Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
JEHO NETRADIČNÉ POVOLANIE BY NEDOKÁZAL VYKONÁVAŤ KAŽDÝ

Niekedy bolesť prežívam sám na sebe

Vždy chcel zachraňovať životy ľudí. Aj preto šiel študovať medicínu. Okolnosti sa však vyvinuli tak, že začal pracovať na patológii v Trnave. Nakoniec skončil na súdnom lekárstve. Priťahovalo ho viac práve výnimočnosťou každého prípadu.

Smutným ho dokáže urobiť najmä smrť mladých ľudí. Počas svojej práce si uvedomil, že zubatá si nevyberá a život je o okamihoch. Rozprávali sme sa s jediným súdnym lekárom v Trnavskom kraji, Tiborom Bokorom.

Ľudia si často myslia, že súdny lekár je to isté čo patológ.
Je v tom rozdiel, pretože patológ sa zaoberá pitvami mŕtvych, ktorí zomreli po hospitalizácii v nemocnici a vyšetrovaním vzoriek tkanív zo živých ľudských jedincov. Súdne lekárstvo sa však orientuje na náhle a neočakávané úmrtia a úmrtia, ktoré nastali v súvislosti s násilím. Týka sa to napríklad náhlej smrti doma, dopravných nehôd, ale aj samovrážd a vrážd. Ak niekto náhle umrie doma bez toho, aby predtým trpel nejakým ochorením, vždy je príčina jeho smrti nejasná. Treba rátať aj s tým, že sa môže jednať o trestný čin. Občas sa stane, že aj niektoré nevinne vyzerajúce úmrtia môžu byť v skutočnosti vraždou.

Skryť Vypnúť reklamu

Máte netradičné povolanie. Nie každý by ho dokázal vykonávať.
To je pravda. Chcel som zachraňovať životy, preto som šiel študovať medicínu. Okolnosti sa vyvinuli tak, že som nastúpil na patológiu v Trnave. Nakoniec som skončil na súdnom lekárstve. Priťahovalo ma viac.

Čím si vás pritiahlo?
Výnimočnosťou každého jedného prípadu. Súdne lekárstvo je najmä o rozmýšľaní a mnohých vedomostiach. Každý prípad je ojedinelý a to ma na tom baví. Každý prípad je osobitý a musíte nad ním rozmýšľať.

Pamätáte si ešte na svoj prvý prípad?
Spomínam. Bolo to na patológii v Trnave. Už si ani presne nepamätám, aký bol obsah pitvy, ale robil som ju asi päť hodín. Nevedel som, čo presne a ako mám chytiť. Viete, kontakt s mŕtvym telom je predsa len nezvyčajný.

V čom je nezvyčajný?
Každé mŕtve telo bolo ľudskou bytosťou, ktorá myslela, dýchala a žila. Sú to momenty, od ktorých sa časom odosobníte. Ten prvý zážitok však bol ťažký. Trvalo mi to nekonečne dlho. Ešteže som tam mal pitevného sanitára, ktorý mal prax a radil mi, kde mám čo chytiť. To bolo najťažšie. Postupom času však človek získa rutinu a má nacvičené pohyby a chmaty.

Skryť Vypnúť reklamu

Neobávali ste sa, či to budete môcť robiť?
Predtým, ako som šiel na Lekársku fakultu, som sa dostal do nultého ročníka. Pracoval som v Anatomickom ústave, kde som každý pondelok vytiahol mŕtvoly do pitevne. Vyberal som ich z podobných bazénov, aké vidieť vo filmoch. Mojou náplňou práce bola i výroba preparátov z ľudských tiel pre študentov medicíny. Skúsenosti s mŕtvym telom som už prakticky mal.

Kde vykonávate pitvu?
Na Ústave súdneho lekárstva Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Každú jednu odovzdávame prednostovi ústavu. Keď skončíme, konzultujeme s ním záver pitvy. Pri výkone pitvy mi pomáha pitevný sanitár a zapisovateľka, ktorej diktujeme podstatné veci. To, či pitvám sám alebo sme viacerí, závisí od jednotlivých prípadov. Väčšinu z nich robím sám, ale ak ide o závažnejšie veci, pracujeme väčšinou dvaja. Pri pitve je potrebné kresliť, fotografovať, človek by to sám nezvládol.

