y a výsledok jednoducho musíme s pokorou prijať,“ odpovedal Bošnák. Neskrýval pritom ani svoje obavy v prípade, že by uspel jeho protikandidát Stanislav Križan. „Určite, že ich do istej miery mám. Ale som natoľko zodpovedný sám voči sebe, že vždy idem do volieb na štyri roky. Takže volebné obdobie sa mi končí. Ak dostanem dôveru, budem pokračovať. Ak nie, aj tak poďakujem tým, ktorí mi dali dôveru a budem hľadať iné riešenie svojho ďalšieho životného putovania,“ dodal.
-pe-, foto: autorka
Najviac Trnavčanov dôveruje pôvodnému primátorovi
Presvedčivo, rozdielom 4288 hlasov, získal v sobotných voľbách dôveru Trnavčanov súčasný primátor Štefan Bošnák. Za zmenu na poste hlavy mesta hlasovalo 5765 voličov.
Ako prijala výsledky volieb vaša rodina?
Samozrejme, rodina si je vedomá, o čom to je. Sledovala a prežila so mnou celý vývoj. Keď som začínal pred šestnástimi rokmi, najmladšia dcéra mala tri roky. Teraz má dvadsať. Moji najbližší berú moju funkciu ako určitú službu. Že v nej budem pokračovať, prijali s pochopením. Vedia, že mám kopu plánov, ktoré by sa ešte dali v meste realizovať.
Čo si myslíte, ktorá priorita volebného programu najviac zavážila?
Vždy sme sa snažili rozvíjať všetky aktivity v meste. Oblasť starostlivosti o najmladšiu generáciu, školstvo, problémy seniorov, otázky životného prostredia i dopravy. Veľa iniciatívy sme vyvinuli pre zníženie viac ako 14-percentnej nezamestnanosti, ktorá spôsobovala problémy a napätie v rodinách. Zmiernili sa potom, keď sme zabezpečili investície, ktoré znížili nezamestnanosť zhruba na 4,5 percenta. Od toho sa odvíja aj program do budúcnosti. Budeme pokračovať v zlepšovaní podmienok pre všetky generácie, riešiť otázky životného prostredia a dopravy v meste, ktoré sú najdôležitejšie. Trnava ako rovinné mesto bola umele stlačená do malého priestoru, kde sa dá ťažko robiť veľká prestavba komunikácií. Preto bude potrebné tvrdo lobovať, aby sa čo najskôr vybudoval severný obchvat, čím sa zmenší najmä zaťaženosť z tranzitnej dopravy. Lenže dopravné problémy sú rádovo v miliardách a schválený rozpočet na budúci rok sa pohybuje vo výške zhruba 1 miliardy korún na všetko. Preto túto otázku chceme riešiť hlavne v rámci možností získavania grantov a v spolupráci s iným, možno súkromným a podnikateľským kapitálom.
Vzťahy medzi mestom a samosprávnym krajom nie sú ideálne. Čo podniknete, aby sa netrieštili sily, aby bol výsledok spolupráce pozitívny?
Necharakterizoval by som to tak, že nie sú ideálne. Možno je to niekedy nepochopenie hlavne zo strany nového organizmu, ktorým je Trnavský samosprávny kraj. Územná samospráva je za šestnásť rokov zabehnutá, máme praktickejšie skúsenosti. Snažím sa ako poslanec aktívne vstupovať do diania, uberáme sa tým smerom, aby sme zlepšili podmienky. Cesty budeme hľadať aj pri niektorých projektoch, ktoré sa budú realizovať. Možno vzniká pocit, že mesto malo viac aktivít ako TTSK. Využívali sme aj spoluprácu s organizáciami, ktoré sú v majetku a správe TTSK. Tam možno prišlo niekedy k nepochopeniu súvislostí. Ak sme niečo organizovali 10-15 rokov, dali sme do toho veľa síl i peňazí. V podstate sa nemôžem sťažovať, že by spolupráca nebola dobrá, ale vždy je možné ju vylepšovať.
Existuje problém, ktorý je najväčším negatívom mesta a chceli by ste ho doriešiť?
Mesto je živý organizmus. Nemá koniec. Je to nekonečný príbeh či v doprave, životnom prostredí alebo rozvoji školstva. Prichádzajú stále nové veci. Niečo sa absolútne dokončiť nedá. Z hľadiska zlepšovania čistoty môžeme ohradiť kontajnery, aby neprichádzalo k rozptylu odpadu. Ale povedať, že opravíme všetky cesty a všetky chodníky, vybudujeme dostatok potrebných parkovísk – to nejde. Teraz sa sústredíme na dokončenie pešej zóny, lebo o dva roky máme 770. výročie udelenia kráľovských výsad Trnave. Divadlo o chvíľu oslávi 175. výročie vzniku. Je tu veľa vecí, ktoré majú predel. Ale život v meste ide stáročia dopredu.
Janka Pekarovičová