Pred mesiacom sa do jedného bytu na Veternej ulici nasťahovala aj Dáša. Byt kompletne vymaľovala, krátko na to jej však maľovku zničila nadmerná vlhkosť. „Aj na môjho syna, ktorý má astmu, to nevplýva dobre,“ konštatuje nespokojná obyvateľka. Nie je však jedinou, ktorej bývanie komplikuje vlhkosť a chlad.
Prvé problémy sa začali ešte v roku 2001, kedy nové byty mesto odovzdalo 60 mladým nájomníkom. Začali v nich pomaly plesnivieť steny, rosili sa im okná, vydúvali sa parkety, dverám a oknám chýbalo dostatočné tesnenie.
Hoci sa mesto problémy mladých rodín výstavbou týchto bytov snažilo vyriešiť, takýto konečný efekt pravdepodobne nikto nečakal. Jedným z predpokladov zlého stavu podľa vyjadrenia mesta je, že bytovku do užívania odovzdali v čase, keď nestačila vymrznúť a vyschnúť. Paradoxom je, že v roku 2002 získala aj ocenenie Stavba roku.
Spor rozrieši súd
Kde sa stala chyba, má za úlohu zistiť okresný súd. Mesto mu ešte v roku 2005 poslalo podnet. Podľa trnavského hovorcu Pavla Tomašoviča by mal svojím rozhodnutím určiť, či je za pretrvávajúce problémy zodpovedný projektant alebo dodávateľ stavby. „Na súd sme sa obrátili v čase, keď byty podliehali ešte záruke. V tomto roku by za normálnych okolností šesťročná záruka vypršala, v dôsledku žaloby sa však obdobie premlčuje. Až keď súd rozhodne, do roka by sa mali závady odstrániť.“ Tomašovič zároveň tvrdí, že mesto je ochotné mladým nájomníkom pomôcť. „Opravovať stavbu by sme však mohli až po obhliadke a povolení súdom. Náklady pritom uplatníme voči tomu, koho súd určí za vinníka.“ Podľa vedúceho mestského odboru investičnej výstavby Dušana Béreša by opravy v súčasnosti boli kontraproduktívne a sťažili by možnosť dokázania viny. Tri nezávislé znalecké posudky si mesto už totiž nechalo urobiť, projektant ani realizátor stavby ich však nechceli uznať.
Znížia im nájom?
„Súd až v tomto roku určil súdneho znalca, ktorým je Stavebná fakulta. Odo dňa doručenia spisu by mal znalec začať konať. Posudok sa potom predloží súdu, vytýči sa pojednávanie a súd rozhodne,“ konštatuje Dušan Martinovič z právneho odboru. Podľa neho sú obyvatelia bytovky dovtedy oprávnení požadovať zníženie nájmu. „Nájom tvorí položku, ktorý určil Štátny fond rozvoja bývania. Položka, ktorú obyvatelia platia mestu, napríklad za odpad, by sa im však znížiť mohla,“ dodal Tomašovič.
LENKA JURÍKOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Ďalšie tri odberové miesta (OM) otvorilo mesto Trnava po víkende na posledné dva dni testovania na ochorenie COVID-19 v rámci celoslovenského skríningu.
Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.