trojročných učebných odboroch. Po ich absolvovaní získajú výučný list,“ povedala riaditeľka školy Zuzana Tomšíková. Zároveň majú možnosť sa počas tohto obdobia zapájať do športových a kultúrnych aktivít, pretože škola kladie dôraz aj mimoškolský rozvoj žiakov. ,,Každoročne sa zúčastňujeme na rôznych súťažiach, kde sa v rámci kategórie našich učilíšť umiestňujeme na popredných miestach,“ vysvetlila riaditeľka.
V súčasnosti sa v štyroch učebných odboroch učí 128 žiakov. Sú to žiaci, ktorí boli znevýhodnení v tom, že na základných školách neboli úspešní v niektorých povinných predmetoch. ,,Tým, že sme špeciálnou školou, prijímame práve týchto žiakov, pretože majú predpoklady zvládnuť pracovné profesie, v ktorých predmety ako fyzika či matematika pre praktický život nezohrávajú zásadnú úlohu,“ doplnila riaditeľka. Tomu je prispôsobený aj týždňový vyučovací proces. Počas troch pracovných dní absolvujú žiaci odborný výcvik. Dva dni majú teoretickú prípravu.
Počas troch rokov nadobudnú vo svojom odbore zdatnosti, zručnosti a schopnosti na takej úrovni, že sa v mnohých ohľadoch vyrovnajú študentom stredných odborných učilíšť. ,,Všetko sa snažíme realizovať vo výrobnej a odbornej praxi. Znamená to, že cvičné dielne a práce sme eliminovali a celá praktická výučba prebieha priamo na produktívnych prácach,“ doplnila. Produktívna práca má svoj účel, pretože žiakov pripravuje pre praktický život. Okrem toho môžu za výsledky v odbornom výcviku získať mesačne odmenu až vo výške 300 korún.
Škola aktívne spolupracuje so súkromnými firmami a podnikateľmi. Žiaci v odbore kuchár pracujú pre nich v jedálňach. Murári získavajú skúsenosti pri rekonštrukčných prácach, ale aj novostavbách. Krajčírky šijú pracovný odev pre žiakov školy i pre súkromné firmy. Maliari takisto pracujú v teréne. ,,Myslím, že toto ich pripraví na prax, ktorá sa v súčasnosti požaduje. Firmy si žiakov počas ich pôsobenia preskúšajú, spoznajú ich a mnohých potom zamestnajú,“ dodala. Uplatnenie v rámci odboru spočíva však už v tom, že žiak dostane po skončení školy výučný list.
Odborné učilište má dvadsaťročnú históriu. Počas tohto obdobia prešla škola mnohými zmenami. Od jej vzniku sa formovali učebné odbory až do dnešnej podoby. Spočiatku výučba prebiehala v provizorných podmienkach, no za posledných šesť rokov pribudli nové priestory. ,,V rokoch 2001 a 2002 sme zrekonštruovali budovu pre teoretické vyučovanie. Vroku 2006 sme zrealizovali a ukončili výstavbu novej časti školy, pre praktické vyučovanie a novú telocvičňu,“ povedala riaditeľka. V nej sú zabezpečené krajčírske dielne a priestory pre stavebnú výrobu. Vedľa školy vznikol športový areál s dvoma ihriskami s umelým trávnikom. Žiakom sa tak otvorili možnosti športových aktivít. Športovci sa môžu vyžiť v basketbalovom, volejbalovom, futbalovom a tenisovom krúžku. Okrem nich na škole funguje aj krúžok výpočtovej techniky a informatiky. Súčasťou školského života sú tiež návštevy výstav a absolvovanie exkurzií v rámci odboru.
V tomto roku budú prijímaní žiaci bez prijímacej skúšky. Do každého odboru nastúpi 14 žiakov. Škola ponúka aj možnosť sociálneho štipendia pre žiakov zo znevýhodnených rodín.
Rasťo Piovarči