súvislosti s ochorením obličiek.
Vo svete na nich trpí takmer päťsto miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa. Formy ochorenia môžu prebiehať nepozorovane aj niekoľko rokov, pričom sú diagnostikované až v štádiu, keď už pacient nutne potrebuje dialýzu.
Ochorenie býva podceňované
Medzi najčastejšie komplikácie a sprievodné ochorenia obličiek patrí aj problém s vysokým krvným tlakom. „Krvný tlak si meriam pravidelne doma a myslím si, že takéto akcie nesú so sebou veľké pozitívum,“ uviedla Martina z Trakoviec. „Reakcie ľudí na túto akciu boli väčšinou kladné. Často sa pýtali, ako znižovať krvný tlak a ako predísť ochoreniam obličiek,“ skonštatovala Adriana. Možné ochorenia obličiek bývajú totiž často podceňované. Ľudia by preto nemali podceňovať funkčnosť tohto orgánu, ktorý je rovnako dôležitý ako ostatné. V Trnave si dalo podľa dievčat krvný tlak zmerať približne šesťstopäťdesiat ľudí. Mnohí z nich na základe testovania zistili problémy s obličkami.
DARINA KVETANOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.