Obyvatelia hradiska v dobe halštatskej, nachádzajúceho sa na Molpíre, mali vo svojom jedálnom lístku aj ľudské mäso. Konzumácia ľudí bola súčasťou obetných rituálov.
25. feb 2008 o 0:00
Aby ste mohli odoberať príspevky tohto autora, musíte byť prihlásený:
Prihlásiť|Registrovať
Pre náboženské účely vznikli v priestoroch horného predhradia na Molpíre obetiská, ktoré sa nachádzali v chráme. Obyvatelia ho vysekali do skaly. V jeho priestoroch sa našli nielen ľudské kosti, ale aj porozbíjané mesiačikovité a geometrické idoly.
„Nachádzala sa tu lebka a kosti asi dvojročného dieťaťa. Či aj ono bolo obeťou kanibalizmu, pri obrade už nedokážeme,“ hovorí amatérsky archeológ Dušan. Zhorené kosti ľudí sa našli na miestach pahrieb, čo podľa neho svedčí o tom, že po konzumácii mäsa odhadzovali obyvatelia kosti do ohňa.
Objavili aj perly z jantáru
Z hradiska ovládali jeho majitelia okolité územie. „Akropolu zdobili domy na umelých terasách, postavené ako v uliciach. Vykurovali sa pecami aj ohniskami. Na pečenie chleba však existovali pece, ktoré boli od týchto domov vzdialené,“ vysvetľuje Dušan.
Nie všetci obyvatelia však žili v hradisku. Svoje domy si stavali aj v okolí a za hradby sa vrátili len počas nebezpečenstva alebo náboženských úkonov. Ľudia sa zaoberali najmä výrobou železa, odlievaním bronzu, tkáčstvom, ale aj výrobou kamenných žarnovov. „Nálezy jantárových a sklených perál, spony v tvaroch loďky napovedajú o obchode s juhom.“
Pohrebný obrad
trval viac dní
Keď zomrelo knieža panujúce nad hradiskom, pochovali ho v mohyle. V okolí Molpíru sa však našiel iba jedna. Mŕtvych mohli pochovávať aj v 16 kilometrov vzdialenej obci Biely Kostol.
Napriek tejto vzdialenosti existuje súvislosť medzi pohrebiskom a hradiskom. „Pohreb a obrad trval viacej dní a počas nich mohol sprievod prejsť aj väčšiu vzdialenosť. Tu telo zosnulého kniežaťa spálili a popol uložili do mohyly," vysvetľuje ďalej.
Po dvoch storočiach plynulej existencie hradisko na Molpíre zaniká. Jedna z teórií hovorí o klimatických zmenách, ktoré vyhnali obyvateľov z územia.
„V hradisku sa objavili nádoby s jedlom, ktoré by tam obyvatelia určite nenechali. Skôr šlo o útok nového kmeňa, pretože sa tu našlo veľa streliek. Hradisko na Molpíre niekto prepadol a dobyl,“ spomína inú verziu Dušan.
Spálené drevené chaty, ktoré zasypala a zakonzervovala hlina, nasvedčujú, že hradisko nakoniec zničil požiar. Z domáceho obyvateľstva vznikla nová kultúra Vekerzug a vzájomnými bojmi ukončila existenciu hradiska na Molpíre.
RASŤO PIOVARČI
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Už takmer 25 rokov trvá výstavba diaľnice D3 v náročných úsekoch severného Slovenska. Pripomína tak trochu nekonečný príbeh, o ktorom sa budeme rozprávať v pondelok v LIVE diskusii o 18:00 hod.