Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Predstavujeme obec Biely Kostol

Ďalšie štyri ulice odkanalizované Biely Kostol patrí medzi obce, ktoré v spolupráci s Trnavskou vodárenskou spoločnosťou, a.s., Piešťany zabezpečujú výstavbu kanalizácie, financovanú z európskych fondov ISPA

KANALIZACIA
Ďalšie štyri ulice odkanalizované
Biely Kostol patrí medzi obce, ktoré v spolupráci s Trnavskou vodárenskou spoločnosťou, a.s., Piešťany zabezpečujú výstavbu kanalizácie, financovanú z európskych fondov ISPA. V rekordnom čase, zhruba za dva mesiace - od začiatku októbra do konca novembra 2006, bola vybudovaná gravitačná kanalizácia na štyroch uliciach - Krátkej, Poľnej, Stromovej a Ľadovej. Na kanalizáciu sa pripojí asi 60 domácností, polovica je už pripojená. „Veľkou výhodou bolo, že TAVOS, a.s. vybudovala aj kanalizačné prípojky jeden meter za hranicu pozemku a občania sa na ne napájajú z revíznej šachty,“ konštatuje J. Adámek. Celkove si projekt kanalizácie v dotknutých obciach vyžiada 22,7 mil. eur, čo je 873,5 mil. korún. TAVOS, a.s., si na tento účel vzala úver vo výške 6,7 mil. eur. Povrchové úpravy uvedených ulíc a asfaltárske práce budú vykonané až v jarnom období, po usadnutí zeminy a zásypovej hmoty.
foto kanalizacia

Skryť Vypnúť reklamu

OSVETLENIE
Vysoká spája obec s Parnasom
V súčasnom období je pred dokončením verejné osvetlenie na Vysokej ulici. Cieľom výstavby je osvetliť a skontaktovať obec so sídliskom Parnas. Vzhľadom na vysokú frekvenciu dopravy po tejto ulici, kde obec pripravuje vybudovanie dvoch odstavných pásov pre prímestskú autobusovú dopravu, bude postupne dobudovaný aj chodník. Doterajšie náklady na osvetlenie predstavujú 557 tisíc korún.
foto osvetlenie

BYTY
Prvé byty už koncom marca
Na pozemkoch o výmere približne 10 hektárov, ktoré od súkromníkov vykúpila firma Vencorp Real, rastie nové sídlisko Parnas. Je predpoklad, že prvých 60 z naplánovaných 229 bytov bude odovzdaných do konca marca. V neskoro jesennom období, vzhľadom na počasie, vykonávajú dodávateľské firmy úpravy fasád na dvoch bytových domoch. Aj všetky stavebné a inštalačné práce vo vnútri domov už spejú k ukončeniu. „V rámci lokality Parnas sa pripravuje aj výstavba súkromných rodinných domov na 48 stavebných pozemkoch. Inžinierske siete sú vybudované a skolaudované. Predpokladáme, že už v jarnom období prví záujemcovia požiadajú o stavebné povolenie,“ informuje starosta obce Jozef Adámek.
foto Parnas2

Skryť Vypnúť reklamu

ZAZRAK
Zázrak - sídlisko vyrástlo za rok
V druhej lokalite - Na lúkach momentálne vykonávajú kolaudačné konania na prívod elektrickej energie, verejného osvetlenia, kanalizácie a vodovodu. V utorok 19. decembra sa začne kolaudácia vybudovaných domov, ktoré boli postavené v priebehu jedného roka. K uvedenému termínu ich bude odovzdaných osemdesiat. Slúžiť budú ako byty pre stredný manažment automobilky PSA Peugeot-Citroen.
foto Parnas

KRIZOVATKA
Po križovatke aj odstavné plochy
Po oprávnených pripomienkach, že nie sú vytvorené náležité podmienky výjazdu z nového sídliska Parnas na štátnu cestu č. 504/II Trnava – Ružindol, a teda riadne sprístupnené rodinné domy a byty pre zamestnancov PSA Peugeot-Citroen, bola v dotyku sídliska a komunikácie vybudovaná križovatka, ktorá je už skolaudovaná. Výstavbu zabezpečil Amos Invest Consulting, a.s. V súčasnosti pri vyústení Vysokej ulice na štátnu cestu budujú dve nové odstavné plochy pre autobusy. S ich odovzdaním sa počíta do 20. decembra.
foto plochy

Skryť Vypnúť reklamu

SKOLA
Podarí sa obnoviť školu?
Riešením kritickej situácie, keď na začiatku školského roku 2005/2006 rodičia zapísali do základnej školy v obci iba dvanásť detí, bolo napokon jej zrušenie. „Rodičia sa na webovej stránke obce pýtajú, prečo sa tak stalo. Vytýkajú, že zrušenie školy bolo dôsledkom zlej personálnej práce starostu. Riaditeľku školy však vybrala do funkcie školská rada, nie ja,“ vysvetľuje starosta. Ani presunutie škôlky do budovy školy, zlúčenie jedální a vybavenie právnej subjektivity pre školu nepomohlo. V súčasnosti viac ako sto školopovinných detí z Bieleho Kostola navštevuje základné školy v krajskom meste. Namáhavé je to najmä pre menšie deti a ich rodičov. Rodiny zaťažuje finančne cestovné i strata času. „Budem robiť všetko pre to, keď budú odovzdané nové byty a do obce príde klientela, ktorá bude mať deti, aby sa škola znovu obnovila,“ sľubuje starosta.

AUTOBUSY
Vyrieši sa konečne problém autobusovej dopravy?
Autobusová doprava je problém, ktorý nevznikol v Bielom Kostole dnes. Ťahá sa od roku 2005 a po zavedení nového grafikonu dopravy od 10. decembra začal otriasať dôverou v starostu a novozvolené zastupiteľstvo ešte pred jeho ustanovujúcim zasadnutím, ktoré sa konalo 13. decembra.
„Hrnčiarovce a Biely Kostol boli asi jediné obce na Slovensku, ktoré prevádzkovali mestskú dopravu a hradili aj stratu vo verejnom záujme. U nás predstavovala okolo 40 tisíc korún,“ hovorí staronový starosta obce JUDr. Jozef Adámek. Keďže prevádzkovateľom mestských autobusových liniek je mesto Trnava, obec vo februári 2005 požiadala Trnavský samosprávny kraj (TTSK) o zrušenie licencie s tým, že do Bieleho Kostola, tak ako do ostatných obcí v rámci kraja, budú spoje zabezpečované prímestskou autobusovou dopravou. „Rokovali sme v apríli i septembri, navrhovali sme určité riešenia na zabezpečenie autobusovej dopravy do obcí Biely Kostol a Hrnčiarovce. TTSK s nimi nesúhlasil a aj Slovenská autobusová doprava (SAD), a.s., mala pripomienky. Podľa dohody spojenie obce s mestom by mala zabezpečiť kombinovaná autobusová doprava, teda autobusy, ktoré chodia z Trnavy na Borovú a do Bratislavy. V Bielom Kostole by mali byť tri autobusové zastávky. Obec pripomienkovala, že SAD nestanovila zastávky za železnicou, na Puškinovom námestí a pri Merkure, kam chodí najviac detí do základnej školy. Pretože by to prinieslo obrovský problém, túto pripomienku SAD a TTSK akceptovali. Neakceptovali však zásadnú pripomienku obce - zabezpečiť dopravu občanov do a zo zamestnania v dňoch pracovného pokoja, teda v sobotu, nedeľu a vo sviatok. „V cestovnom poriadku je len jeden autobus, ktorý ide po Ružindolskej ceste. Z Trnavy odchádza o 22.45 h. a na rázcestí vyloží občanov, ktorí musia ísť pešo zhruba dva kilometre do obce. Navrhli sme, že v rámci zmluvnej dopravy by obec hradila stratu vo verejnom záujme u niektorých najpožadovanejších spojov, ktoré občania žiadali na verejnom zhromaždení pri pripomienkovaní cestovného poriadku. Ide o ranné spoje o 6.20 h a 9.00 h, ktoré by cestujúcich doviezli na polikliniku, a okolo obeda späť,“ vyratúva starosta. Vec zatiaľ doriešená nie je, hoci starosta už napísal viac listov, v ktorých o riešenie požiadal predsedu TTSK Tibora Mikuša. „Doslova prosíme o zriadenie troch autobusových liniek a tiež požadujeme, aby na ranné spoje z Bieleho Kostola pre žiakov boli poskytované veľkokapacitné autobusy, pretože nimi cestuje vyše 100 detí do školy,“ tvrdí. Iným listom starosta upozorňuje na vznik novej situácie potom, keď 19. decembra skolaudujú byty pre Peugeot Citroen. Zatiaľ posledný list odišiel z Bieleho Kostola 12. decembra. Poukazuje aj na skutočnosť, že autobus, ktorý ide z Trnavy o 22.45 h, prechádza cez trnavské družstvo a Farský mlyn, kde nikto nebýva, je to teda úplne zbytočné. Ranné autobusy o 4.50 a 5.00 h v dňoch pracovného pokoja vôbec nechodia a občania, ktorí robia v trnavských podnikoch sa nemajú ako dostať do práce.
Ďalšie skúsenosti dokazujú, že spoje sporadicky pre poruchy vynechávajú. Sto ľudí zbytočne čaká na zastávkach. Cestujúci boli naučení na 24 spojov cez deň, po redukcii ich ostalo sotva 10 – 11. „Ľudí sa to strašne dotklo. Každá spoločnosť, od prvotnopospolnej až doteraz, išla vždy krôčik dopredu. A my sa teraz vraciame veľa rokov dozadu, keď naši rodičia chodili peši a obúvali sa pri štreke, aby si nezodrali boty... Za lístky sme platili korunu, teraz obecné zastupiteľstvo odsúhlasilo 14 korún, ale stále to nepostačuje,“ poukazuje J. Adámek. Obec už dokonca ponúka, že uhradí 50 percent z nákladov na dopravu.
„Nemôže ostať taký grafikon, aby sa ľudia nedostali do práce, aby autobus večer chodil iba na rázcestie a aby z Trnavy chodil spoj o 18.10 h, keď ho používajú matky rodín, pracujúce v obchodoch otvorených do 18.00 hodiny...,“ vyratúva starosta ďalej, rozladený z toho, že dopravný problém najviac rezonuje v obci a potláča štvorročné výsledky jej práce, hoci obec nemá vinu na tom, že došlo k zmenám grafikonu.

Stranu pripravila Janka Pekarovičová

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 678
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 079
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 709
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 670
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 280
 6. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 253
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 960
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 815
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 117
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 565
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračné foto

Vietor môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 70 kilometrov za hodinu.


TASR 3 h
Ilustračná fotka

Mesto postupne renovuje zastarané športové areály.


SITA 4 h
Ilustračné foto

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 19 až 24 stupňov Celzia.


SITA 7 h

Začať by sa mohla už v utorok, prípadne v stredu a trvať by mala minimálne do konca týždňa.


TASR 23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na mieste nehody zasahoval vrtuľník.


TASR 12. jún

Jej malý syn skončil v nemocnici.


TASR 22 h

Postrek proti pavúkom zaplatili z fondu, prispelo aj mesto.


23 h

V Trenčíne vyrastá nádejná mladá umelkyňa, so svojou maľbou skončila v medzinárodnej súťaži druhá.


12. jún

Už ste čítali?