26. apr 2007 o 0:00
Tarzánia, život na lanách
Po roku nefunkčnosti motorestu, ho otvoril nový prevádzkovateľ minulý rok v auguste. Predchodca sa svojimi službami zameriaval na svadby, promócie a rodinné oslavy. Súčasný prevádzkovateľ prišiel so zámerom osloviť zákazníkov z okolitých obcí, z Trnavy a
tých, ktorí prechádzajú okolo Vlčkoviec po diaľnici. „Máme tu krásne prostredie, zrekultivovali sme celú záhradu, pripravili sme detské ihriská a v pláne máme do začiatku letnej sezóny vybudovať volejbalové plážové ihrisko,“ povedal prevádzkovateľ Tomáš Lančarič. V ponuke má motorest okrem krásneho prostredia grilovačky, hudobné festivaly a koncerty. „Cez letné prázdniny by tu mali byť Ozveny Dobrofestu, vystupovať tu však budú počas ostatných víkendov aj folkové a country skupiny alebo harmonikári.“ V spolupráci s obecným úradom vo Vlčkovciach chystajú akciu Hudobné leto, kde by sa mohli prezentovať skupiny rôznych žánrov spoločne s nejakou známejšou osobnosťou. Po skončení leta bude motorest pokračovať vo svojej kultúrnej činnosti, pretože na september chystá prevádzkovateľ minifestival. „Zatiaľ to nebudú viacdňové akcie, pretože ešte nemáme ubytovacie kapacity, no v blízkej dobe plánuje vybudovanie ubytovacích priestorov. Areál motorestu je dostatočne veľký.“
Za motorestom sa nachádza päťdesiatmetrové kúpalisko, ktoré takisto čakajú veľké zmeny. „Na jeho rekonštrukciu a prestavbu chceme využiť peniaze z eurofondov. Bazén rozdelíme na tri časti, pre najmenšie deti, pre mládež a dospelých. odstupňujeme to podľa hĺbky vody, aby si mohol každý zaplávať a osviežiť sa počas horúcich dní.“
Pre rodiny je tu upravené prostredie tak, aby mohli prísť na nedeľný piknik. „Máme instatné grily, pácované mäso a všetok sortiment, ktorý je potrebný pre grilovanie. Stačí k nám prísť a my všetko zabezpečíme.“ Pre záujemcov dokáže v motoreste zorganizovať záhradné slávnosti či svadbu i so sobášom.
Motorest ESO sa špecializuje na jedlá, ktoré pripravuje z vlastných zdrojov. Bylinky do jedál si pestujú v záhrade. Tie im dodávajú jedinečnú a nenahraditeľnú chuť. Špecialitou šéfkuchára je „Panvica jak hovado“ so štyrmi druhmi mäsa pre štyri osoby. „Pripravená je na mexický spôsob a podávame ju so zomiakovými plackami. Návštevníci nášho motorestu by si nemali nechať ujsť túto pochúťku.“ Inou lahôdkou je špeciálne rakúske jedlo - zemiak pečený v alobale plnený grilovanými kuracími kúskami, kyslou smotanou a kôprom. Najcennejším jedlom je podľa prevázdkovateľa španielske národné jedlo paella. „Každý k nám môže prísť a odhaliť jeho tajomstvo. Prezradím len, že ho pripravujeme z darov mora, ryže, rýb a vzácneho korenia šafránu.“ Za ďalšie špeciality, ktoré si treba prísť do motorestu vychutnať, označil prevádzkovateľ lososa na grile a tradičné slovenské bryndzové halušky alebo strapačky.
Počas jarných a letných mesiacov sa bude šéfkuchár špecializovať na podávanie rôznych druhov šalátov. Počas týždňa podávajú v motoreste menu. Zákazníci majú na výber z troch jedál. Polievku servírujú formou bufetu, každý si môže naložiť koľko mu chutí. A účtujú mu stále len jednu porciu.
„Pre vodičov automobilov čapujeme nealkoholické pivo. Myslím, že v tejto oblasti sme jediní s takouto ponukou.“ Cez víkedny v letnom bufete budú predávať zmrzlinu a v resštaurácii sedem druhov zmrzlinových pohárov s ovocím.
História motorestu ESO
Celý areál mal veľmi zaujímavý osud. V roku 1928 stavali vo Vlčkovicach cukrovar. „Náš dedo potreboval niekam odviezť vykopanú hlinu a v tejto oblasti boli kedysi močiare. Navozili ju sem a krajinu skultivovali,“ spomínajú Martin a Karol Slezákoví, spolumajitelia motorestu. Vysadili tu stromy a trávu podľa vzoru anglických parkov. Plánovali tu vybudovať rodinné sídlo, no nástup komunistického režimu po roku 1948 im zmaril všetky plány. „Majetok zhabali a počas týchto rokov sa areál zničil. Vyrúbané boli vzácne dreviny. Ostalo tu však päť platanov, čo je dnes rarita.“ Areál rodine Slezákových vrátili v roku 1992. „Dávali sme všetko do pôvodného stavu, preto park bol v dezolátnom stave.“ Obnovili jazierko, ktoré má tvar Slovenskej republiky a je pozostatkom močiarov.
Tarzánia – život na lanách
Lanový park vyrástol na stromoch v areáli motorestu. Svojím vzhľadom presne zapadá do prírodného prostredia a nenarúša jeho charakter. Pôvodne sa takéto parky používali v USA pred 2. svetovou vojnou na výcvik vojakov. „Neskôr to prevzali francúzi a vznikli lanové parky v prírode,“ vysvetlil Peter Mensák, realizátor projektu Tarzánia. Je to adrenalínový šport, pri ktorom všetko závisí od ľudskej šikovnosti. „Konštrukcia parkov a výstroje umožňujú, aby sem liezli ľudia nad 150 centimetrov. Teda od malých detí až po starých. Dráhou prešiel aj 75 ročný muž.“ Pre tých, ktorý nespĺňajú výškový limit, pripravili v areáli motorestu detskú tarzániu. „Je nižšie položené a rodičia tak môžu dohliadať na svoje ratolesti. samozrejme, prítomný je aj inštruktor.“ Inak v parku človek lozí po lanách sám. Na začiatku dostane pokyny ako má celú trasu absolvovať a potom všetko záleží len na ňom. „Celá myšlienka je postavená na tom, že človek vylezie na dráhu a má obrovský pocit ohrozenia, pretože sa nachádza vo veľkej výške. No prekážky sú veľmi jednoduché.“ Bezpečnosť ,tarzanov´ istia dve karabiny a lano s nosnosťou 6 ton. „Možnosť odtrhnutia je nulová, no musíme dodržať pravidlo - byť pripnutý jednou karabinou,“ upozornil Mensák.
Lanová park vo Vlčkovciach je jednotrasový. Primerne trvá jeho prelezenie 30 minút a dá zabrať i skúsenému ,Tarzanovi´. Mototrest sa môže popýšiť najdlhšou dráhou na klade, tzv. lanovkou na Slovensku. Má 70 metrov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou