Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Obchodná akadémia v Seredi

Čo nedá štát, doplnia sponzori Obchodná akadémia v Seredi vznikla v roku 1991 ako nástupkyňa strednej ekonomickej školy, zriadenej v septembri 1974. Základ oboch škôl tvorilo ekonomické vzdelávani

Čo nedá štát, doplnia sponzori
Obchodná akadémia v Seredi vznikla v roku 1991 ako nástupkyňa strednej ekonomickej školy, zriadenej v septembri 1974. Základ oboch škôl tvorilo ekonomické vzdelávanie. Tomu predchádzala dievčenská škola, stredná poľnohospodárska škola, ba časť budovy mali prenajatú aj vojaci. Objekt, pozostáva z desiatich budov.
V minulosti bolo možné na obchodnej akadémii študovať dva odbory - všeobecnú ekonomiku a sekretárske práce. Vyučujú sa štyri cudzie jazyky, angličtina, nemčina, francúzština a ruština. S ruštinou začínajú od základov, ale v prípade, že študent sa s týmto jazykom stretol na základnej škole, umožnia mu absolvovať individuálny študijný program. Druhou prioritou štúdia je počítačová gramotnosť. Štyri učebne sú zariadené tak, aby každý žiak mal k dispozícii jeden počítač. Študentom slúži 21 odborných učební, telocvičňa, kompletne vybavená posilňovňa, športová hala...
„Od vzniku školy sa akadémia potýkala s nedostatkom financií. Najprv bolo treba dokončiť rozostavanú prístavbu so šatňami, potom ju vybaviť. Od roku 2004 platí nový zákon o financovaní škôl. To, čo v súčasnosti dostávame od štátu, pokryje len ako-tak základné potreby. Dnes je na manažmente školy, ako dokáže získať doplnkové zdroje financovania, ktoré môže použiť na skvalitnenie vyučovacieho procesu, nákup kvalitných pomôcok. Aj v budúcnosti sa budeme snažiť osloviť rodičov, prípadne našich absolventov, aby pomohli škole v súlade s platnou legislatívou udržať si svoj vysoký štandard,“ konštatuje riaditeľka Mgr. Löfflerová.
pocitace
V počítačových učebniach má každý žiak na hodine svoj počítač.
posilnovna
Voľný čas môžu dievčatá a chlapci tráviť aj v perfektne vybavenej posilňovni.

Skryť Vypnúť reklamu

ABSOLVENTI
Už viac ako tritisíc absolventov
Obchodná akadémia v Seredi pripravuje absolventov so širokým všeobecným i odborným vzdelaním, nevyhnutným pre výkon obchodno-podnikateľských funkcií vo výrobných podnikoch, v tuzemskom i medzinárodnom obchode, v cestovnom ruchu a ďalších službách štátnej i verejnej správy. V školskom roku 2006/2007 navštevuje túto jedinú štátnu strednú odbornú školu v Galantskom okrese 504 žiakov, z toho 124 chlapcov. Do prvého ročníka bolo prijatých 128 študentov z hlásiacich sa 239. Na ich vzdelávaní sa podieľa 39 vysoko odborných pedagógov s 98-percentnou kvalifikovanosťou.
Ako vidno z čísiel, 380 dievčat študujúcich v súčasnosti na obchodnej akadémii potvrdzuje, že ekonomické vzdelávanie ostáva doménou dievčat. „Oficiálne štatistické údaje o počte našich absolventov, žiaľ, neexistujú. Plánujeme spracovať túto agendu. Odhadujeme, že za 30 rokov môže mať ukončené ekonomické vzdelanie u nás viac ako tritisíc absolventov,“ hovorí riaditeľka školy Mgr. Mária Löfflerová. Ak všetko dobre pôjde, po maturitách, ktoré sa začnú 21. mája 2007, k nim pribudne ďalších 124 maturantov.

Skryť Vypnúť reklamu

akademia
Komplex budov, v ktorom je dnes obchodná akadémia, začali stavať v roku 1960.
chodba
Na chodbách, v triedach, v odborných učebniach stretáte iba usmiate tváre zdravo sebavedomých žiakov.

