Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Divadlo Jána Palárika uviedlo Kafkov týždeň

Vlani, keď sme uvažovali nad dramatickým plánom na túto sezónu, náš interný režisér Viktor Kollár prišiel s návrhom, že bude robiť dva texty, ktoré vzniknú podľa predlôh Franza Kafku – románu Amerika a Listov Milene. Bolo jasné, že táto sezóna bude mať do

istej miery kafkovskú pečať.
Vedeli sme tiež, že Milan Richter píše o Franzovi Kafkovi hru. V priebehu príprav Fausta sme prišli na myšlienku, že by mohla vzniknúť aj ďalšia hra. Na základe aforizmov, ktoré Richter preložil a vydal, ale aj ďalších zvláštnejších žánrov, ako sú napríklad Sny. Stačila už iba malá iskra, aby vznikol nápad zorganizovať Kafkov týždeň. Ďalší podnet sme získali, keď sme pri rozhliadaní sa po slovenských divadlách objavili banskobystrické Divadlo z pasáže, ktoré má v repertoári Ameriku podľa Kafku. Na svete bol projekt, o ktorom sme presvedčení, že bol už potrebný v slovenskej kultúre.
V poslednom období na niekoľkých konferenciách v referátoch som sa pokúsil o sumarizáciu, zamyslenie, čo všetko slovenská kultúra dlhuje sama sebe a čo svetu okolo nás. Stav, čo dlhujeme sami sebe, je katastrofálny. Nemáme dejiny slovenského divadla, dejiny slovenskej drámy, nedočkali sme sa nových dejín slovenskej literatúry po roku 1989, nemáme dejiny slovenského filmu, len teraz začal vychádzať nový slovník slovenského jazyka, čiže nemáme základnú informáciu sami o sebe. Už Štúr povedal, že „národ bez vedomostí o sebe a predkoch svojich je len hromádkou koží otrockých“. Veľa toho dlhujeme aj v poznaní sveta okolo nás. Franz Kafka, jeden z najlepších spisovateľov 20. storočia, je tým kamienkom mozaiky, voči ktorému máme podlžnosti. Som presvedčený, že ak by sa robil rebríček európskych spisovateľov, bol by jedným z medzníkov ako osobnosť, ktorá poznačila vývoj literatúry na dlhé desaťročia. Informácie o ňom sme mali kusé, neúplné, veľmi často skreslené. Je najvyšší čas, aby sme o ňom začali uvažovať. Myslím, že aj keď študenti trnavských univerzít našu ponuku odignorovali, neodradí nás to a budeme v rámci svojich možností a svojej etiky v intelektuálnom a umeleckom strehu aj ďalej, krôčik za krôčikom, dobiehať tento dlh a zostávať eticki prísni voči sebe a svojej kultúre.
Michal Babiak

Skryť Vypnúť reklamu

Z Kafkovho pekloraja
„Pre mňa je Kafka výzva. Začal som prekladom aforizmov, ktoré som vydal pre tromi - štyrmi rokmi. To sú aforizmy a krátke prózy, z ktorých mnohé zaznievajú v mojej prvej hre, i keď bola koncipovaná podľa oveľa väčšieho množstva materiálov. Kafka je autor, ktorý sa ťažko číta, ale jeho poviedky a romány zlákali mnohých dramatikov. Jeho život nie. Poznám iba dve drámy, ktoré mali určitý ohlas vo svete. Obe zhadzujú Kafku z piedestálu. A hoci ani u mňa nie je na piedestáli, aspoň ho vnímam ako trpiaceho človeka, ktorý chce čosi dosiahnuť, ale má isté problémy a nemôže,“ hovorí Milan Richter, prekladateľ viac ako šesťdesiatich piatich kníh a spisovateľ v pozícii začínajúceho dramatika, autora hry Z Kafkovho pekloraja. Je to na Slovensku a v strednej Európe prvý pokus popasovať sa s Kafkom a jeho životom.
Poeticko – dramatické komorné dielo v aforizmoch, sentenciách, snových príbehoch a pocitových zábleskoch otvára svet Kafkovho najintímnejšieho vnútra. Príbeh je situovaný v tatranských Matliaroch, kde sa Kafka neúspešne liečil z tuberkulózy. Jeho život sa odvíja na príklade vzťahov a cez podanie herecké, lebo vlastne aj slečna F a slečna J sú herečky, ktoré v skutočnosti otec najal, aby zistili, čo Franz robí.
„Dosiahnuť, aby aforizmy nadväzovali, boli v kontraste, aby sa príbeh vyvíjal, bolo veľmi ťažké. Polovica hry sú vlastne Kafkove texty, autorsky som prispel, ale nie tak, aby som sa mohol chváliť,“ tvrdí Richter. Scénické čítanie hry režíroval Michal Babiak. Popri rokmi osvedčených hercoch Divadla Jána Palárika – Viere Pavlíkovej, Nine Kočanovej a Jánovi Topľanskom, sa v štúdiu divadla predstavili 26. februára aj adepti hereckého umenia M. Chalány a R. Sanitra.

