Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
TÝŽDEN SLOVENSKÝCH KNIŽNÍC

Noc s Andersenom a rozprávkovým duchom

Noc s Andersenom a rozprávkovým duchom Tohtoročnú Noc s Andersenom, ktorou Týždeň slovenských knižníc vyvrcholil, prežívalo v trnavskej knižnici 36 detí. Bol to iba zlomok z 2500 detí nocujúcich na Slovensku na 63 miestach.

KNIZNICA
Knižnica je pre všetkých
Celoslovenské podujatie Týždeň slovenských knižníc vyhlásila Slovenská asociácia knižníc. Ôsmy ročník sa konal s mottom Knižnica pre všetkých. V osemdesiatom roku svojej existencie sa do neho zapojila aj Knižnica Juraja Fándlyho. Náplňou týždňa bola prezentácia knižníc, konkrétne stretnutia so spisovateľmi a vydavateľmi, uvedenia nových kníh, náučné podujatia, hry, súťaže, kvízy pre deti a medzinárodný projekt Noc s Andersenom. Darčekom knižnice čitateľom bolo i odpúšťanie pokút za oneskorené vrátenie kníh. V Trnavskom samosprávnom kraji sa Týždeň slovenských knižníc konal pod záštitou jeho predsedu Tibora Mikuša.
„Internet nebol vynájdený namiesto knihy a knižnice. Je to vynikajúci a najmä rýchly prostriedok informácie, aj keď niekedy dosť neoverený, výborný komunikačný prostriedok a pracovný nástroj aj pre pracovníkov knižnice. Ale knižnice sú v mnohom jedinečné. Boli od dávna kultúrnymi centrami a aj budú miestom, kde okrem získania informácií, miestom, kde sa môžu čitatelia stretávať s priateľmi, zaujímavými ľuďmi, autormi kníh, kde môžu stráviť aj príjemne čas relaxu,“ povedala na otvorení podujatia riaditeľka knižnice Emília Díteová.
foto diteova –
Na otvorení Týždňa slovenských knižníc v Trnave sa zúčastnili aj riaditeľky knižníc z regiónu a bývala riaditeľka trnavskej knižnice Janka Ághová.

Skryť Vypnúť reklamu

KRAJ
V kraji pracuje cez päťsto knižníc
V trnavskom samosprávnom kraji pôsobí viac ako 500 knižníc, ktoré vlastnia 2 milióny knižničných jednotiek. Najväčšie zastúpenie a najväčší záber majú verejné knižnice, ktorých je 245. Veľký je aj počet školských knižníc. Mnohé špeciálne knižnice sú menšie rozsahom, ale nie svojím významom. V knižnici okrem kníh a tlače možno nájsť obrazové a zvukové materiály vo všetkých moderných podobách. Veľmi dôležitou súčasťou práce je vyhľadávanie a sprostredkovanie informácií z tlače v regióne, kde knižnica pôsobí. Právo na prístup k informácii zaručuje občanom ústava. Výpožičné a prezenčné služby zabezpečuje každá knižnica. Trnavská požičiava aj zvukové knihy pre nevidiacich. Má reprografické služby, internet.

Skryť Vypnúť reklamu

KEDY
Kedy a kam presťahujú knižnicu?
Jediná otázka Tiborovi Mikušovi, predsedovi Trnavského samosprávneho kraja
* Už dlhší sa hovorí o inom využití budovy, v ktorej sídli Knižnica Juraja Fándlyho. Kedy a kam presťahujete knižnicu?
- Konkrétne predstavy mám, čo sa týka parametrov takýchto priestorov. Mali by byť bezbariérové, mať príslušnú výšku, aby bol fond umiestnený čo najefektívnejšie, mali spĺňať príslušné požiadavky na teplotu a vlhkosť ovzdušia a prístupnosť vo všeobecnosti. Keď si uvedomíme, akému účelu táto budova slúžila zhruba pre 80 rokmi a prečo bola aj projektovaná, vidíme, že toto nie je typická knižnica. Musíme sa snažiť v období rokov 2007 - 2013 prijať zásadné riešenie tak, aby sme vytvorili knižnicu, ktorá bude občanom slúžiť doslova storočia. Malo by to byť niekde, kde sa občania bežne pohybujú vo veľkom počte, aby nemuseli špeciálne kvôli knihe odchádzať excentricky od stredu mesta. Ale hovoriť o konkrétnom mieste, je predčasné. Zaoberáme sa témou optimalizácia siete stredných škôl. Z nej vyjdú určité konkrétne kroky, ktoré budú znamenať aj, bohužiaľ, zrušenie alebo združenie, ale vo všeobecnosti zoptimálnenie siete stredných škôl. A možno nám ostane nejaký priestor, ktorý by bol vhodný na umiestnenie bohatého knižného fondu.
foto mikus