Skryť Vypnúť reklamu

Od čoho závisí ako dlho trvá pitva?
Vždy to závisí prípad od prípadu. Keď máte bežné náhle úmrtie, kde za vyšetrených okolností predpokladáte inkfart alebo keď si overíte, že sa neodvíjalo od trestného činu, pitva prebieha pomerne rýchlo. Vtedy ju dokážem urobiť za pol hodinu. Pokiaľ však ide o zložitejší prípady, môže to trvať nekonečne dlho. Spomínam si na tú najdlhšiu, ktorá nám trvala dvanásť hodín. Pitvali sme telo postrieľaného muža. Išlo o vraždu a v jeho tele bolo veľa projektilov a strelných kanálov.

Stane sa vám, že prídete domov a rozmýšľate nad prácou?
Samozrejme. Nad prípadmi rozmýšľate neustále, pretože ich je potrebné uzavrieť. K mnohým z nich vyhotovujeme znalecké posudky a to si vyžaduje neuveriteľne veľa práce. Jednak študovanie spisu, literatúry a porovnávanie so skúsenosťami. Je to veľa hodín práce a musíte nad tým neustále rozmýšľať. Musím si byť istý tým, čo napíšem. Nedá sa to tak, že prídete domov a vypnete. Relaxovať môžete, ale až potom.

Je možné, aby sa do pitevne prišli pozrieť príbuzní?
Pokiaľ veľmi chcú, máme vyhradené priestory, kam sa môžu prísť pozrieť na telo pozostalého. Väčšinou to však býva tak, že ho odvezie pohrebná služba a tá potom zabezpečí kontakt. Prítomnosť príbuzných a akýchkoľvek iných osôb priamo v pitevni je vylúčená. Vždy sú tam len tí, ktorí musia byť. Občas nám prídu na stáže aj medici a mladí policajti, ktorým prezentujeme pitevné prípady v rámci ich výuky.

Koľko pitiev vám už prešlo pod rukami?
Vykonávaniu pitiev sa venujem od roku 2001 a súdnemu lekárstvu od roku 2003. Urobil som ich medzi 600 až 700, ročne to vychádza od 100 do 200 pitiev.

Stalo sa vám už, že ste pitvali niekoho známeho?
Stalo. Tým, že pochádzam z tohto regiónu, som pitval ľudí, ktorých som bezprostredne poznal. Boli medzi nimi aj chalani zo sídliska.

Aké boli vaše pocity?
Vnímam to z odborného hľadiska tak, ako každý ďalší prípad. Pri pitve nerozmýšľam nad tým, či som niekoho poznal alebo nie. Keď začnete robiť súdne lekárstvo, prestane sa diviť mnohým veciam a okrem iného pochopíte, že ľudia sú schopní všetkého.

Ktoré prípady patria medzi najzaujímavejšie?
Každý jeden, s ktorým sa stretnem, je zaujímavý. Čím závažnejší, tým lepší.
Ale v podstate najzaujímavejšie sú tie prípady, pri ktorých sa dostanete hneď na miesto činu.

Zvyknete navštevovať aj miesto činu?
Pretože každý prípad začína na mieste činu, neraz som tam prítomný, aby som vykonal obhliadku tela. Je trochu rozdiel v tom, keď ju robí súdny alebo akýkoľvek iný lekár. Súdny lekár má znalosti a zručnosti na to, aby vedel, čo si má presne všímať a ako má postupovať, aby si všimol a nezničil aj tie najmenšie maličkosti, ktoré potom môžu byť dôležité pri riešení prípadu.

Býva zdrojom informácií aj šatstvo?
Šatstvo vám môže pomôcť pri hodnotení okolností smrti a pôsobenia násilia. Vidieť to napríklad aj pri samovraždách a vraždách. Samovrah sa zväčša správa tak, že svoje šatstvo rozhalí a potom spácha samotný akt samovraždy. Pripravuje sa naň. Pri vražde býva šatstvo častejšie poškodené.

