27. sep 2007 o 0:00
Predstavujeme obec DUBOVANY
Prvá písomná zmienka o obci pochádza zo Zoborskej listiny z roku 1113. Neskôr bola obec rozdelená na dve časti – Horné a Dolné Dubovany. Začiatkom 20. storočia obec zasiahli dva ničivé požiare. V roku 1943 sa obe obce spojili a ostal im názov Dubovany.
Prvoradá je kanalizácia
V Dubovanoch už majú vybudované všetky dôležité inžinierske siete. „V súčasnosti nám ostáva dokončiť asi štyri kilometre kanalizačnej siete,“ informoval nás starosta obce Jozef Marko. Investícia predstavuje spolu s prípojkami 50 miliónov korún. Ešte v tomto roku plánujú požiadať ministerstvo životného prostredia o poskytnutie financií z enviromentálneho fondu.
„Peniaze potrebné na dokončenie kanalizácie sa pokúsime získať z fondov Európskej únie,“ vysvetlil. Po jej dokončení by sa malo začať s projektmi, ktoré vyriešia úpravu ciest, chodníkov a zároveň aj odvod dažďovej vody.
Okrem toho sa v súčasnosti buduje ohrada cintorína pri kostole. „Rozdelili sme práce na etapy, podľa dostupnosti finančných prostriedkov. Plánujeme ich ukončiť ešte v tomto roku.“ V minulosti vandali zdemolovali ohradu na hornom cintoríne. Obec ju musela každodenne opravovať. „V súčasnosti ju celú prebudovávame a verím, že na Sviatok všetkých svätých bude dokončená,“ dodal starosta.
Záujem investorov vzrastá
O extravilán Dubovian prejavili záujem zahraniční investori. Starosta od ich príchodu očakáva prínos peňazí do obecnej pokladne. „Zatiaľ je však problém s pozemkami, kde by mohol priemyselný park vyrásť,“ povedal starosta.
V obci sú momentálne vyčerpané všetky stavebné pozemky, ktoré boli určené pre výstavbu rodinných domov. Snahou je však individuálnu bytovú výstavbu rozširovať. „Problém je v tom, že všetky pozemky v intraviláne patria súkromným majiteľom, preto ich nemôžeme zahrnúť do stavebného obvodu,“ doplnil Marko. Rozpracované sú dve štúdie, kde je naplánovaných štyridsať stavebných pozemkov. „Našou snahou je prilákať nových obyvateľov, rozvoj obce priamo závisí od počtu ekonomicky činného obyvateľstva. Od toho závisí aj rozvoj školstva, kultúry, športu i obchodných sietí,“ vysvetľuje starosta.
Čo bude so školou?
Starostu znepokojuje neustále klesajúci počet detí prihlásených do škôlky i základnej školy. V tomto školskom roku nastúpilo do základnej školy len 24 žiakov. Škôlkarov je ešte menej, škôlku navštevuje len 19 detí.
Mnohé z nich rodičia prihlasujú do školy vo Veľkých Kostoľanoch. „Nevieme si to vysvetliť, pretože za posledné tri desaťročia mnoho žiakov našej základnej školy skončilo vysoké školy s vyznamenaním,“ vysvetlil Marko.
Obec sa snaží problém riešiť. „Nevieme, či to spočíva v zlej spolupráci medzi školou a rodičmi alebo v kvalite prístupu vyučujúcich k deťom. Možno je to len krutá daň tejto doby. Nemáme čas sa venovať deťom a myslíme si, že škola všetko vyrieši,“ pripomenul. Vyslovil aj obavy z toho, že základnú školu budú musieť z dôvodu nízkeho počtu detí zatvoriť. „Ale to nikto z nás nechce, pretože obec bez školy stráca kredit.“ Škola i škôlka dnes sídlia v jednej budove, ktorú začali stavať ešte v roku 1988. Prví žiaci do nej nastúpili v roku 1992. Vtedy sem nastúpilo 32 škôlkarov a 48 žiakov.
Kultúrny duch v Dubovanoch
Už dlhé roky si prvenstvo v obci udržuje dychový súbor Dubovanka, napriek tomu, že mladí ľudia o tento žáner príliš záujem neprejavujú. „Ale záujem o hudbu i spev mladých je, len ho musíme správne podchytiť,“ povedal starosta. Takto už v obci vznikol detský spevácky súbor Nádej. Deti v ňom spievajú pod vedením gitaristu Jozefa Kollára. Takisto je aktívny aj gospelový súbor Krídla, ktorého vedúcim je Andrej Janech. „Vystupujú na svätých omšiach a svojou hudbou spríjemňujú a umocňujú zážitok.“
Obec žije vďaka spolkom
V obci pôsobí aj Jednota dôchodcov. Združuje 45 ľudí v pokročilom veku. Venujú sa brigádnickej činnosti na verejných priestranstvách. „Stretávajú sa pravidelne v spoločenskej miestnosti obecného úradu.“ Intenzívnu činnosť vyvíjajú aj záhradkári, ktorí sa združujú v miestnej organizácii Slovenského zväzu záhradkárov. Pod vedením predsedu Juliána Strečanského pracuje 17 členov. „Pripravujú rôzne akcie, jednou z nich bola ochutnávka jabĺk dopestovaných na dubovianskej pôde,“ pripomenul Marko.
Na hody, ktoré sa uskutočnia 29. a 30. septembra pripravujú výstavu ovocia a zeleniny. Na tradície mládežníckej organizácie sa v súčasnosti pokúšajú nadviazať mladí ľudia vo veku od 14 do 30 rokov. „Práve v tomto čase prebiehajú prípravy na uskutočnenie ustanovujúceho zasadania a tvorba stanov dubovianskej mládeže.“ Cieľom novej organizácie je zapájať sa do kultúrnych a spoločenských aktivít. Nechcú zabúdať ani na šport a spoluprácu s miestnou samosprávou. Poľovníci už dlhé roky pracujú v združení Mariáš. Obec má aj svoj dobrovoľný hasičský zbor. „Najväčším problémom obce je však stabilizácia a rozvoj obyvateľstva, poskytovanie a skvalitnenie obchodných služieb,“ dodal Marko.
Futbalové neúspechy, možno bude lepšie
Futbalový ročník 2006 – 2007 nebol pre dubovianskych hráčov práve najlepší. Mužstvo dospelých po neúspešných zápasoch vypadlo z okresnej súťaže, dorastenci sa umiestnili na poslednom mieste. „Záchranárske práce u mužov prišli síce neskoro, ale podarilo sa nám skonsolidovať kolektív. Chlapci sa rozhodli zabojovať a postúpiť.“ V novej sezóne chcú hrať futbal aspoň v tej súťaži, do ktorej prepadli.
Povzbudenie našli aj u fanúšikov, preto sa aj ich výkony zlepšili. V doterajších ôsmich kolách neprehrali ani jeden zápas. Spamätali sa aj dorastenci, ktorí oproti minulému ročníku zlepšili svoje hráčske výkony. „Podľa očakávaní hrá naše žiacke mužstvo. Niekoľkoročná práca s talentovanými, ale i menej zdatnými chlapcami priniesla prvé výsledky.“ Po šiestich kolách mladí futbalisti nestratili ani jeden bod. Súperom dali päťdesiatpäť gólov zatiaľ čo v ich bránke skončila lopta len jedenkrát. Starosta i dubovianski fanúšikovia veria, že futbal začne v obci opäť prosperovať.
RASŤO PIOVARČI
FOTO: RASŤO PIOVARČI
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou