stredu pripravili pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov, ako aj pre stredoškolákov v priestoroch Centra voľného času Kalokagatia, rozličné hry v rámci projektu Hrou proti AIDS.
Pri zodpovedaní jednotlivých otázok, či plnení úloh zväčša mladí nemali problém reagovať, napriek tomu, že sme sa od nich dozvedeli, že rodičia ani učitelia s nimi na túto tému ešte nehovorili. „Väčšinou som sa o tom dozvedela z televízie, ale niečo som dočítala aj v časopisoch,“ povedala nám štrnásťročná žiačka ôsmeho ročníka Denisa. Jej spolužiačka Katka s ňou súhlasila a dodala: „Dnešné podujatia nám tiež veľa dalo. Všetci pracovníci nám tu ochotne zodpovedali na naše otázky.“ Projekt mal päť stanovíšť. Na prvom pod názvom Cesty prenosu HIV boli na obrázkoch znázornené rôzne rizikové situácie z hľadiska prenosu vírusu HIV. Žiaci posudzovali riziko nákazy farebným označením. Na ďalšom stanovišti dostali mladí ľudia hodením kocky otázky a úlohy, v rámci ktorých museli prejaviť osobné postoje v ochrane pred HIV.
Pri treťom ich pracovníci informovali o rôznych typoch antikoncepčných metód, ako aj o ich prednostiach či nevýhodách pri zábrane počatia a prevencii sexuálne prenosných ochorení. Sexualita reči tela bol názov štvrtého stanovišťa, kde mladí pomocou pantomímy vyjadrili ich pocity vzťahujúce sa k láske, partnerstvu či sexualite. Pri poslednom sa zasa dozvedeli o konkrétnych dopadoch na život ľudí infikovaných vírusom HIV. „Mladých chceme nielen upozorniť na riziká, ale ich aj poučiť o tom, ako reagovať v určitých situáciách. Dôležité je tiež, aby sa dozvedeli ako žiť v kolektíve s človekom postihnutým touto zákernou chorobou,“ povedal nám vedúci odboru verejného zdravotníctva Viliam Damin z RÚVZ v Trnave. Ako dodal, účelom bolo tiež navodiť u účastníkov podujatia pocit tolerancie a pochopenia voči ľuďom infikovaným vírusom HIV.
Renáta Kopáčová