Pri dnešnom spôsobe života, počítačovej dobe sú masáže doslova nevyhnutné.
Zlým držaním tela si svaly deformujeme a často krát predpísané lieky nám bolesť len utlmia ale neodstránia. Preto je masáž mnohokrát podceňovaná, ale pritom má úžasné výsledky.
V praxi poznáme viac druhov masáží. Najzákladnejšia je klasická masáž, liečebná klasická masáž a reflexná masáž. Od nich sú odvodené rôzne techniky masáže a cvičiace techniky, ktoré už používajú fyzioterapeuti.
Masáž je ako prevencia veľmi dobrá vec. Predchádza sa rôznym bolestiam, ktoré vznikajú napr. zablokovaním nervových dráh, alebo nervových koreňov. Mnohokrát ľudia riešia sekundárny problém a nie primárny. Teda snažia sa riešiť dôsledok a nie príčinu bolesti. Napríklad pri bolestiach hlavy berú lieky a pritom môžu mať zablokovaný niektorý krčný stavec, ktorý inervuje práve tú časť hlavy ktorá bolí. A práve masážou by predišli týmto bolestiam.
Pravidelnosť masáží závisí od zdravotného stavu v ktorom sa človek práve nachádza, teda ako sú svaly stuhnuté resp. aký iný problém má. Zvykne sa robiť procedúra 6-7 masáží, lebo 1 masáž pomôcť nemusí a až po 3. – 4. masáži sa začnú prejavovať očakávané liečebné účinky masáže. Po vyliečení týchto problémov, resp. stuhnutých svalov by sa malo chodiť na masáž preventívne a nezanedbávať ju. Lebo časom svaly opäť stuhnú a nastanú problémy. Prevencia je najlepší liek , ktorým sa aspoň z 80 percent predíde ďalším problémom. Masáž má aj liečebné účinky. Reflexná masáž je dokonca len na lekársky predpis. Aj klasickú masáž vám môže naordinovať lekár, ale masér musí vedieť kedy danú masáž smie a kedy nesmie vykonávať.
Vhodná je pri chorobách pohybových ústrojov, chorobách srdca, ciev a krvného obehu, nervového systému, tráviaceho traktu, chorobách dolných dýchacích ciest a nedoporučuje sa napríklad pri horúčkach, infekčných ochoreniach, akútnych zápalových ochoreniach, pri infekciách kože, plesňových ochoreniach, zápaloch žíl a trombózach, v tehotenstve či počas menštruácie.
Môže sa vykonávať aj u postihnutých ludí a dokonca je veľmi dôležitá. Spôsob záleží na druhu postihnutia. Ak je napr. noha kratšia, dochádza ku kriveniu chrbtice, zlému držaniu tela, kĺby sú viac zaťažené. Masáž je dobrá ako prevencia proti skracovaniu svalov. Dochádza k prekrveniu svalstva, tým pádom sa odplavujú toxíny a svaly majú väčšiu funkčnosť.
Masážou sa dajú odstrániť blokácie nervov a svalov, pôsobí proti únave, posilňuje zdravie a zvyšuje odolnosť organizmu. Účinná je pri bolestiach hlavy, ktoré často súvisia so zablokovaním krčnej chrbtice spôsobenej prechladnutím, či pobytom v prievane. Tu dochádza vlastne k blokácii a neskôr možno i zápalu určitého druhu nervu.
Klasickú masáž by sme mali absolvovať aspoň 2-3 krát do mesiaca. Nie je samozrejme chronicky návyková, ale znakom dobre vykonanej masáže je príjemná únava a pacientovi sa chce spať.
Medzi vyhľadávaných masérov – odborníkov patria nevidiaci. Na úkor svojho handicapu majú lepší hmat a ich prsty sú omnoho citlivejšie.