Zdalo sa vám, že keď ste naposledy cestovali taxíkom, vodič si vypýtal sumu, ktorá prekračovala vaše očakávanie? Na ziskuchtivých taxikárov si minulý týždeň posvietili policajti v hlavnom meste Slovenska. Pri kontrole taxíkov zistili, že niektoré z nich majú nezaplombované alebo neoverené taxametre a preto im udelili blokové pokuty. Bojuje s taxikármi aj polícia v Trnave?
Ceny za odvoz taxíkom sú individuálne, každá firma si ich stanovuje inak.
Do úvahy sa berie množstvo odjazdených kilometrov a doba čakania.
„Cena za jeden kilometer sa pohybuje od 25 až do 30 korún. Iné je to pri sadzbe za čakanie, tá sa za hodinu napočíta od 300 do 600 korún. Ak na vás čaká taxík približne päť minút, zaplatíte od 25 až do 50 korún,“ prezradil nám jeden z trnavských taxikárov. Niektorí z nich, pokiaľ nemajú zaplombované taxametre, môžu prísť k celkom slušným peniazom. Kontrola by preto mala byť nevyhnutná. V Trnave je však situácia iná ako v hlavnom meste. Bratislavská polícia dostala poverenie od ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej, polícia v Trnave vykonáva v súvislosti s vozidlami taxislužby len štandartné kontroly. „Zameriavame sa napríklad na priestupky v doprave alebo na kontroly osôb,“ uviedla.
„Pokiaľ by aj Trnava získala toto poverenie, už čoskoro by sa trnavskí taxikári mohli dočkať prísnejšej kontroly,“ povedal nám hovorca bratislavskej polície Peter Pleva. Trnavský hovorca Pavol Tomašovič však tvrdí, že kontrolu zabezpečuje orgán, ktorý udeľuje taxikárom licenciu. „V Bratislave je to magistrát, ktorý má širšie legislatívne kompetencie. V Trnave to môže robiť len živnostenský úrad, ktorý taxislužbám vydáva oprávnenie na podnikanie.“
Úrad však overuje iba to, či subjekty podnikajú v zmysle živnostenského zákona. Overovanie a kontrolu taxametrov zabezpečuje totiž Slovenský metrologický inšpektorát, ktorý každé dva roky meradlá overuje a preplombuje. „Ak je občanovi podozrivá suma, ktorú za odvoz taxíkom zaplatí, môže sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Tá podá podnet nám a my skontrolujeme správnosť nastavenia taxametra,“ povedal nám inšpektor Peter Adame. Ten nám zároveň prezradil, že takéto kontroly robia aj námatkovo. „Ak zistíme, že taxík zaplombovaný taxameter nemá, hrozí mu pokuta až do výšky 200 tisíc korún,“ povedal. Ako však inšpektor priznal, takáto kontrola sa robí iba zriedkavo, keďže „inšpektorát na celom Slovensku zamestnáva asi pätnásť ľudí a taxíkov je oveľa viac.“
Lenka Juríková
Foto: autorka
Taxikár vydá potvrdenie o zaplatení len na požiadanie
„Taxikár by mal zákazníka vopred informovať o rozsahu služby a jej cene
prostredníctvom cenníka. Ten môže byť umiestnený na predných dverách alebo na palubnej doske z vnútornej strany,“ informovala nás tlačová hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová. „Potvrdenku však vydá až na požiadanie zákazníka,“ uviedla. Podľa nej, ak zákazník nie je spokojný so službami, reklamáciu môže uplatniť hneď na mieste alebo písomne u prevádzkovateľa taxislužby. Svoju sťažnosť môže adresovať aj na Cech taxikárov. „V prípade, ak by zákazník nebol vopred informovaný o cene, alebo ak by taxikár nezapol taxameter alebo by mu neumožňoval kontrolu jeho údajov, podnet na kontrolu môže nespokojný zákazník poslať aj na obchodnú inšpekciu,“ povedala. Príslušný inšpektorát potom preverí tieto skutočnosti a skontroluje aj platnosť úradného overenia taxametra. „Je preto potrebné predložiť aj fotokópiu dokladu o zaplatení, pokiaľ mu bol vydaný a udať stanovište taxíka so štátnou poznávacou značkou vozidla,“ dodala Krkošová.
- le -