rístupom. „Herňa je vybavená špeciálnymi drevenými i textilnými hračkami, vrátane kolekcie špeciálnych hračiek na rozvíjanie motoriky postihnutých detí z autorskej dielne Jiřího Trnku z Prahy,“ povedala nám Dagmar Nováková
z Mestskej knižnice v Piešťanoch, ktorá aktívne spolupracuje s detskou liečebňou Zelený strom Slovenských liečebných kúpeľov i špeciálnymi základnými školami mesta a piešťanského okresu. V auguste 2005 sprístupnila novú počítačovú učebňu pre zdravotne handicapovaných a sociálne odkázaných občanov mesta v rámci projektu Oskar bez bariér. Posilnila tým svoju sociálnu funkciu a zvýšila možnosti týchto ľudí na trhu práce a v procese celoživotného vzdelávania. Posledné mesiace roku 2006 patrili v knižnici podujatiam II. ročníka projektu Vitajte v našom meste, ktorý bol zameraný na integráciu zdravých a handicapovaných detí, mládeže a dospelých. Motto projektu znelo: „Slnko svieti pre všetkých.“ Jeho hlavným cieľom bolo pripraviť priestor pre tvorivosť a prezentáciu umeleckých schopností a zručností osôb s najrôznejšími druhmi postihov.
„Neobmedzili sme sa však len na priestory knižnice. Časť podujatia sa cielene uskutočnila aj mimo knižnice, v reprezentačných priestoroch piešťanského Kursalonu, v uliciach mesta a v triedach špeciálnych škôl,“ oboznámila nás Nováková. Celý projekt odštartoval malým festivalom tvorivosti handicapovaných, na ktorom svoje spevácke, tanečné i dramatické schopnosti predviedlo niekoľko skupín neprofesionálnych handicapovaných umelcov. Súčasťou festivalu boli i prezentačno-predajné stánky s výrobkami detí špeciálnych základných škôl a klientov sociálnych zariadení priamo v centre mesta. Deti so špeciálnymi potrebami mali možnosť pracovať na tvorivej dielni s výtvarníčkou a arterapeutkou Alenou Wagnerovou, viesť tvorivú dielňu pre svojich zdravých rovesníkov v rámci prezentácie svojej školy, či namaľovať svoj sen vo výtvarnej súťaži. Tú je možno až do konca januára navštíviť v priestoroch Mestskej knižnice v Piešťanoch. Výnimočným stretnutím so svetom handicapovaných bol workshop a interaktívne predstavenie Divadla z Pasáže, divadla mentálne postihnutých hercov z Banskej Bystrice, ktorého sa zúčastnili i deti z materských škôl. Samozrejme, v rámci projektu sa pracovalo aj s knihou. Veď inak to v knižnici ani nejde. „Cez čítanie, rozprávanie i zmyslové hry sa deti na chvíľku ponorili do sveta nevidiacich, nepočujúcich i ľudí na invalidných vozíkoch. Do knižnice zavítala spisovateľka Toňa Revajová, aby deťom predstavila svoju knižku Pol prázdnin s tetou Kolieskovou, v ktorej tematiku handicapovaných pred rokmi umelecky spracovala,“ dodala pracovníčka knižnice.
- dn -,