Hoci vykrádačky áut majú na svedomí rôzni asociáli, samotné odcudzenia sú dielom organizovaných gangov. Najčastejšie prídu o svoje vozidlo majitelia škodoviek., ktorá vedie v počte nových predaných áut na slovenskom trhu. Polícii sa však podarí vypátrať iba každé šieste ukradnuté auto.
Do starších vozidiel vniknú zlodeji cez gumu na skle. Stačí im na to obyčajný drôt. Novšie typy áut sa dajú otvoriť špeciálnym univerzálnym kľúčom, ktory je skonštruovaný tak aby otvoril každý typ zámku.
Na ukradnutie auta stačí autičkárskym gangom tiež len zopár sekúnd. „Najčastejšie vylomia spínaciu skrinku. Dekodérom vypoja imobilizér, naštartujú a za 40 sekúnd sú preč. Zlodeji sú perfektne technicky vybavení. Napríklad na vypnutie alarmu používajú rušičky, ktoré na parkovisku v okolí šesťdesiat metrov zrušia signál. Do hociktorého auta sa potom dostanú za pár sekúnd a nasleduje obvyklý postup. Autá sa kradnú na objednávku. Niektoré zlodejské skupiny majú zošity, kde sú zapísané vozidlá nič netušiacich riadnych občanov aj s ich adresami, miestami, kde autá parkujú, či s popisom bezpečnostných systémov, ktorými sú zabezpečené. „Zákazník“ si na základe takéhoto zoznamu objedná krádež presne takého modelu, aký chce, dokonca si môže zvoliť aj vhodnú farbu.
Na Slovensku existuje množstvo zabezpečovacích systémov , ktoré zlodejom znepríjemnia prácu prípadne ich zdržia. O možnostiach zabezpečenia vašho motorového vozidla a účinnosti jednotlivých systémov sa dočítate v nasledujúcom čísle.
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.