Vzostupy a pády Chtelnického kaštieľa

Kaštieľ v Chtelnici, ktorý je majetkom obce, už niekoľko rokov chátra. Ako sme sa dozvedeli od jej starostu Stanislava Damaškoviča, pôvodne renesančný kaštieľ je opustený už vyše desať rokov. Pred druhou svetovou vojnou patril rodine Pálfiovcov.

Potom ho vlastnil štát a neskôr v ňom pôsobila základná škola. Kedysi slúžil aj ako sklad ministerstva vnútra. Uvažovalo sa aj nad tým, že by v jeho priestoroch umiestnili umeleckú školu. Plán sa však nezrealizoval. Čo sa stane s kaštieľom, ktorý má viac než zaujímavú históriu, ukáže až budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tajomstvá starej ruiny
Chtelnický kaštieľ je opradený legendou. Podľa nej tu býval istý gróf aj so svojou dcérou. Nie je známe ani jeho meno, ani meno kontesy. Raz údajne neuposlúchla jeho príkaz a napriek zákazu odišla jazdiť na koni do neďalekých lesov. Otec ešte predtým odcestoval za služobnými záležitosťami. Mladá kontesa na svojom výlete spadla z koňa a niekoľko hodín ležala zranená na zemi. Takto ju našiel v lese mlynárov syn. Odviezol ju domov a staral sa o ňu tak dobre, až otehotnela. Keď sa jej otec vrátil domov a zistil, čo sa stalo, dal dcéru zamurovať do skaly. V Chtelnici sa nachádza miesto, ktoré sa volá Pod skalou. Miestni hovoria, že ak tu človek ostane do polnoci, tak sa mu zjaví biela pani. Podľa legendy je to práve kontesa, ktorá porodila dieťa a teraz žije v skale.
Prvá zmienka o chtelnickom kaštieli pochádza ešte z konca roku 1583. Majiteľ sídla, barón Krištof Ungnad pozýval známych a priateľov na svadbu svojej dcéry. Anna Mária sa vydávala za grófa Tomáša Erdődyho. Obrad sa uskutočnil 22. januára 1584 v novej kúrii, ako ju barón nazval v pozývacom liste. ,,Môžeme predpokladať, že už predtým tu nejaký objekt stál, no jeho podoba sa nám nezachovala. Nie je vylúčené, že na mieste renesančného kaštieľa stála staršia stavba. Chýbajú však doklady o jej existencii,“ hovorí archeologička a rodáčka z Chtelnice Ivana Kvetánová. Krištof Ungnad, ktorý pochádzal z Chorvátska, odkúpil za 70-tisíc uhorských zlatých od panovníka Rudolfa II. dobrovodské panstvo. Patril doňho i kaštieľ. Keď zomrel, jeho majetok zdedila dcéra Anna Mária aj so svojím manželom Tomášom Erdődym.

SkryťVypnúť reklamu

Tajné chodby aj s východmi?

Medzi domácimi sa hovorí o tom, že v kaštieli sú tajné chodby. Niektorí dokonca tvrdia, že z nich našli aj východy. ,,Pod objektom sa nachádzajú obrovské pivnice, ktoré slúžili na uskladnenie vína. K nim vedú chodby, ktoré mohli na niekoho pôsobiť tajomne, niekam smerovali a málokto vedel, kde končili,“ vysvetľuje archeologička. Kaštieľ pozostáva z hlavnej budovy a štyroch bášt. Nárožné bašty sú spojené s hlavnou budovou. V jednej z bášt bola kuchyňa, z ktorej viedla veľká chodba do hlavnej budovy. Mohol ňou prejsť aj voz. ,,Preto si ľudia mysleli, že v čase nebezpečenstva panstvo nasadne na vozy a utečie do bezpečia na Čachtický alebo Dobrovodský hrad,“ dodáva.
V roku 1775 navštívila kaštieľ aj panovníčka Mária Terézia. Pozval ju sem gróf Ján Erdődy, ktorý bol bývalým prezidentom uhorskej kráľovskej komory. Pri tejto príležitosti sa uskutočnili poľovačky a plesy. Dokonca sú tu zaznamenané údaje o ohňostroji. Iná povesť o kaštieli hovorí, že jeden z majiteľov sa rozhodol postaviť tehelňu na mieste, kde ležal židovský cintorín. Porušil tým jeho posvätnosť. Začal tu ťažiť hlinu a páliť veľmi kvalitné tehly. O pár rokov zošalel a zomrel. Ľudia sa domnievali, že tu pôsobilo nejaké čaro, tajomná sila. Tehelňa bola na mieste dnešného parkoviska autobusov.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažký život v kaštieli