JAZYKY
Jazyková príprava - brána do sveta
Pred štyrmi rokmi získala Obchodná akadémia v Seredi certifikát vzdelávacej inštitúcie IES rating kategórie B, čo je v slovnom hodnotení „Spoľahlivá inštitúcia dosahujúca trvale dobré výsledky“. „Našou snahou bude tento rating zvýšiť. Pôsobím tu 30 rokov a viem, že sama by som v riadení školy nič nedosiahla, keby tu neboli kolegovia, ktorí svojou obetavosťou, profesionalitou a ľudskosťou vytvárajú nemerateľné hodnoty. Kolegovia z profesorského zboru sa často na úkor svojich rodín venujú škole. Týka sa to najmä dlhodobých aktivít, ktorými sa snažíme zvýšiť jazykovú úroveň našich žiakov,“ zdôrazňuje riaditeľka.
Škola má viacročné družobné vzťahy s Kantonsschule Enge v švajčiarskom Zürichu. Od 29. 9. do 9. 10. navštívilo Sereď 18 študentov s dvoma učiteľmi a riaditeľom tejto školy - gymnázia s ekonomickým zameraním. Pochvalne sa vyjadril o vybavení školy, povedal, že oni ako škola s 1600 študentmi nemajú také dobré počítačové vybavenie ako seredská škola. Na budúci rok oslávia obe školy desiate výročie družby. Pri tejto príležitosti pripravujú na Slovensku slávnostnú akadémiu a v marci 2007 pôjde skupina študentov z 1. - 3. tried do Švajčiarska.
Obchodná akadémia tiež spolupracuje s Gymnáziom v Drážďanoch na projekte o životnom prostredí, bola partnerskou školou v projekte Holokaust in education a zúčastňuje sa na projekte Multiculti v Grazi.
Študenti majú po skončení štúdia možnosť získať medzinárodný certifikát, potvrdzujúci, že majú vzdelanie umožňujúce prácu v Európskej únii.

Skryť Vypnúť reklamu

MINISTERSTVA
Jedni na ministerstvá, iní na vysokú školu
Absolventi seredskej obchodnej akadémie nerozširujú rady nezamestnaných evidovaných na úradoch práce. Je to predovšetkým vďaka množstvu pracovných príležitostí v Bratislave. „Máme žiačky, ktoré pracujú na ministerstve hospodárstva, ministerstve financií, školstva, obrany, v parlamente, na úrade vlády či ďalších inštitúciách, ale aj na zastupiteľských úradoch v Kanade, Bulharsku, či Česku,“ vyratuje Mgr. Löfflerová. Mnohí absolventi sa uchádzajú o vysokoškolské štúdium, ktoré aj úspešne končia. Nevyberajú si iba ekonomické študijné smery, ale napríklad aj slovenčinu, jazyky, sociálnu prácu, masmediálnu komunikáciu. Sú pripravení študovať aj na vysokých školách v zahraničí. Napríklad z vlaňajších 143 maturantov bolo na vysoké školy prijatých 80, o ktorých škola vie. Je to vysoké percento, aj keď od všetkých absolventov škola spätnú väzbu nemá.
pisacie stroje
Kto na tejto hodine nespravil pri opisovaní na písacom stroji jedinú chybu, dostal jednotku...

LIST
Rukolapné svedectvo
Na Obchodnej akadémii v Seredi sa vzdelávajú študenti z regiónu, od Komárna až po Piešťany. Veľa frekventantov je z krajskej Trnavy. Nedávno prišiel do školy list z Váhoviec.
„Vážená pani Zacharová,
rád by som sa Vám a celému učiteľskému zboru Obchodnej akadémie v Seredi poďakoval za vynikajúcu prípravu Vašich študentov v teoretickej i praktickej oblasti. V školskom roku 1998-99 som ukončil štúdium. Vedomosti, ktoré som nadobudol počas štúdia, korešpondovali s realitou, a to mi umožnilo okamžite sa zamestnať. Prístup pedagogického zboru k vyučovaciemu procesu bol v čase môjho štúdia viac než obetavý.
Počas mojej kariéry, ktorá je ešte v začiatkoch, som pracoval ako asistent riaditeľa v rôznych spoločnostiach a nadobudnuté teoretické a praktické vedomosti mi pomohli v začlenení sa medzi pracovníkov spoločnosti s praxou.
Momentálne pracujem pre Európsku komisiu, Joint Research Centre (Spojené výskumné centrum) v Pettene a moje zadelenie je asistent nákupného a finančného oddelenia. Jazyková a odborná príprava na Obchodnej akadémii v Seredi mi pomohli k získaniu tohoto postu.
S pozdravom
Marek Horňáček
Váhovce 16. septembra 2006“

KRUZKY
Krúžky a súťaže zdokonaľujú
V aktuálnom školskom roku otvorili na obchodnej akadémii osemnásť krúžkov. Do ich práce sa zapája 418 žiakov. Krúžky sa orientujú v prvom rade na jazykové vzdelávanie, počítače, prípravu družobných projektov, pracuje aj krúžok recitačný, či krúžok tvorivého písania, modernej ekonómie - zameraný na rôzne ekonomické teórie, krúžok e-ekonómie, teda ekonómie v elektronickej forme.
Študenti úspešne reprezentujú školu v mnohých celoslovenských i medzinárodných súťažiach. Získali nespočetné množstvo 1. a 2. miest. Nechoďme ďaleko. Napríklad v roku 2004 získala v Srbsku Andrea Szabová 1. miesto v súťaži taekwon-do a v roku 2002 sa škola rovnako umiestnila najlepším katalógom Cvičná firma OA na piatom Veľtrhu cvičných firiem v Bratislave. V roku 2003 ocenili v Bratislave 1. miestom a zájazdom do Bruselu Petra Sládkoviča, Milana Galatu a Romana Kamenského za interakčné spracovanie témy Mama, otec, chcem žiť v Európe. Víťazstvo dosiahla aj školská Študentská spoločnosť Fantasy v Bratislave roku 2004 na Veľtrhu študentských spoločností za najlepší produkt.

anglina
Jazyková učebňa angličtiny je tiež vybavená počítačmi.

KUCHYNA
Aj dobrá strava patrí k dobrej škole
Okrem priestorov na vyučovanie má škola k dispozícii domov mládeže a školskú jedáleň. Študenti, ktorí si štúdium na akadémii bez internátu nevedia predstaviť, bývajú v dvojposteľových izbách, nechýba im študovňa, klubovňa, videomiestnosť a využívať môžu celý areál školy, vrátane počítačových miestností. Hoci nábytok nie je práve nový, je udržiavaný a všade je čisto a útulne. Celodenná strava v školskej jedálni stojí 65 korún. Kto chce iba obedovať, zaplatí 30 korún. Na dvojtýždňovom jedálnom lístku si už tretí rok môžu denne vyberať z dvoch jedál - mäsitého a bezmäsitého. Jedáleň je veľká a školská kuchyňa umožňuje stravovanie aj študentom a zamestnancom gymnázia v meste.
Na nástenke v jedálni stojí: „Stolovanie je jeden z najdôležitejších pôžitkov, ktoré si človek môže dopriať, a aké sú v celej živočíšnej ríši dané iba jemu. B. Savaren“
kuchyna
Kuchárky sú naplno sústredené na prípravu stravy. O pol hodiny bude obed...


Stranu pripravila: Janka Pekarovičová
foto autorka

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 411
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 235
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 949
 4. Po Slovensku na motorke 6 606
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 6 446
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 544
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 5 350
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 323
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 441
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 590
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Zranenému Čechovi pomohol záchranársky vrtuľník.

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


24m

Pozrite sa s nami na modely vystavené v Západoslovenskom múzeu.


TASR 3 h

Vieme, kedy ju plánujú sprístupniť pre verejnosť.


TASR 3 h
Spartak Trnava - FC Petržalka 4:0 (2:0) prípravnom stretnutí.

Jeden z gólov strelil aj navrátilec do tímu "andelov".


TASR 15 h

Už ste čítali?