Skryť Vypnúť reklamu

KELE
Kele – legendárny cestovateľ a horolezec
Má na konte 500 výstupov na končiare pohorí, 50 prvovýstupov, svojho času bol najmladším horským vodcom, v roku 1955 zdolal Mont Blanc, v roku 1984 Mont Everest. Prešiel všetky kontinenty, dokopy strávil na cestách sedem rokov v 138 krajinách, napísal viac ako tridsať kníh z horolezeckého prostredia, pôsobí ako ochranca prírody. Geograf František Kele. Nenapodobiteľný človek, zdroj poznania, vynikajúci rozprávač, otec spisovateľky Táni Keleovej - Vasilkovej.
Je geológ, autor mnohých článkov a publikácií o Slovensku, spolumajiteľ vydavateľstva Dajama. Predsedá redakčnej rade časopisu Krásy Slovenska, ktorý je svojím obsahom v Európe ojedinelý, v súčasnosti vychádza v náklade 12 tisíc výtlačkov a má tritisíc predplatiteľov. Daniel Kollár.
Obaja rozprávali o sebe a svojej individuálnej a spoločnej práci na stretnutí s názvom Krásy a Krásy Slovenska v čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v utorok 27. marca podvečer. Okrem mnohých projektov sa podieľajú na príprave knihy Najvyššie vrchy Slovenska. Zaradili do nej 33 vrchov, z ktorých František Kele osobne zbieral materiály na 31 z nich, ktoré teraz spracúva turisticky a vlastivedne. Kniha vyjde tento rok v edícii Prírodné krásy Slovenska.
„Ministerstvo zahraničných vecí nekomunikuje so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch. Propagácia Slovenska závisí od politickej vôle a politickej garnitúry. Je popoluškou,“ zhodli sa obaja geológovia a horliví propagátori Slovenska a prírodných krás.
foto: kele
František Kele (vľavo) strhol pútavým rozprávaním zo svojich ciest a výstupov, Daniel Kollár (vpravo) zaujal priblížením práce a plánov vydavateľstva Dajama.


PAMATNIK
Dôstojný rámec pre Hollého pamätník
Už tretí ročník školskej súťaže v recitácii poézie a prózy usporiadali organizátori zo Špeciálnej základnej školy internátnej v Trnave v herni detského oddelenia knižnice. „Sami prišli s nápadom dať podujatiu dôstojný rámec, keď sme deťom pomáhali hľadať básničky a texty na recitáciu,“ spomína knihovníčka Helena Horváthová. Aj tento raz zasadli do poroty učiteľky a vychovávateľky, aby hodnotili žiakov súťažiacich v dvoch vekových kategóriách.
foto: pamatnik


DOLAMANE
Dolámané krídla mladosti
Kniha Dolámané krídla mladosti je od roku 2004 treťou publikáciou z pera pedagogičky, redaktorky, dramaturgičky a televíznej scenáristky Evy Kopúnkovej. Po detských tituloch Kam, kam, kam, kam sa poberám? a Abeceda tety Premávky siahla autorka do histórie. Autentické poviedky a básne z čias Druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania adresuje dospelým i deťom. Historické fakty zložitého obdobia čerpala z literatúry v knižnici Oblastného Zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave. Prvú časť knihy tvoria pravdivé príbehy Trnavčanov, druhá časť je autobiografická, prináša vojnu a povstanie, ako ho E. Kopúnková prežila na vlastnej koži. Novú knihu ilustroval autorkin vnuk Denis Kopúnek. Úryvky z nej okrem autorky čítali aj jej tri vnučky. Hudobným úvodom a záverom orámcoval peknú rodinnú štvrtkovú prezentáciu v knižnici autorkin manžel Jozef Kopúnek so svojou harmonikou. Dokumentačno-beletristické dielko vyšlo s finančnou podporou Klubu priateľov Trnavy. Deti sa už môžu tešiť na ďalšiu knižku poézie a rozprávok, ktorá je momentálne v rukách ilustrátora.
foto kopunkova
Na pracovnom stole Evy Kopúnkovej je v súčasnosti aj kniha pre Trnavu a o Trnave s pracovným názvom Trnavské promenády.

