zvyky a obyčaje.
V kovačickej Galérii insitného umenia sú zoskupení výtvarníci s maliarskymi schopnosťami. Zachytávajú svoje okolie, tradície a osobitosti svojho etnika, zobrazujú na plátne svoju dušu. Čaro insitnej tvorby spočíva v jednoduchosti, čistote a úprimnosti. V priebehu existencie galérie ňou prešlo 37 členov. Dnes aktívne pracuje 19 z nich. Po dvoch rokoch od predchádzajúcej výstavy, sa Galéria insitného umenia opäť vybrala na Slovensko. Konkrétne do Trnavského kraja, kde ponúkla kolekciu svojich obrazov najprv Trnave. Vernisážou, ktorá sa uskutočnila minulý štvrtok v Západoslovenskom múzeu, sa naplnila dohoda medzi Trnavským samosprávnym krajom a Vojvodinou o spolupráci v oblasti kultúry. Expozíciu predstavil riaditeľ kovačickej galérie Jan Marko.
„Otvorené srdce a čistá duša formujú maliarsku víziu naivných umelcov. Prostredníctvom svojej tvorby metaforicky ponúkajú kus seba, aby v nás prebudili rýdzosť, bezprostrednosť, úprimnosť, nevinnosť, a týmto spôsobom aspoň na chvíľu zušľachtili svet,“ povedal o obrazoch, ktoré sú vystavené na druhom poschodí múzea. Prví návštevníci, prevažne starší ľudia so vzťahom k umeniu, ich prijali s úsmevom a uznaním. „Konečne niečo, čomu rozumiem,“ bola najčastejšie znejúca veta. Kovačická galéria je zástancom Goetheho výroku: „Umenie je na to, aby sa naň pozeralo a nie na to, aby sa o ňom hovorilo.“
Výstava v múzeu potrvá do 30. apríla. Odtiaľ by mala putovať do Balneologického múzeu v Piešťanoch, Záhorského múzea v Skalici, neskôr do Dunajskej Stredy a Galanty.
Janka Pekarovičová