Skryť Vypnúť reklamu

Správa jednej akadémii
Zaujímavým prvkom Kafkovho týždňa bolo sólové vystúpenie Romana Blumaiera v zdramatizovanej Kafkovej poviedke Správe jednej akadémii. V stredu 28. februára ňou projekt obohatila Divadelná fakulta Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. Obsah a herecký výkon opice, ktorá sa „vypracovala“ na človeka, bol naozaj pozoruhodný.
foto sprava


Autentické Listy Milene
Kľúčom k osobnosti Franza Kafku sú jeho zachované listy. Z pohľadu vzťahu k ženám sú zaujímavé Listy Felice (Bauerovej) a Listy Milene (Jesenskej). Obe tieto Kafkove veľké lásky sa odohrali v podstate v listoch, ale listy z druhej strany sú v oboch prípadoch stratené. Milena bola jedinou ženou v Kafkovom živote, ktorá nebola židovkou, ba navyše patrila k nacionálne aktívnemu spoločenstvu českého národa. Kafka sa bez rozmýšľania vrhol do vĺn novej, romantickej lásky a aj vydatá Milena odpovedala vrelým a vášnivým citom. Keby láska k Milene bola prišla skôr, mohol ho jej oheň vybičovať k vrcholnej tvorivosti a životnej sebarealizácii.
Predstavenie Listy Milene, uvedené aj 26. februára a 2. marca, je spracovaním 26 autentických Kafkových listov. Je to lyrické pásmo dokumentujúce vzťah medzi Kafkom a Jesenskou. Režisér Viktor Kollár zvýraznil Mileninu tajomnosť tým, že úlohu naraz zveril dvom predstaviteľkám. Stretnúť sa z vydatou Milenou je ťažké. Kafka sa stále viac prepadá do svojich úzkostných stavov. Jeho láska sa triešti, rúca, zraňuje samu seba. Nastáva beznádejný boj, ktorý Kafka vedie o Milenu sám v sebe. A hoci sa mu Milena pokúša pomáhať, niet nádeje na víťazstvo...
Preklad Milana Žitného sa Kollárovi podarilo pôsobivo vniesť do prostredia štúdia Divadla Jána Palárika. Zobrazenie sveta muža a ženy v dvoch priestorových rovinách evokuje, že každý z nich chápe len svoju stránku a nemajú šancu stretnúť sa v reálnom živote.

Skryť Vypnúť reklamu

Kafkov druhý život
„Keď som písal druhý príbeh, mal som pocit, že všetko nemôžem vyzradiť. A ani som nemohol, lebo hru som dokončoval až po odovzdaní. Doplnil som ju o pár vložených drobných dialógov,“ hovorí o svojom druhom projekte, ktorý mal tiež slovenskú premiéru v rámci Kafkovho týždňa, Milan Richter.
V tomto prípade dal Kafkovi šancu nezomrieť, resp. i napriek smrti prežiť ešte jeden - druhý život kdesi inde. „Veľkú hru“ zaľudnil sedemnástimi postavami, z ktorých najvýraznejšie pôsobia Kafkove lásky Dora, Milena, Felice, snúbenica Julia, ktorú si priváža z Argentíny, Kafkova sestra a otec. Kafka bol veľmi nešťastný, s dievčatami to stále skúšal, lebo chcel otcovi, ktorý mu vyčítal, že je chudorľavý, neje mäso, neoženil sa, nezaložil si rodinu, dokázať, že je tiež schopný... Po pätnástich rokoch v Argentíne, kde mu autor doprial, aby bol svojím spôsobom šťastný aj nešťastný, sa vracia do Prahy a vo fiktívnom „čo by bolo, keby sa Kafka dožil dlhého života...“ dožíva svoju tragédiu až do roku 1961. Priateľka, prozaička a poetka Jana Štroblová Richterovi po prečítaní jeho hry povedala: „V tvojej hre je jasné, že osud je nezvrátiteľný.“
Snúbenica Júlia, Nemka, ktorá na konci prvej časti hry demonštruje svoju náklonnosť k Hitlerovi, je predznamenaním koncentráku a prenasledovania, ktorému sa Kafka nevyhol. Hra má v sebe veľa zvláštneho, podivného, prekvapivého i úsmevného. Má v sebe aj silný katarzný podtón, ktorý núti diváka uvažovať o vlastnej zodpovednosti voči sebe a času, ktorý mu je na tomto svete určený. Richter využil priestor pre prepojenie Kafkovho reálneho sveta so svetom nereálnym, expresívnym, hyperbolickým.


