Slová uvedené v titulku totiž vyriekol počas svojej decembrovej návštevy v Trnave na adresu pobočky Akadémie vzdelávania osobne Ivan Gašparovič. Svoj veľmi dobrý vzťah k tejto vzdelávacej organizácii preukázal však už o niekoľko dní skôr, keď si pripomínala 55. výročie svojho založenia. Bola to skupina slovenských a českých intelektuálov, ktorá vtedy reagovala na potrebu povojnovej obnovy spoločnosti.
Špičkoví lekári, literárni vedci, právnici, technici
Pod názvom Spoločnosť pre šírenie vedeckých a politických poznatkov prakticky prevzala na seba zodpovednosť najprv za povojnovú intelektuálnu obnovu a potom aj za následný rozvoj spoločnosti. Ani neskôr sa tohto poslania nevzdala a jej pôsobenie bolo nezvykle bohaté a rozsiahle. Nečudo. Veď medzi jej členov a spolupracovníkov patrili vtedajší špičkoví predstavitelia slovenskej vedy, v lektorskom zbore pôsobili významní prírodovedci, lekári, literárni vedci, právnici, technici, pedagógovia, no i zástupcovia dramatického umenia.
Dodnes napríklad nemožno zabudnúť na prínos Akadémie na popularizáciu prírodných vied v začínajúcej ére prenikania človeka do kozmu. Vďaka tomu dodnes tento záujem medzi ľuďmi trvá a zaraďuje Slovákov medzi najlepšie informovaných nielen v EÚ. Celkom isto si spomíname na významné edičné počiny, akými bolo vydávanie Malej modernej encyklopédie, neskôr encyklopedického časopisu Pyramída a najmä dvojtýždenníka Príroda a spoločnosť. Je potešiteľné, že Akadémia vzdelávania ako najväčšia inštitúcia neformálneho vzdelávania v Slovenskej republike od samotného začiatku sa práve v Trnave vyprofilovala vo významnú pobočku, ktorá neraz určovala trendy vo vzdelávaní nielen vo svojom regióne, ale celoslovensky.
Akadémia ťažila a samozrejme stále bude ťažiť z bohatého zázemia profesionálne zdatných odborníkov. Tí zohrávajú významnú úlohu v príprave občanov trnavského regiónu na spoločensky potrebné a požadované činnosti. Je len samozrejmé, že sa v porovnaní so situáciou pred desaťročiami ponuka zmenila.
Nestala sa však konjunkturálnou, zameranou iba na tú ktorú vychytenú zložku, ale Akadémia vzdelávania šírkou ponuky vzdelávacích programov pokrýva potreby záujemcov o štúdia cudzích jazykov, tak aj informačno-komunikačných technológií či rôznych profesií z ekonomických odborov, sociálno-právnej oblasti, služieb a remesiel. Trnavská pobočka Akadémie sa stala známou aj ústretovými programami v oblasti vzdelávania seniorov a v štádiu realizácie sú aj ďalšie zaujímavé populárno-naučné aktivity.
V období príprav osláv 55. výročia založenia Akadémie vzdelávania prešla trnavská pobočka dôležitou personálnou zmenou. Na post jej riaditeľa nastúpil Miroslav Hloben a jeho zástupcom sa stal Marian Rozložník, obaja sú známe osobnosti nielen v kruhoch blízkych Akadémii vzdelávania.
Počas nedávneho stretnutia členov a lektorov pobočky zameraného na zhodnotenie doteraz prejdenej cesty v oblasti vzdelávania obyvateľov regiónu predložili zaujímavý program, ktorý pri zachovaní kontinuity prináša nielen nové myšlienky, ale najmä konkrétne postupy. Akadémia vzdelávania v Trnave sa stala počas svojho pôsobenia prirodzenou súčasťou života mnohých občanov regiónu. Teraz je tu nová záruka, že aj ďalšie pokračovanie pôjde správnym smerom.
EDO KRIŠTOFOVIČ
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Už takmer 25 rokov trvá výstavba diaľnice D3 v náročných úsekoch severného Slovenska. Pripomína tak trochu nekonečný príbeh, o ktorom sa budeme rozprávať v pondelok v LIVE diskusii o 18:00 hod.