23. aug 2007 o 0:00
Oživila staré liečiteľské recepty
Knižku starých zozbieraných receptov vydala bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového. Ako sama hovorí, všetky sú už rokmi overené našimi prababkami. Väčšina z nich pochádza z Myjavy a vrbovských kopaníc.
Nápad vydať lekárske recepty našich predkov skrsol ešte v roku 1996. Zberateľská činnosť je však veľmi náročná a dlhý čas sa nenašiel ani vydavateľ. „Mojim cieľom nebolo iba uverejniť recepty na liečenie rôznych neduhov, ale aj ich stručnú históriu a spomienky na slovenských bylinkárov. Mnohí z nich už dnes nežijú a ja chcem zachovať túto tradíciu,“ hovorí bylinkárka. Recepty získala od starých ľudí na kopaniciach. Väčšinou boli zapísané na malých papierikoch a zapadli prachom. Niektoré sa šírili len ústnym podaním a nikdy neboli zachytené písomne. „Sú to všetko recepty, ktoré nikto nepublikoval knižne. Prečítala som aj Fándlyho, aj iné herbáre a bylinkárske knihy, ale toto sú naše pôvodné recepty.“
Bylinky zbiera s láskou
Medzi najstaršie rady, ktoré sa v novej knižke nachádzajú patrí liečenie divozelom. Ľudia ho používali najmä pri srdcových chorobách a problémoch s dýchaním. „Ľudia si dnes kupujú domy na kopaniciach, nájdu zošit s receptami a vyhodia ho. Chodím si ich pýtať. Vyberala som ich už aj z kontajnera.“ Človek by však pri liečení pomocou byliniek nemal zabúdať ani na návštevu lekára. „Kedysi ľudia nežili tak blízko seba ako dnes. Na kopaniciach nebolo tak husté osídlenie. Keď niekto z rodiny ochorel, museli ho liečiť ako vedeli.“ Používali na to recepty, ktoré sa v rodine dedili. Niekedy z trápenia a zúfalstva inštinktívne vyskúšali liečivo, ktoré nemali overené. „Mali nesmiernu túžbu pomôcť a práve to pomáhalo. Keď si dnes kúpite bylinkový čaj v obchode na chrípku, liečite sa týždeň a ešte dlho vás to drží.“ Dobrý bylinkár bylinky pri zbieraní nešklbe. Zbiera ich s láskou a vierou, že pomôžu. „Pri zbere na Pustej vsi som našla na lúke jedinú rastlinku zemežlče. Hladkala som ju a nakoniec som ju neodtrhla.“ Práve zemežlč je podľa bylinkárky dnes na ústupe a možno o pár rokov úplne vyhynie. Niektoré bylinky sa strácajú a poznáme ich už len zo starých herbárov. Napriek neúrode zemežlče bol tento rok na ostatné bylinky veľmi úrodný. „Mám dostatočne veľa zásob a teším sa, že ľudom pomôžu.“ Medzi overené a veľmi staré recepty patrí aj odvar z betoniky lekárskej. Rastlinka je zvláštna tým, že má vysoko liečivé účinky. Používali ju vojaci, ktorí utrpeli zranenia pri šerme. „Ale pomáhala aj pri tuberkulózach a ľudia ju pili, aby nedostali mor.“ Tento rok je pre bylinkárku veľmi úspešný. Okrem toho, že jej vyšla knižka, získala aj osvedčenie bylinkárky a prednášala o liečivých bylinách v múzeu Za krakovskú bránu v Krakovanoch. V súčasnosti plánuje pripraviť publikáciu s jej vlastnými receptami a skúsenosťami z praxe.
Rasťo Piovarči
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou