26. nov 2007 o 0:00
Pero Le Kvet krstil svoju novú knihu
Jeden z trnavských podnikov sa minulú stredu zmenil na miesto stretnutia ľudí s poetickým a hudobným duchom. Príležitostí bolo niekoľko. Oslava druhých narodenín jedného trnavského kníhkupectva či rekrst básnickej zbierky trnavského autora Pera Le Kvet .
Šoumen Jobus
Program odštartovali Karpatské chrbáty z Vrbového so svojimi bláznivými kostýmami a vtipnými textami piesní. Zo svojho repertoáru zahrali okrem iného pieseň Krstný tato, ktorou krstili aj albumy skupín Chiki liki tua a Bez ladu a skladu.
Líder skupiny Braňo Jobus predstavil aj svoju knihu Láskavé rozprávky plnú rozprávok pre deti a dospelých, ktoré sú originálne a svojrázne ako ich autor.
Braňo hneď navrhol záujemcom, aby si knihu prefotili, keďže cédečka sa bežne napaľujú. Na rade bolo vystúpenie formácie Abusus, ktorú má tiež na svedomí Braňo Jobus.
Ten je zároveň jej jediným členom. „Abusus vznikol ako protiklad ku skupinám typu Karpatské chrbáty. Spevák neskáče po pódiu, ale sedí a ide mu o to, aby divákov vôbec nezaujal. Tí potom nebudú chodiť na koncerty a ušetria tak svoje zdravie,“ zhrnul celú filozofiu recesista Jobus. Nezaujať sa mu však rozhodne nepodarilo.
Nepíše poéziu, ale peróziu
Tretia kniha básnika, esejistu a výtvarníka Pera Le Kvet sa krstila netradične. Inak to ani nemohlo byť, keďže krstným otcom bol Braňo Jobus.
Ten ju pokrstil pritisnutím maskota Admirála Kotrbu na knihu. Krst bol už druhý v poradí, prvý sa totiž konal v Žiline v rámci Žilinského literárneho festivalu. Názov knihy Perózia súvisí s umeleckým menom autora. „Je to jednoducho poézia od Pero Le Kveta,“ vysvetľuje Peter Volek ktorý si svoj pseudonym vytvoril ako anagram občianskeho mena.
„Pod menom Peter Volek už publikujú dvaja autori a ja som nechcel byť tretí.“ Meno Pero Le Kvet prijal, keď sa stal uvedomelým patafyzikom. Do tajov tejto vedy nás však nezatiahol. „Patafyzika sa vysvetľuje veľmi ťažko, má milión definícii. Je to veda a zároveň paródia na vedu. Jej pochopenie je ako osvietenie – najskôr nič a potom zrazu všetko. Významnú úlohu v knižke zohráva aj výtvarné nadanie autora. Niektoré básne sú písané do tvaru obrázkov a vytvárajú tak „obrazo-básne“ a „básňo-obrazy“.
Má to biele na čiernom
Texty sú doplnené kresbami a vystrihovačkami. Ako hovorí autor, kniha nemá začiatok, ani koniec. Keďže strany nie sú očíslované, na ich poradí nezáleží. Texty sú tlačené bielou na čiernom podklade. „To je vlastne tiež prejav patafyziky.
Niektorí to chcú mať čierne na bielom a ja biele na čiernom,“ usmieva sa autor. Na budúci rok plánuje vydanie ďalšej knižky, tento raz pôjde o zbierku krátkych próz. Jej názov bude Mäsožravé kreslo s podtitulom Príbehy, ktoré mohol napísať sám život. „Inšpiroval som sa príbehmi, ktoré som zachytil v novinách v Čiernej kronike alebo neuveriteľných príbehoch zo sveta.“
KATARÍNA ROSINOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou