Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
KDE HĽADAŤ VINNÍKOV NÁSILIA NA TRNAVSKÝCH ŠKOLÁCH?

Chlapci sa pobili, škola bola hore nohami

Dvaja deviataci z trnavskej základnej školy sa dohodli, že sa pobijú v Modranke na ihrisku. Jeden z nich však neprišiel, na čo druhý reagoval tak, že si ho podá po škole. Ako chlapec vychádzal aj so spolužiakom zo školy, obďaleč ich už čakala partia. Ledv

a si stihol odložiť oblečenie, keď sa útočník doňho pustil, že nestihol ani zareagovať. Nasledoval jeden úder za druhým. Z partie spolužiakov jeden nahrával celý incident na mobilný telefón. Napadnutý chlapec skončil s vážnymi poraneniami v oblasti oka a zlomeninou očnice.

V centre pozornosti
Udalosť, o ktorej je reč, sa odohrala ešte v decembri. Polícia v týchto dňoch obvinila útočníka z prečinu ublíženia na zdraví a výtržníctva a v pondelok 19. februára napoludnie vydala horeuvedenú tlačovú správu. „Už o hodinu boli v škole redaktori televízií a periodík. Chceli vedieť, ako sa to stalo. Odmietol som o veci hovoriť skôr, ako bude skončené vyšetrovanie. Ešte pokračuje, pretože v pondelok sme dostali žiadosť, aby sme na útočníka vypracovali posudok,“ informoval nás riaditeľ základnej školy Jozef Jankovič.
Na druhý deň po bitke matka zraneného žiaka po konzultácii s riaditeľom školy podala na polícii trestné oznámenie na útočníka za ublíženie na zdraví. „Škola bola pri vyšetrovaní k policajtom ústretová. Vyšetrovateľom sme poskytli priestor i prítomnosť pedagóga pri výsluchu neplnoletých žiakov. Boli sme s vyšetrovateľmi v úzkom kontakte, lebo nám záležalo na vyšetrení priebehu tohto incidentu a najmä jeho príčin,“ tvrdí riaditeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Alan
Zranený deviatak Alan, ktorý sa medzičasom vyliečil, nám spočiatku nechcel povedať nič. „Právnička mi to zakázala,“ dôvodil. Neskôr sa predsa osmelil: „Už vidím dobre. Štyri dni som bol v nemocnici a tri týždne doma. Neviem, prečo ma Filip zbil, nemali sme spolu žiadny spor, len v ten deň telefonoval s mojím kamarátom,“ povedal.

Filip
Filip, ktorý hrá futbal za Sláviu Trnava, sa v sobotňajšom zápase v Špačinciach nešťastne zranil a utrpel vnútrolebečné zranenie. „Je brankár, ako išiel po lopte, protihráč ho kopol do hlavy,“ hovorí jeho mama, ktorá vyvracia fámy, šíriace sa po škole, že ho niekto napadol z pomsty a zbil. Filipovej mame Mariane prišlo z polície synovo obvinenie. „Keď nemáme dôkaz v rukách, nemáme sa o čo oprieť. Na cédečku nie je zaznamenané, že Alan povedal Filipovi ’poď na päste‘. Išli sa biť obaja, aj Alan sa vyzliekal. Len Filip udrel prvý. To stačí, pre policajtov je to jednoznačné ublíženie na zdraví,“ vysvetlila Filipova mama, ktorá priniesla do školy potvrdenie o tom, že syn sa pri futbale zranil. Dozvedeli sme sa, že spolužiakovi sa už ospravedlnil a podali si ruky. Od Alana vraj dostal esemesku: „To nič!“ Filipova mama, ktorá schudla za tri dni dve kilá, syna obhajuje: „Ak je sám, je citlivý. Bojí sa. Ale toto bola frajerina, plno chalanov a on sa chcel ukázať. Keby boli iba oni dvaja, nič by nespravil.“

Skryť Vypnúť reklamu

Škola
Riaditeľ hovorí, že škola odsudzuje každé násilie, šikanovanie, či bitky. „Pedagógom je ľúto, že sa táto udalosť stala, i keď sa odohrala mimo areálu školy. Škola sa svojho podielu viny nezbavuje. Jej úlohou je nielen vyučovať, ale aj vychovávať mladú generáciu, ktorá je značne ovplyvnená pôsobením masovokomunikačných prostriedkov, internetu, kde sa prezentuje násilie ako bežný prostriedok riešenia medziľudských vzťahov. Citová otupenosť, arogancia, neúcta k iným ľuďom sa stála normálnym prejavom života mladých ľudí. V tejto oblasti bude mať veľmi veľa práce škola, ale najmä rodičia našich žiakov, musia pôsobiť príkladom svojho života a rodinnou výchovou,“ povedal riaditeľ Jozef Jankovič.