Koľko súdnych lekárov funguje v rámci Trnavského kraja?
V rámci nášho kraja fungujem len ja. Pracujem v Bratislave, kde sa vykonávajú takmer všetky pitvy z trnavského kraja. Neraz mi volá polícia, keď treba prísť na miesto nálezu mŕtveho tela. Na mieste nálezu úzko spolupracujeme s policajnými odborníkmi a vždy sa máme od seba čo učiť.

Kto umiera viac, mladí alebo starí ľudia?
Súdne lekárstvo je viac o násilných úmrtiach, ktorých je skutočne dosť najmä v mladšom a produktívnom veku. Takže v našej práci sa často stretávame s úmrtiami mladých ľudí. Často potom kominukujeme s ľuďmi, ktorí stratili svoje dieťa. Sú to pre nich ťažké situácie, bývajú veľmi citliví. Čo sa týka náhlych úmrtí, ide hlavne o ľudí vo veku 40 až 60 rokov.

Čo vás dokáže urobiť v práci smutným?
Smrť mladých ľudí. Uvedomíte si, že smrť si nevyberá a život je o okamihoch. V jednom okamihu tu ste a v nasledujúcom už nie. Napriek tomu sa snažím vnímať každý jeden profesionálne. Pri tejto práci sa musíte veľmi odosobniť. Človek si veci nemôže pripúšťať. Občas sa mi však stane, najmä keď pracujem s telom, ktoré má mnoho poranení, že tú bolesť prežívam sám na sebe. Mal som aj prípady, keď smrť nastala obzvlášť brutálnym spôsobom. Musel som stráviť dva mesiace, kým som sa prinútil, aby som si sadol a prípad uzavrel do konca.

Máte svoj vzor?
Prednostu nášho ústavu Doc. MUDr. Mirka Mega, CSc, ktorý je vo svojom obore absolútnou kapacitou. Je neprekonateľný a jeho roky skúseností v pitevni sú neoceniteľné. V súdnom lekárstve strávil 50 rokov. Dokáže rozprávať o skúsenostiach, ktoré už nenadobudnete nijakým čítaním. Viete, zranenia sa vyvíjajú s dobou. Dnes sú iné, ako boli predtým. Niektoré z nich už nikdy neuvidíte.

Ktoré zranenia už dnes nie sú také časté?
Dnes sú raritné napríklad sečné poranenia šabľou alebo bodné poranenia vidlami. Čo sa týka strelných zranení, idú ruka v ruke s vývojom zbraní a sú rôzneho charakteru. V súčasnosti sú netradičné aj poranenia sekerou. Je to dosť ojedinelé, ide o obzvlášť brutálny spôsob vraždy. Počas mojej praxe som videl len dva takéto prípady. Zaujímavé je, že sa prednedávnoum vyskytli v krátkom čase postupne za sebou. Kedysi sa hovorievalo o takzvanom pravidle dvoch prípadov, čo tu skutočne sedelo.

Viete si predstaviť, že sa svojej práci budete venovať celý život?
Často nad tým rozmýšľam. Niekedy je to dosť vyčerpávajúce, ale v podstate si to viem predstaviť. Neviem si totiž predstaviť, že by som robil niečo iné. Možno raz príde deň, keď si poviem, dosť, už stačilo smrti, chcem vidieť niečo iné.

Petra Nagyová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 392
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 29 349
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 075
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 269
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 837
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 773
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 387
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 377
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 261
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 114
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Zaistené drogy.

Pri protidrogových akciách obvinili štyri osoby.

1 h
Ilustračné foto.

Samospráva dokončuje aj nízkouhlíkovú stratégiu, na ktorej bude založená aj nová energetická politika kraja.

4 h

Testovanie v priestoroch automobilky potrvá do utorka.

4 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

21 h

Policajti prosia verejnosť o pomoc.

21 h

Testovanie pokračuje aj v nedeľu. V okrese Púchov je priebežná pozitivita pod pol percenta.

24. jan

Petra inšpirovala k textu tragédia. Na Oravskej priehrade sa utopili bratranci.

24. jan

Už ste čítali?