Kollár: Kafku nie je nikdy dosť!
Polovicu úspechu trnavského Kafkovho týždňa treba pripísať na vrub režisérovi Viktorovi Kollárovi, ktorý sa otvorene vyznal so svojej lásky ku Kafkovi. Preto, aby ho divákovi priblížil a odtabuizoval, naštudoval s kolektívom okrem Listov Milene aj adaptáciu jeho románu Amerika, napísaného v roku 1910. Je to bizarná groteska o mladom chlapcovi, ktorý sa stratil vo veľkom svete. Karol Rossman, ktorého rodina poslala po znásilnení slúžky do Ameriky, stráca priazeň svojho zásadového strýka a začína sa životom predierať sám. Je však okolo neho veľa neprajníkov, zlých okolností a neúspechov. Karol sa stane súčasťou zmechanizovaného sveta, nedokáže sa mu prispôsobiť, alebo ho nechápe. Všetko okolo neho sa deje tak rýchlo, že je udupaný svetom. Napokon končí v Oklahomskom divadle v prírode a pred očami diváka zostarne... Či si to vysvetlí ako šancu začať šťastný život, alebo koncentrák spájaný s holokaustom, ponecháva trnavské divadlo na divákovi. Predstavenie má množstvo atrakcií a zvratov. Aj keď je to rozprávanie, ktoré má naratívny tok, groteskne zvláštnym spôsobom musí diváka zasiahnuť.
„Kafku nie je nikdy dosť,“ tvrdí Viktor Kollár. Je šťastím pre svet, že Kafkov priateľ Max Brod nesplnil žiadosť nepriebojného Franza a nezničil jeho literárne práce. Tak sa zachovalo dosť románov, poviedok a listov, aby po rokoch odmietania „ťažko čitateľného“ autora Trnavčania, prípadne i Slovensko, poznali jeho pravú ľudskú tvár. I keď sprostredkovane, „preloženého“ do zrozumiteľnejšej „reči divadla“. A to bol vlastne aj zámer celého Kafkovho týždňa.
Janka Pekarovičová
Foto: autorka

Amerika podľa Kafku
Príbeh Karola Rossmana sa v rámci Kafkovho týždňa odvíjal na veľkej scéne dvakrát. S vlastnou adaptáciou románu Amerika podľa Kafku prišlo do Trnavy banskobystrické Divadlo z pasáže. Jeho tvorivý kolektív vsadil na paralelu medzi Oklahomským divadlom v prírode a svojimi mentálne hendikepovanými hercami. Títo sa svojich úloh zmocnili tak oduševnene a presvedčivo, že oslovení diváci sa zhodli v tom, že výrazovo a emocionálne tak silné predstavenie ešte v živote nevideli. Divadlo z pasáže dáva možnosť zamestnať sa ľuďom so zdravotným postihnutím. Práve vďaka nim dostal Franz Kafka v Trnave aj tretí rozmer. Účinkovanie v divadle je pre banskobystrických hercov vlastne arteterapiou a možnosťou prejaviť sa výtvarne i pohybovo.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 2. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 3. Magazín SME Ženy už v predaji
 4. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 5. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 6. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 7. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 9. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 306
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 528
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 251
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 176
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 153
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 808
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 376
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 783
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 385
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 323
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Polícia pátra po 30-ročnom mužovi, je nezvestný viac ako desať dní

Nezvestný muž by sa mal zdržiavať v Trnave a v blízkom okolí.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

V Dunajskej Strede bude 16 odberných miest, jedno mobilné

Mesto odporúča obyvateľom sledovať priebeh testovania na profile radnice na sociálnej sieti.

Ilustračné foto.

Samosprávy budú informovať obyvateľov o zaplnenosti odberových miest

Chcú tak zabrániť zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí pred miestnosťami.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Slovensku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Primátor Hattas: Situácia je v Nitre veľmi kritická, chýbajú lekári

V pätnástich dedinách budú testovať len jeden deň.

Už ste čítali?