Video
Dnes je bežné, že žiaci nosia pri sebe mobilné telefóny a nahrávajú si do nich všeličo. Tak vzniklo aj video spomínaného incidentu, ktoré natočili deviataci. Siedmak Michal ho poslal reportérovi televízie. Bitka nahraná v decembri priamo v budove školy bola aj otitulkovaná. „Chcel som, aby sa vedelo, čo sa robí na škole, aby to policajti vyšetrili a aby sa to už u nás nevyskytovalo,“ vysvetlil Michal, ktorý nosil medzi žiakmi rozšírené video nahrané v mobile dva mesiace, ale zverejniť sa ho rozhodol až teraz. Ale ešte predtým ho ukázal niekoľkým učiteľom... „Len raz sme to skúsili... Videli sme video s ruskou školou, zo srandy sme skúšali natočiť niečo podobné. Predtým sme si bitku nacvičili, ale to sme sa naozaj nekopali... Nikto nikoho neudieral, to iba tak vyzeralo. Ale to sa teraz nedá vysvetliť... Mysleli sme, že nahrávku budeme mať iba my, ale dostalo sa to kamarátovi, ten to poslal ďalšiemu,“ rozpačito vysvetľovali vo štvrtok svorne traja nenápadní deviataci – Juraj, Miroslav a Samuel, ktorých na záchode medzi dverami, na chodbe, v triede nasnímal spolužiak Mišo.

Skryť Vypnúť reklamu

Bitky
Po vyšetrovaní v triedach, kontrole mobilov a zisteniach, že bitku už nútili spolužiačku natáčať aj šiestaci, na ihrisku sa skúšali biť štvrtáci, rozhodlo sa vedenie školy zvolať rodičovské združenie, aby o celom probléme informovalo rodičov, s cieľom zabrániť fámam a spoločne hľadať riešenie a nápravu. Vo štvrtok o 16.30 hodine bola školská jedáleň preplnená. Riaditeľ najprv informoval rodičov o priebehu celej udalosti, ktorá sa stala 14. decembra, aj o jej vyšetrovaní. Informáciu doplnil tým, že v decembri vznikla v škole aj ďalšia nahrávka bitky. „Natočili ju tak dokonale, že originál tromfli. Nahrali to tak reálne, že redaktori a celý svet uveril, že takto sa to tu každodenne deje. Zistil som, že keď sa povie päťkrát klam, na šiesty je to skutočne pravda,“ povedal riaditeľ Jankovič, prečo sa rozhodol vysvetliť to, čo bolo zverejnené v médiách. Pred rodičov postavil zainteresovaných deviatakov, aby vec vysvetlili. So súhlasom prevažnej časti rodičov z ich stretnutia na pôde školy predsedníčka školskej rady Xénia Strmenská vykázala redaktora a kameramana televízie. Vraj svojím neetickým získavaním informácií od detí a tendenčným vysielaním šotu televízia poškodila dobré meno školy.

Pravidlá hry
V živej diskusii sa rodičia zaujímali o to, čo vlastne žiaci natočili, kde boli učitelia, keď deviataci pripravovali video. Pripomienky boli i k tomu, že v školských taškách sa okrem mobilov vyskytujú aj boxery, nožíky a iné veci, ktoré do školy nepatria. Jeden rodič sa pýtal, prečo na chodbe nemajú žiaci službu. Niektorí naznačovali, že je chybou rodičov, ak dovolia deťom pozerať v televízii nevhodné programy. Zhodli sa, že „na ťahu“ sú rodičia previnilcov.
„Bojím sa, že rodičia po zhliadnutí televízneho vysielania, keď sa k tomu ešte pridajú legendy, na našu školu deti nedajú. Deviataci odídu na učilištia, ale čo urobili, nám poškodí. Tento rok sme zapísali iba 29 žiakov, je to jedna trieda. Ale výsledky detí a učiteľov hovoria, že škola patrí medzi dobré v okrese a chceme, aby ostala otvorená pre všetkých,“ povedal Jankovič. „Mobilné telefóny deťom nosiť nezakazujeme. Ak žiak dodržuje pravidlá školského poriadku, môže ho normálne používať, nie však na natáčanie videa!“ dodal a upozornil rodičov, aby sa viac venovali kontrole obsahu mobilov a školských tašiek. Jedným z opatrení, ako povedala Xénia Strmenská, bude sprísnenie dozoru na škole, žiaci budú musieť byť viac monitorovaní.
„Za seba a pedagogický kolektív môžem sľúbiť, že sa budeme viac snažiť o nápravu. Podobné veci sa iste dejú všade, len my sme boli prví, kde sa to prevalilo. Akým spôsobom budú deviataci potrestaní, sa dozviete od detí, prípadne v školskom časopise. Keby boli na strednej alebo výberovej škole, mohli by sme to riešiť aj vylúčením. My sme základná škola, žiak má povinnú školskú dochádzku. Môže dostať pokarhanie učiteľom, riaditeľom školy, alebo dvojku, trojku či štvorku zo správania,“ uzavrel Jozef Jankovič.
Minulý piatok ráno cez prvú hodinu vystriedali rodičov v jedálni všetci žiaci školy a pedagógovia. Riaditeľ aj s nimi pohovoril o tom, čo sa stalo a určil nové „pravidlá hry“, z ktorých bitky v škole i na ulici a nahrávanie na mobilné telefóny vylúčil.Ďalší príbeh
Trnavská polícia rieši aj ďalší prípad násilia – na Základnej škole na ulici Kornela Mahra v Trnave, ktoré bolo tiež zaznamenané na video v mobile. „Na chodbe nastal zrazu veľký hluk. Šiestak s akousi kovovou tyčou naháňal po chodbe o tri roky staršieho žiaka. Podľa výrazu jeho tváre bol v akomsi amoku. Kričal, že ho zabije. Najzábavnejšia bola však učiteľka, ktorá ich začala naháňať. Niektorí si to nahrávali aj na mobily,“ hovorí jeden zo žiakov.
Situácia síce vôbec nebola komická, no ostatní žiaci si z celého incidentu začali robiť srandu. Útočníka s teleskopickým obuškom spacifikovali až za pomoci ďalších učiteľov. Riaditeľ školy incident nahlásil rodičom i na políciu, nakoľko šlo o napadnutie so zbraňou. „Polícia celú vec rieši ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Avšak vzhľadom na to, že išlo o žiaka, ktorý nie je ešte trestne zodpovedný, nebude možné priestupok prejednať. Preto ho odstúpime na obvodný úrad práce na odbor sociálnych vecí, kde sa tým budú zaoberať,“ potvrdila nám v januári informáciu hovorkyňa KR PZ v Trnave Martina Kredatusová. Žiak momentálne do školy nechodí, pretože príslušný úrad ho poslal do diagnostického centra na tri týždne. Učitelia i riaditeľ majú obavy, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Rozhodujúce slovo totiž nemá škola, polícia či inštitúcie, ale zákonný zástupca – rodič. „V tomto prípade bolo šťastím, že rodičia súhlasili s riešením svojho dieťaťa, čo je aj úspechom snaženia sa školy, sociálnych pracovníkov a polície,“ hovorí riaditeľ školy Jozef Gábor.

Rodina
Ak dieťa udrie lopatkou kamaráta po hlave len preto, že mu nepožičalo inú hračku, ťažko z toho viniť len učiteľku. Podľa psychológov treba hľadať príčiny takéhoto riešenia sporu aj v rodine. Dôležité pre rozvoj mladého človeka sú citové väzby. Dieťa musí lásku získavať, aby ju mohlo ďalej rozdávať okoliu. To sa týka aj venovania pozornosti rodičov. Nevšímavosť a ľahostajnosť sú prvými krokmi k vzájomnému odcudzeniu sa. Ak rodičom vo výchove ujde vlak, ujde im hlavne vplyv na vlastné dieťa. Citový deficit sa prejaví páchaním brutality, potrebou dostať sa do centra pozornosti, napríklad agresivitou a šikanovaním. Na druhej strane sú obete - a obeťami šikany sa môžu stať aj tí slušne vychovaní. Šikanované sú hlavne deti, ktoré sa niečím vymykajú z priemeru – svojím vzhľadom, telesným postihnutím, študijnými výsledkami, oblečením - a možností je veľa. A zo strachu zväčša nič neprezradia ani svojim rodičom. V takých prípadoch môže včas zakročiť iba neľahostajný pedagóg. Ak sa to dozvie rodič, môže byť neskoro!

Spolupáchatelia
Posielate svoje dieťa denno-denne do školy? Ste si istí, že je v bezpečí? Viete, čo robia vaše deti v škole, či neubližujú alebo nemajú strach zo spolužiakov? Aj trnavské prípady svedčia o tom, že násilie a šikana sú problémy tejto doby. V januári trnavská polícia na podnet otca zaevidovala prípad šikanovania žiaka deviatakmi. Keďže sa prípad vyšetruje, podrobnosti zatiaľ na základe požiadania nemôžeme zverejniť. Predchádzajúce riadky nech sú mementom a výzvou, aby sa násilie na školách nepodceňovalo, ale riešilo. Zákaz mobilov a odsudzovanie publicity a snaha utajiť problémy, situáciu na školách nevyrieši. Aj pedagóg, a vlastne každý, ktorý skrýva hlavu do piesku a tvári sa, že nič nevidí a jeho sa to netýka, sa stáva spolupáchateľom. Pozerajme sa okolo seba, aby o tom, čo sa na školách deje, nemuseli vydávať svedectvá videá. Žiaden z rodičov si totiž neželá, aby jeho dieťa bolo obeťou alebo vinníkom.
-r- , - gak -,

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 750
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 981
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 106
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 485
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 137
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 794
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 456
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 288
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 160
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračné foto.

Aktuálne je zaočkovaných osôb viac ako sto tisíc ľudí.

14m

Samospráva sa už začala pripravovať na víkendové testovanie.

2 h
Ilustračná fotografia.

Hlohovec je podľa výsledkov testovania tretí najhorší na Slovensku.

3 h

Dôvodom je nedávno zavedené triedenie bioodpadu.

4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

21 h

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

18 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

18 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?