Ako v súvislosti so zmenami vo fungovaní polície povedal Kaliňák, ide o to, aby nové vedenie pochopilo výzvy, ktoré pred Policajným zborom stoja.
Stanko pracuje v polícii už osemnásť rokov a pôsobil aj ako riaditeľ kriminálnej polície. „Bol som tri roky riaditeľom najväčšieho policajného okresu na Slovensku. Dovolím si povedať, že určité riadiace skúsenosti už mám,“ povedal pre Trnavské noviny. Napriek tomu svoju novú funkciu považuje za veľkú zodpovednosť. Nový riaditeľ nevylúčil ani zmeny v polícii. „Zaručene k nim príde. Nástupom nového vedenia v rezorte ministerstva vnútra boli vytýčené hlavné úlohy a ciele. Tomu bude potrebné prispôsobiť či už organizačnú štruktúru na krajskom riaditeľstve alebo na okresných úrovniach. Určite bude potrebné zmeniť aj systém práce,“ vysvetlil. Podľa neho by mala byť práca polície čo najbližšie k občanovi. Konkrétne kroky či zmeny však nekomentoval. „Zatiaľ som si dal spracovať analýzu súčasného stavu. Po jej vyhodnotení budeme hľadať možnosti a cesty zlepšenia,“ dodal. Stručne zhodnotil aj doterajšiu prácu polície v Trnavskom kraji: „V predchádzajúcom období sme dosiahli pekné výsledky. Pri poklese evidovaných trestných činov stúpla ich objasnenosť. Zaznamenali sme významný pokles násilných aj majetkových trestných činov. Určite sú oblasti, v ktorých je čo vylepšiť. Chcem však podotknúť, že fungovanie a požadovaný chod polície nezávisí len od krajského riaditeľa,“ povedal na záver. Podľa neho ide o tímovú prácu, pri ktorej je dôležité mať kvalitných profesionálov. Úspech polície pritom nebude závisieť iba na kolektíve, ale aj na jednotlivých okresných riaditeľstvách.
Bývalý krajský policajný riaditeľ v Trnave, ktorý túto funkciu zastával od 1. mája 2005, už nastúpil na iný post na Úrad hraničnej a cudzineckej polície.
Petra Nagyová, foto: KR PZ