Keď sa v roku 1855 stali majiteľmi kaštieľa Pálfiovci, poodvážali väčšiu časť inventáru na zámok do Smoleníc, pretože sa tu často nezdržiavali. Rozhodli sa ho prenajať. Novým obyvateľom kaštieľa sa od roku 1912 stal známy bratislavský pivovarník Viktor Stein. Využíval ho ako letné a víkendové sídlo. Toto trvalo až do skončenia prvej svetovej vojny. Začiatkom novembra 1918 vyrabovali kaštieľ ľudia z Chtelnice i okolitých dedín. Vtedy si poodnášali rôzne vzácne predmety, knižnicu a archív, ktorý obsahoval agendu panstva i informácie o kaštieli. ,,Obyvatelia vykradli aj hospodárske usadlosti a majere. Odviedli dobytok, odviezli si obilie, všetko, čo našli.“ Neskôr do kaštieľa zaviedli elektrickú energiu a telegraf. Ten slúžil na komunikáciu so Smolenickým zámkom, poľovníckym sídlom - Zámečkom pri Chtelnici a s horárňami v blízkom okolí. Takisto boli na strechu kaštieľa nainštalované bleskozvody. V medzivojnovom období patril naďalej Pálfiovcom. Pretože sa v ňom nezdržiavali, umiestnili doň kancelárie. V baštách boli byty pre učiteľov a žandárov. V jednej z nich neskôr vznikla ambulancia s bytom pre lekára. V zachovanej korešpondencii sa obyvatelia kaštieľa sťažujú na zlé životné podmienky. Upozorňujú na chátranie objektu. ,,Zatekalo im do izieb, okná boli zle utesnené. Intenzívne naliehali na správu panstva, aby sa investovali peniaze do opravy kaštieľa. No Pálfiovci mali v tom čase obrovské finančné problémy a toto sídlo sa stalo pre nich nepodstatné.“ Vtedy tu žil aj slovenský spisovateľ Dominik Štubňa Zámostský, ktorý v obci pôsobil ako učiteľ. Na konci tridsiatych rokov dostal ponuku robiť riaditeľa v škole v Novom Meste nad Váhom, kam aj odišiel.

SkryťVypnúť reklamu

Na nádvorí cvičili mladí podľa vzoru Hitlerjugend

,,Počas druhej svetovej vojny do kaštieľa presťahovali vyššiu vodcovskú školu Hlinkovej mládeže, ktorá tu vychovávala svojich zverencov podľa vzoru nemeckých Hitlerjugend,“ vysvetľuje Kvetánová. Išlo o vojenský výcvik mladých, ktorí nastúpili na nádvorí kaštieľa a cvičili podľa rytmu bubnov. Otvorenia tejto školy sa podľa archívov zúčastnil aj vtedajší prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso. V jednej z bášt sa nachádzala kaplnka, v ktorej bol obraz. Dnes je tam len rám. Podľa domácich ho vraj vzal Gustáv Husák, iní hovoria, že to boli počas vojny nemeckí vojaci. Po vojne tu zriadili meštianku, neskôr základnú školu, ktorá sa v roku 1972 presťahovala do novej budovy. Z kaštieľa sa stal sklad a archív ministerstva obrany. V súčasnosti pomaly chátra a postupne sa rozpadáva. Čo sa tak stane s chtelnickým kaštieľom, ukáže až budúcnosť.
Rasťo Piovarči

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 462
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 372
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 679
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 985
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 644
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 394
  1. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  2. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  3. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  4. Martin Pánik: Sú premnožené
  5. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  6. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  7. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  8. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 092
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 456
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 334
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 230
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 695
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Doktor medicíny, psychiater Mário Straka

Ľudia niekedy poruchy predstierajú.


Opravy sú rozdelené do dvoch etáp.


TASR

Hviezdoslavova ulica patrí nepochybne k miestam s najvýraznejším geniom loci v rámci Trnavy.


Od začiatku roka zaevidovali 11 mŕtvych na cestách Trnavského kraja.

Polícia varuje šoférov, aby jazdili opatrne.


  1. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  2. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  3. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  4. Martin Pánik: Sú premnožené
  5. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  6. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  7. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  8. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 092
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 456
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 334
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 230
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 695
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu