Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme obec Abrahám

Nielen starostovi robí starosti kanalizácia Od polovičky vlaňajšieho septembra je Abrahám rozkopaný. Rovnako ako v okolitých obciach v ňom TAVOS, a.s., v rámci projektu ISPA, buduje kanalizáciu

Nielen starostovi robí starosti kanalizácia
Od polovičky vlaňajšieho septembra je Abrahám rozkopaný. Rovnako ako v okolitých obciach v ňom TAVOS, a.s., v rámci projektu ISPA, buduje kanalizáciu. V Abraháme by mala byť hotová do konca roka 2007. Obec však aj tak musela investovať do prípravy projektov, ktoré dala vyhotoviť v roku 1999, i do stavebného povolenia, ktoré dostala v roku 2003, už 650 tisíc korún. Piešťanská vodárenská spoločnosť buduje kanalizáciu len v hlavnej časti obce. Ostatnú by mala obec postaviť z vlastných zdrojov, prípadne zo štátnych prostriedkov alebo z európskych fondov. Zaplatiť treba výkopové práce i materiál. O dotáciu osem miliónov korún požiadala z environmentálneho fondu. „Ak dostaneme dva, budeme zatiaľ spokojní,“ tvrdí starosta. Na odkanalizovanie celého Abrahámu by bolo treba 25-30 miliónov. V súčasnosti je obec rozhádzaná, zeleň rozkopaná, chodníky rozbité, cesty tak isto. Kým jedni sa z kanalizácie tešia, iným sa rozkopávky nepáčia a šomrú. Obyvateľov ešte čaká vybudovanie kanalizačných prípojok. V lete, či na jeseň by mali poslanci rozhodnúť, či a akou čiastkou obec na ne prispeje. Uľahčiť chce najmä dôchodcom a ľuďom s nízkymi príjmami. Rozpočet obce vyčleňuje na kanalizáciu z vlastných zdrojov 2,5 mil. korún v tomto roku. Na čo konkrétne budú použité, sa ešte rozhodne.

Skryť Vypnúť reklamu


Šatňa na ihrisku v novom šate
Medzi splnené úlohy minulého volebného obdobia v Abraháme patrí aj rekonštrukcia spoločenskej budovy na športovom štadióne. Obec to vyšlo na 3,1 milióna korún. Budova je teraz v stopercentnom stave, má tri šatne, sprchy. V objekte je spoločenská miestnosť, ktorá sa dá využiť na menšie rodinné oslavy a akcie pre kolektívy okolo 20-25 ľudí. Sociálne zariadenie je vnútorné aj vonkajšie. Pretože tribúna na ihrisku zatiaľ chýba, obec dala vybudovať tiež prístrešok, ktorý slúži v prípade nepriaznivého počasia ako úkryt pred dažďom.
Vlani vymenili starý chodník od kostola po múzeum, a tak dlažbový chodník široký 180 cm a dlhý 420 metrov na exponovanom mieste slúži obyvateľom.


Obecný úrad „omladol“
Budova obecného úradu, ktorá bola postavená v polovici devätnásteho storočia, potrebovala už rekonštrukciu. „Stálo nás to asi 700 tisíc korún. Vymenili sme okná, dvere, kúrenie, podlahy, fasády, objekt sme zateplili, aby úrad zodpovedal podmienkam súčasnosti,“ hovorí starosta Marian Vrbovský. Prostriedky na úpravy investovala obec aj do zdravotného strediska. Vynovené sú priestory ambulancie všeobecného lekára MUDr. Františka Kovalíka, nainštalované nové ústredné kúrenie a zmodernizované vnútorné zariadenie. Pre deti ordinuje detská lekárka MUDr. Daniela Harušincová. Zubárka z obce odišla a novú sa zatiaľ získať nepodarilo. Obnovená bola i fasáda.
Materskú školu s kapacitou pol stovky detí v súčasnosti navštevuje 35 malých žiačikov. Aby trávili čas v zdravom a bezpečnom prostredí, aj na materskej škole dala obec vymeniť okná a dvere. Budovu zateplili, urobili fasádu, ríny, zaizolovali strechu, dali nové odsávanie, nové postieľky a veľa nevyhnutných drobností. Dohromady sa na tento účel minulo 850-900 tisíc korún. Náklady na prevádzku škôlky sú vysoké, vedenie obce si však uvedomuje, že mať v Abraháme predškolské zariadenie je nevyhnutné.

Skryť Vypnúť reklamu

Škola túži po telocvični a športoviskách
Základná škola v Abraháme, ktorá má stále 1. – 9. ročník, vzdeláva v súčasnosti asi polovicu počtu detí v porovnaní s časom najväčšieho rozmachu. Pred 40 rokmi ju navštevovalo asi 290 detí, trochu neskôr až 340. Od roku 1970 však nastal prudký pokles populácie. Vlani absolvovalo základnú školu 27 deviatakov, ale do prvého ročníka nastúpilo iba 14 detí. Rozpočet školy s právnou subjektivitou pre tento školský rok je 5,3 milióna korún. Na platy pre 13 učiteľov, dve upratovačky, ekonómku a kuriča škola potrebuje 4 milióny. Zvyšok využíva na prevádzku. Napriek tomu aj na tejto budove s pomocou obce vymenili okná za 1,2 mil. korún. Nové ríny stáli ďalších 90 tisíc. Za zlikvidovanie havárie kanalizácie zaplatila obec 30 tisíc korún. Dva staré kotly ústredného kúrenia zo šiestich vykurujúcich vymenili za jeden nový, výkonnejší kotol. Škola sa tiež snaží dobre hospodáriť. Za vlastné peniaze obstarala nové stoličky a stoly do troch tried.
„Za školou sme kúpili pozemky a plánujeme tam vybudovať letné aj zimné športoviská, bežecké dráhy. Priestoru máme dostatok. Všetky okolité školy majú vlastnú telocvičňu, jedine nám chýba. Dáme vypracovať projekt na jej výstavbu a pretože je to náročná záležitosť, budeme žiadať prostriedky od štátu a Európskej únie,“ plánuje starosta Vrbovský.

Skryť Vypnúť reklamu


Výstavba bytoviek je reálna
Prostriedkom na stabilizovanie počtu obyvateľov v obci je možnosť bývania. Preto sa poslanci obecného zastupiteľstva rozhodli podporiť vybudovanie dvoch – troch bytových domov, v ktorých by bolo po 8 až 12 bytov.
Výmena pozemkov medzi obcou a miestnym poľnohospodárskym družstvom, je v štádiu nádejného rokovania. Tento rok obec plánuje dať vypracovať projekty, požiadať o dotáciu na bytové domy zo Štátneho fondu rozvoja bývania a pustiť sa do diela.


Obec vlastníkom pozemky zhodnotí
Príležitosť pre individuálnu bytovú výstavbu núka v strede obce lokalita Záhumenice. Je tam možnosť postaviť približne 60 - 80 rodinných domov. Poslanci s týmto zámerom súhlasia. Prijali rozhodnutie dať vypracovať geometrický plán, podľa ktorého bude obec od majiteľov pozemkov získavať ich časť na uličné priestory, komunikáciu, chodníky, zeleň. Plánovaná šírka ulice je asi 16 – 19 metrov. Druhá strana je tzv. Panska cesta, ktorá je teraz široká tiež len päť metrov. „Potrebujeme zobrať niekoľko metrov zo záhrad na verejné uličné priestory, chodník, cestu, osvetlenie. Majitelia sú týmto plánom naklonení, niektorí sa dožadujú, aby sme už začali robiť. Čakáme na geometrický plán,“ vysvetľuje starosta.
Za pozemky darované pod verejné priestranstvá obec terajším majiteľom platiť nebude. Pôdu darujú zdarma a obec zato vybuduje infraštruktúru, cestu a ostatné náležitosti pre budúcich stavebníkov. Premenou na stavebné pozemky sa záhrady zhodnotia. „ Bez vlastníctva, na cudzom pozemku, však nemôžeme získať stavebné povolenie. Máme už predbežné súhlasy majiteľov, a teraz by malo prichádzať k podpisom darovacích zmlúv,“ dodáva. Po vybudovaní verejných priestranstiev môžu vlastníci pozemkov začať stavať, alebo pozemky predať. Realizácia sa predpokladá v dlhšom časovom horizonte, nie za rok, za dva.
V Abraháme je otvorený aj ďalší stavebný obvod. Majitelia pozemkov pred týždňom podpísali poslednú darovaciu zmluvu. Na tejto pôde bude asi 10-12 stavebných pozemkov. Infraštruktúru a komunikácie, ktoré sú majetkom obce, vybuduje obec tým istým systémom ako v Záhumeniciach. Verejné priestranstvá ostanú obci, zhodnotené pozemky majiteľom.


Vodu si nedajú!
Základná životná tekutina je v Abraháme v majetku obce, ktorá má vlastnú vodáreň, vlastnú čerpaciu stanicu, vlastné rozvody. Vedenie obce sa neponáhľa s odovzdaním vodárenskeho majetku do vodárenskej spoločnosti. Zatiaľ si chce vodu ponechať vo vlastnej správe a garantovať tak Abrahámčanom fantastickú cenu vody – 12 korún za kubický meter. Odberatelia vody od veľkých vodárenských spoločností platia za rovnaké množstvo vody takmer trojnásobok.


Exponáty v múzeu pribúdajú
Múzeum v Abraháme nie je síce registrované, napriek tomu predstihlo rozsahom i kvalitou niektoré obdobné inštitúcie, ktorými sa Abrahámčania inšpirovali. V objekte starej školy rastie od roku 2003 zbierka historických poľnohospodárskych a rozličných remeselníckych predmetov, ktoré sa v obci našli. Niektorí ľudia ich darovali, niektorí prepožičiavajú. V súčasnosti obsahuje už 850 predmetov a ďalšie pribúdajú. Expozícia je v dvoch veľkých miestnostiach, jednej menšej a v klenbovej pivnici, ktorú objavili pri rekonštrukcii budovy. Umiestnili v nej pivničné exponáty, sudy, lisy, starodávne fľaše na víno...
Správkyňou múzea a obecnej knižnice, ktorá je v tom istom objekte, je Ľudmila Horváthová, podľa starostu pre túto prácu takmer nenahraditeľná osoba. Múzeum je otvorené raz do mesiaca, podľa potreby však aj v prípade slávností, sviatkov, návštev v obci, akcií, aj na požiadanie. „Vytvorenie múzea bolo pre záchranu kultúrneho dedičstva Abrahámu posledným zvonením. Predmety, ktoré sa nachádzajú na pôjdoch, v pitvoroch a dvoroch, by tak boli skončili na smetisku. Každý je označený menom darcu, zaregistrovaný a vyfotografovaný,“ vysvetľuje hlava obce a zdôrazňuje zámer múzeum ešte rozšíriť a veľké exponáty, ktoré sú zatiaľ pod rímsou, umiestniť pod prístrešok.

Abrahámske noviny
Už štvrtý rok zabezpečujú informovanosť obyvateľov obecné Abrahámske noviny. Vychádzajú štvrťročne v rozsahu štyroch až dvanástich strán, podľa potreby. Prinášajú informácie obecného úradu, mapujú život vzdelávacích, spoločenských, kultúrnych a športových organizácií, udalosti vo farnosti, atď. V praxi sa ukazuje, že ľudia radi čítajú, ale už menej radi píšu. Profesionálov na tvorbu periodika by radi privítali v obci viac.


Hodnotná kniha o obci
Takmer 300-stranová publikácia Abrahám, s podtitulom História a súčasnosť obce, vyšla v náklade 630 výtlačkov v roku 2004. Dnes je záujemcom k dispozícii už iba posledných 50 kusov knihy, ktorú na obecnom úrade možno kúpiť za výrobné náklady 300 Sk. Nie všetky informácie o obci sa do tohto diela zmestili. Preto v každom čísle štvrťročníka Abrahámske noviny nájdu čitatelia pravidelnú rubriku Čo nebolo v monografii.

Jatelinka oživuje tradície i reprezentuje
Pred tromi rokmi oslávila folklórna skupina Jatelinka 40. výročie svojho založenia. Pracuje bez prerušenia a v súčasnosti ju vedie Mgr. Anna Gécová. Tanečno-spevácka skupina, ktorá je ozdobou každého podujatia v obci, dosahuje veľmi dobré výsledky. Folkloristi okrem toho chodia na súťaže, ľudia ich pozývajú na vystúpenia po celom regióne. Zásluhou tohto amatérskeho súboru stále žijú v obci tradície, kroje a folklór z čias dávnych predkov. Náš objektív zachytil Jatelinku na otváraní Amfiteátra v Jaslovských Bohuniciach.
Matičiari, hasiči, rybári...
Pri poslednom sčítaní bolo v Abraháme 1132 obyvateľov. V súčasnosti ich je 1082. V posledných rokoch sa počet obyvateľov stabilizoval. Vo voľnom čase sú aktívni v obci futbalisti, rybári, kynológovia, včelári, ale najaktívnejšou organizáciou je miestny odbor Matice slovenskej. Má 140 členov, ktorí sa angažujú pri usporadúvaní plesov, zábav, výstav, výletov v obci, organizujú brigády na cintoríne, pomáhajú obecnému úradu. Široko-ďaleko je známy ich vynikajúci matičný ples, ktorý už zapísal svoj 5. ročník.
Obci prospešnú spoločenskú činnosť vykonáva aj Dobrovoľný hasičský zbor Abrahám. Známy sa stal pravidelnými nočnými hasičskými pretekmi, na ktorých sa každoročne zúčastňuje 30-35 družstiev. Tento rok je akcia naplánovaná v polovici júna. V čase pretekov sa v športovom areáli schádza 700 - 800 účastníkov. Hasiči majú vlastný hasičský klub, obec kúpila hasičské auto a ročne podporuje činnosť DHZ sumou 50 - 60 tisíc korún.


Nechcú premeškať žiadnu šancu
Po minuloročných decembrových voľbách sa Obecné zastupiteľstvo obce Abrahám zásadne vymenilo. Zo siedmich poslancov je päť nových. „Podľa aktivít, ktoré sme si vytýčili, vidieť, že latka je postavená hodne vysoko. Som tomu rád,“ teší sa staronový starosta Marian Vrbovský. Hneď v prvom povolebnom roku sa obec v maximálnej možnej miere bude snažiť o presadenie svojich projektov. Začína sa nové plánovacie obdobie rokov 2007-2013 a zastupiteľstvo je presvedčené, že to treba využiť. Keď v marci, júni či septembri prídu prvé výzvy z ministerstiev a fondov, musí byť obec na to pripravená. „Pozemky a majetky máme vysporiadané, niektoré vízie a rozhodnutia hotové. Teraz treba rozhodnúť, do čoho pôjdeme a urobiť si plány mierne optimistické,“ vytyčuje smer starosta.
Na prvom mieste v návrhu investícií je kanalizácia. V popredí záujmu sú aj investície pre nové stavebné obvody, treba dať urobiť geometrické plány na lokalitu pre výstavbu rodinných domov, vykúpiť pozemky pod bytovky, nezabudnúť na zdravotné stredisko, obecný autobus, dostavbu zberného dvora, kúpiť drvičku odpadov, prestavbu a doplnenie vybavenia vyžaduje i kuchyňa v kultúrnom dome, parkovisko pred ním, ktoré je malé a slabo osvetlené, atď.
„Podľa fundovaného odhadu by sme potrebovali asi 150 miliónov korún. Toľko asi nezískame, ale budeme sa snažiť vybaviť čo najviac,“ plánuje starosta.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 5. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 6. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 183
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 951
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 861
 4. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 416
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 407
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 327
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 213
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 581
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 206
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 013
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračné foto.

Zasahujúci hasiči poskytli jednej osobe prvú predlekársku pomoc.


TASR 42m

Mladý muž zaútočil na o viac ako 30 rokov staršieho.


SITA 2 h
Úspešní trnavskí pretláčači

Zatiaľ ide o ich najväčší úspech.


5 h
Ilustračné foto.

V uliciach Piešťan sa premiérovo predstavia umelci na 6. ročníku festivalu Piešťany Street Art Festivalu.


TASR 7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mesto hygienikov o konaní hromadnej akcie neinformovalo.


8 h

Namiesto nápravy im NCZI zasiela ďalšie termíny na očkovanie.


29. júl

Nárazu podľahla 77-ročná žena.


29. júl

Pri dopravnej nehode sa zranili štyria ľudia, z toho dve deti.


8 h

Už ste čítali?