Výnimočný rezbár sa usadil v neďalekých Štitároch, kde vo svojom ateliéry kúzli z dreva prekrásne skvosty. Pri jeho práci sú mu každodennými pomocníkmi dláto, pílka i malá vŕtačka. Figúrky do betlehemov vyrába z lipového dreva. „Robím ich z glejom zlepených hranolov. Tie si najskôr nahrubo opracujem motorovou pílou. Tým vznikne základný tvar figúrky a detaily potom vyrezávam pomocou dlát. Na záver ich ešte navoskujem,“ vysvetlil nám umelec. Výroba jednej figúrky mu zaberie štyri až osem dní. Závisí to jednak od jej veľkosti, ale aj náročnosti jej spracovania.
Svoje námety hľadá v slovenskom folklóre. Ako nám povedal, v žiadnom z jeho betlehemov nemôže chýbať žena s chlebom a mládenec s hudobným nástrojom.
Podobné betlehemy, akým je ten trnavský, nájdete aj v dvoch slovenských mestách, a to v Nitre a Prievidzi. Za ďalšími z jeho prekrásnych diel by ste však museli cestovať ďaleko. Obdivujú ich ľudia nielen v Európe, ale aj Kanade, Spojených štátoch amerických, ale v Austrálii. Nachádzajú sa tiež v mnohých súkromných zbierkach po celom svete. Štefan pričuchol k drevu už v detstve. „Môj otec bol stolárskym majstrom. Motal som sa pri ňom v dielni a často som mu aj pomáhal,“ prezradil nám. Za srdce ho však drevo chytilo o čosi neskôr.
A tak sa rezbárčine intenzívne venuje od roku 1995. Okrem betlehemov vyrába aj drevorezby. Ide pritom o modernú, sakrálnu i ľudovú tvorbu a ako sme sa dozvedeli, najviac ho baví práve tá moderná.
Renáta Kopáčová