JEZIBABY
Ježibaby z Novej Baby
Vzdaním holdu „herečkám“ a učiteľkám, ktoré pripravili scénku z knihy Ježibaby z Novej Baby, prihovorila sa spisovateľka Jana Juráňová deťom zo Základnej školy v Zavare a klientom trnavskej Špeciálnej školy pre postihnutých. Prezradila deťom, že písať pre ne začala kvôli svojmu dnes 13-ročnému synovi, lebo sa jej zdalo, že kníh pre deti je málo, alebo sú staršie, neaktuálne. V knihe Bubliny sa mu snažila vysvetliť, kde je priestor človeka, čo si môže vo vzťahu k iným dovoliť. Knižky Iba baba a Babeta ide do sveta napísala najmä pre dievčatá od desiatich rokov.
Porozprávala o vydavateľstve, v ktorom pracuje, o vzniku knižky a jej ceste k čitateľovi, o svojej prekladateľskej práci. Takmer pol hodinu ju potom deti spovedali. Dozvedeli sa, že píše už 15 rokov pre deti i dospelých, nešportuje, niekedy sa stravuje nezdravo, má rada kvety, ktoré práve kvitnú a tiež kocúra Fridricha v práci, rada zbiera huby, nevyzná sa v autách, na dovolenky chodí ku gréckemu moru, pracovne bola v Amerike, na Kanárskych ostrovoch a Anglicku, nemá voľný čas – a ak má, tak iba číta a píše, že písanie sa jej páči od malička, napísanie knihy jej trvá dva roky, že najlepšie sa jej písala kniha Ježibaby z Novej Baby. Momentálne píše knihu o manželke Hviezdoslava...

foto Juranova
Jana Juráňová odporučila deťom, aby sa nedali odradiť povinným čítaním a prečítali si práce Jarky Blažkovej, Daniela Heviera a iných spisovateľov.


NOC
Noc s Andersenom a rozprávkovým duchom
Tohtoročnú Noc s Andersenom, ktorou Týždeň slovenských knižníc vyvrcholil, prežívalo v trnavskej knižnici 36 detí. Bol to iba zlomok z 2500 detí nocujúcich na Slovensku na 63 miestach. Do medzinárodného projektu sa zapojila aj Česká republika, Poľsko, Rakúsko a Slovinsko. Deti sa v noci z 30. na 31. marca sústredili na 584 spacích miestach.
Ale nespali! Kdeže! Čítali, počúvali, besedovali, tvorili, chatovali... Trnavské deti si najprv pekne riadok po riadku, prečítali rozprávku. Andersenovu Pastierku, akú inú? Príjemné boli stretnutia so spisovateľskou Evou Kopúnkovou i hádankárskym expertom Jozefom Zrnekom. O pol desiatej deťom vyzradili svoje detské sny televízne redaktorky Anežka Domoráková a Janka Borovská. Potom im úspešná tenistka Deniska Malá porozprávala ako športuje a cestuje. Samozrejme, neodmysliteľnou súčasťou rozprávkovej noci bolo chatovanie s kamarátmi z iných knižníc zapojených do projektu. Najmenší vydržali do pol druhej. Väčší a sviežejší chatovali, hádali hádanky, rozprávali, zabávali sa až do tretej, keď podľa pripraveného scenára pospali spánkom spravodlivých. Nie nadlho, veď už po pol ôsmej ich lákala k raňajkovému stolu vôňa sladkých koláčov a citrónového čaju. A verte, či neverte, keď odchádzali, už sa tešili na budúcu Noc s Andersenom a netajili, že v knižnici by najradšej nocovali aj častejšie.
foto oksana
Strašidielňa, v ktorej si deti vyrobili „dušíkov“ s Oksanou Lukomskou vyvrcholila v knižničnej záhrade skúškou odvahy – vešaním strašidielok na stromy.

Pripravila: Janka Pekarovičová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 944
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 841
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 611
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 670
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 147
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 11 899
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 460
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 389
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 675
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 403
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Čierny odberatelia vody sa môžu beztrestne prihlásiť

Trnavská vodárenská spoločnosť prichádza s generálnym pardonom.

V najnovšom čísle sa dočítate

Týždenník MY Trnavské noviny vám opäť prináša viaceré zaujímavé témy.

Filozofia a aplikovaná filozofia – cesta k pochopeniu problémov súčasného sveta

Filozofia a aplikovaná filozofia – cesta k pochopeniu problémov súčasného sveta.

Farár pozýval na nočnú omšu, polícia zasiahla

Omša sa nekonala a namiesto toho ju farár odslúžil ráno online.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?